"Jeżeli w Tatrach nie ma śniegu, to do Zieleńca!". Zieleniec - polskie góry, alpejskie klimaty

Niegdyś Grunwald, a po wojnie Zieleniec jest jednym z najważniejszych dolnośląskich ośrodków sportów zimowych. Zieleń ma w nazwie z powodu uroków okolicznych lasów porastających góry Orlickie, ale panuje w nim specyficzny mikroklimat, jedyny taki w Polsce, który zbliżony jest do alpejskiego
Zieleniec/ Fot. Shutterstock Zieleniec/ Fot. Shutterstock Zieleniec/ Fot. Shutterstock

Zieleniec. Dla tych, co zjeżdżają...

Dla tych, co zjeżdżają...

Szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza sprawia, że nie tylko przebywającym tu osobom wraz ze wzrostem czerwonych krwinek wyraźnie poprawia się samopoczucie, ale też od listopada do kwietnia pada tu często i to przede wszystkim śnieg. Bywa nawet, że w Zieleńcu biała pokrywa utrzymuje się na tutejszych, północnych stokach do 150 dni w roku.

Stare porzekadło mówi, że jeśli w Karkonoszach i Tatrach nie ma już śniegu, to warto odwiedzić Zieleniec, tam na pewno da się jeszcze pojeździć na nartach. To tutaj bowiem sezon narciarski w Polsce trwa najdłużej. W latach 70. mówiono nawet, że ta najwyżej położona sudecka wieś może stać się drugim Zakopanem, ale wtedy na dalekosiężnych planach się skończyło. Przez lata porównywano go ze stolicą Tatr również ze względu na trudną dostępność, bo do miejscowości wiedzie jedna droga, stąd aluzje do Zakopianki. Dziś ta część Dusznik-Zdroju jest prężnie rozwijającym się centrum narciarstwa, przede wszystkim zjazdowego, ale też biegowego, oferującego również atrakcje dla snowboardzistów.

Są tu trasy narciarskie, wśród których każdy miłośnik białego szaleństwa powinien znaleźć coś do-pasowanego do swoich potrzeb i umiejętności. To trasy o różnym stopniu trudności, urozmaicone nartostrady: od bardzo łatwych do bardzo trudnych, a także miejsca dla najmłodszych, których rodzice chcą mieć pewność maksymalnego bezpieczeństwa.

Na miejscu można wypożyczyć sprzęt i skorzystać z pomocy instruktora.

W sumie na narciarzy czeka 21 kilometrów zjazdów, w tym najdłuższy o długości blisko 3 kilometrów. Są one regularnie dośnieżane i ratrakowane. Większość tras należących do Zieleniec Ski Arena jest oświetlona, więc można jeździć od rana do późnego wieczora, a nawet nocami.

W sezonie w Zieleńcu wystarczy wysiąść z zaparkowanego auta, zakładać sprzęt narciarski i można jechać.

Zieleniec/ Fot. Shutterstock Zieleniec/ Fot. Shutterstock Zieleniec/ Fot. Shutterstock

Zieleniec. Dla tych, co skaczą i fruwają...

Dla tych, co skaczą i fruwają...

Dla osób uprawiających frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę (halfpipe). Są w nim też m.in.: minipipe, dwie skocznie, rainbow o długości 12 m, funboks, raile (9 i 3 m), łamaniec, C-rail, cornery (frontside/backside), a na samym dole czeka czterometrowy Q-pipe.

Trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że mamy możliwość (nie ściągając nart czy deski z nóg) przejechania z jednego końca ośrodka na drugi i z powrotem.

Na szczyt stoków zabierają orczyki i nowoczesne kanapy z podgrzewanymi siedzeniami, osłoną prze-ciwwiatrową oraz gondole. Dzieci mogą korzystać z baby liftów oraz talerzyków.

W sumie w Zieleńcu w sezonie działa już prawie 30 wyciągów. Dzięki pomnożeniu ich liczby, oraz zwiększeniu przepustowości narciarze krócej stoją w kolejkach, ale ci wszyscy, którzy dotychczas w nich się tłoczyli są teraz na stoku. Czyli panuje tu tłok - co 15 sekund na stok wjeżdża 10 narciarzy. Wąskim gardłem jest przejazd mostkiem nad drogą biegnącą w poprzek stoku.

Jest nawet skrzyżowanie dwóch wyciągów, jedyne w Polsce, jeśli nie w Europie. W grudniu zakończyć się ma III etap budowy szybkiej kolei linowej krzesełkowo-gondolowej firmy Doppelmayr na stokach spółki Nartorama.

Ważne jest jednak to, że wystarczy kupić jeden karnet na wszystkie wyciągi w ośrodku.

W zeszłym roku były próby wprowadzenia wspólnego ski-passa dla trzech należących do jednego właściciela centrów narciarskich: w Karpaczu, Czarnej Górze i Zieleńcu. Niestety dziś na stronie pojawia się informacja: Drodzy Klienci - karnety SudetySki (Czarna Góra, Winterpol Zieleniec, Win-terpol Karpacz) nie będą dostępne w sprzedaży w sezonie 2014/2015.

Zieleniec/ Fot. Shutterstock Zieleniec/ Fot. Shutterstock Zieleniec/ Fot. Shutterstock

Zieleniec. Dla tych, co biegają

Zieleniec. Dla tych, co biegają

Wyciąg tranzytowy z Zieleńca dochodzi do Masarykovej Chaty i kursuje w obu kierunkach, czyli jest to możliwość wypadu do Czech i powrotu.

To idealne rozwiązanie dla miłośników narciarstwa klasycznego, bo po czeskiej stronie Gór Orlickich na uprawiających biegi czeka ponad 80 kilometrów tras biegowych.

Narty można także wpiąć jeszcze w Zieleńcu i dawnym pasem granicznym dostać się do Masarykovej i stamtąd, po małej wspinaczce w kierunku najwyższego szczytu - Velkej Destny 1115 m - udać się na wycieczkę kilometrami po grzbietach górskich, w przepięknej scenerii, po idealnie wyznaczonych i utrzymanych śladach. Spotkamy tam na pewno wielu czeskich biegaczy, bo u naszych południowych sąsiadów biegówki to styl życia, a czeskie wsie i miasteczka łączą robione skuterem narciarskie ślady. Tam też czekają na zziajanych narciarzy hospody i restaurany, w których można dobrze posilić się i napić przed dalszym biegiem.

Jeśli jednak nie chcemy przekraczać granicy, to nieopodal Zieleńca, w stronę Dusznik, na narciarzy klasycznych czeka Jamrozowa Polana. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce, jedyny oświetlający wieczorami trasy biegowe. Ćwiczy tu polska kadra narodowa w biatlonie, można wypożyczyć sprzęt, skorzystać z rad instruktorów.

Zieleniec/ Fot. Shutterstock Zieleniec/ Fot. Shutterstock Zieleniec/ Fot. Shutterstock

Zieleniec. Dla oszczędnych

Zieleniec. Dla oszczędnych

Zieleniec już teraz zachęca do dłuższego skorzystania z uroków zimy. Na wszystkich, którzy zdecydują się na kilkudniowy pobyt w ośrodkach w niskim sezonie (do 24 grudnia i po 2 marca), przygotowano darmowy karnet na wyciągi. Rezerwacja minimum 5 noclegów w jednym z czternastu pensjonatów: Absolwent, Adam-Ski, Agal, AZS Straszny Dwór & Stokłos, Bajka, Chata Zieleniecka, Hanka Relax&SPA, Hotel Zieleniec, Jakubcówka, Mieszko,Nartorama, Pe-gaz, Pod Orlicą, Ski & Spa, Vital & Spa Resort Szarotka zagwarantuje karnet na 4 dni jazdy, 6 noclegów pozwoli na korzystanie z zimowych atrakcji przez 5 dni, a w przypadku 7 noclegów karnet obejmie 6 dni zjazdów. Karnet na każdy dzień ważny jest w godzinach 9-16 i obowiązuje we wszystkich czynnych w tym okresie wyciągach Zieleniec Ski Arena.

Istnieje także możliwość kupienia karnetów przed sezonem, w promocyjnych cenach, przez internet.

Są skipassy czasowe i punktowe. Ulgi przysługują dzieciom do lat 10 oraz seniorom w wieku powyżej 65 lat. Dzieci do lat 5 jeździć mogą wyciągami bez-płatnie wyłącznie z opie-kunem posiadającym karnet.

Bilet na jeden dzień szusowania kosztuje od 85 do 95 zł, za nocne jazdy od 35 do 50 zł. Karnet sześciodniowy kupimy w cenie 360 (ulgowy) i 420 zł (normalny).

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.zieleniec.pl