Miasto + plaża = idealny urlop. Duże miasta Europy z pięknymi plażami

Malaga, Kopenhaga, Gdańsk - jeżeli odhaczycie już wszystkie gorące punkty na mapie tych miast, skierujcie wzrok na ich obrzeża, gdzie zaczyna się morze. Wieczorny wypoczynek na jednej z miejskich plaż zrekompensuje trudy całodniowego zwiedzania w tłoku i upale.
Barcelona, Hiszpania - la Barceloneta / shutterstock Barcelona, Hiszpania - la Barceloneta / shutterstock Barcelona, Hiszpania - la Barceloneta / shutterstock

Barcelona, Hiszpania

Barcelona, Hiszpania

Stolica Katalonii szczyci się doskonałymi złocistymi plażami, które ciągną się na długości prawie pięciu kilometrów. A w dodatku nie dalej jak sto kilometrów zaczyna się słynne Dzikie Wybrzeże, czyli Costa Brava. Sama Barcelona ma w sumie siedem plaż. Jedną z najbardziej popularnych, najdłuższych i najstarszych jest la Barceloneta położona w dawnej dzielnicy rybaków i marynarzy o tej samej nazwie. Jest niesłychanie szeroka, cudownie piaszczysta i obsiana restauracjami oraz klubami, w których muzyka cichnie dopiero wczesnym rankiem. Latem bywa ekstremalnie zatłoczona, więc lepiej zostawić ją sobie na "po sezonie" i poszukać innej plaży w obrębie miasta. Warto udać się w kierunku Icarii, do której dojeżdża żółta linia metra, albo pojechać pociągiem 30 minut za Barcelonę na plażę do Sitges. Z głównego deptaka w Barcelonie, ulicy La Rambla, do Barcelonety dojdziesz w 20 minut. Inna plaża, Mar Bella, cieszy się uznaniem naturystów, choć oficjalnie przeznaczona jest do użytku każdego. Plaże w Barcelonie są bezpłatne, w sezonie zwykle strzeżone.

Jedziesz do Barcelony? Przeczytaj książkę "Przystanek Barcelona" >>

Barcelona, Hiszpania - la Barceloneta / shutterstockBarcelona, Hiszpania - la Barceloneta / shutterstock

Zdjęcie Canon EOS 1200D body Zdjęcie Nikon D7000 body Zdjęcie Pentax K-50 body
Canon EOS 1200D body Nikon D7000 body Pentax K-50 body
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Nicea/ Fot. Shutterstock Nicea/ Fot. Shutterstock Nicea/ Fot. Shutterstock

Nicea, Francja

Nicea, Francja

Nicea ma 30 albo i więcej plaż, które zaczynają się przy lotnisku i ciągną się na długości jakichś sześciu kilometrów. Są przeważnie kamieniste. Niektóre odcinki wybrzeża w ogóle nie nadają się do użytku, szczególnie dla dzieci, bo stromo opadają do morza. Tam, gdzie linia brzegowa jest dosyć łagodna, a więc przyjazna maluchom, w tłumie plażowiczów można spotkać całe rodziny. Prawie połowa plaż należy do osób prywatnych, takie odcinki są wydzielone między plażami publicznymi. Wśród najlepszych miejsc w Nicei warto wymienić: La Plage Publique de Beau Rivage - to strzeżona plaża z prysznicami i toaletami, prywatną Blue Beach z doskonałym jedzeniem, Villefranche Plage - co prawda leży niedaleko za Niecą, ale jest wyjątkowa, bo - piaszczysta, Ruhl Plage - jedna z najsłynniejszych plaż Nicei, popularność notuje od lat dwudziestych minionego stulecia, St Laurent du Var - plaża poza miastem, ma doskonałe zaplecze gastronomiczne i jest uwielbiana przez rodziny z dziećmi.

Wybierasz się do Nicei? Sprawdź przewodnik z serii "Miasta Marzeń" >>

Nicea Francja / Flickr.com, Rhodesj CC BYNicea Francja / Flickr.com, Rhodesj CC BY

Neapol/ Fot. Shutterstock Neapol/ Fot. Shutterstock Neapol/ Fot. Shutterstock

Neapol, Włochy

Neapol, Włochy

Mnóstwo pięknych plaż w Zatoce Neapolitańskiej znajduje się na wyspach, do których łatwo i szybko dotrzesz promem (są to Procida, Ischia i Capri - jedyne trzy wysepki na Morzu Tyrreńskim w rejonie riwiery neapolitańskiej). Samo miasto ma ich kilka, ale jeżeli spodziewasz się widoku szerokich piaszczystych plaż, jakim zachwyciłeś się na Costa Brava czy Costa de Sol, będziesz zawiedziony. Plaże Neapolu są zjawiskowe, lecz stanowią nieduże, pokryte piaskiem odcinki między stromymi klifami, na których miejscami usadowiły się apartamenty mieszkalne. Jedne z najbardziej malowniczych leżą w Positano na południe od stolicy Kampanii, tuż obok Sorrento, które również ma przynajmniej dwie ładne plaże z hotelowymi kąpieliskami.

Jedziesz do Neapolu? Sprawdź ten przewodnik >>

Positano niedaleko Neapolu, WłochyShutterstock

Dubrownik, Chorwacja - Banje / shutterstock Dubrownik, Chorwacja - Banje / shutterstock Dubrownik, Chorwacja - Banje / shutterstock

Dubrownik, Chorwacja

Dubrownik, Chorwacja

Plaże Chorwacji są przeważnie kamieniste i żwirowe, a Dubrownik w najpiękniejszym wydaniu potwierdza tę regułę. Jedna z najwspanialszych plaż w kraju, i podobno na świecie, nosi nazwę Banje i co wakacje przyciąga tłumy - latem jest wprost ekstremalnie zatłoczona. To w końcu plaża dla wszystkich: surferów, rodzin z dziećmi, singli. Turyści mają zapewnione prysznice, przebieralnie, a także sprzęt wodny i leżaki, które można sobie wypożyczyć za opłatą. Gwarne za dnia knajpy nadmorskie ożywają dopiero nocą, kiedy plaża zapełnia się młodymi imprezowiczami. Z Banje doskonale widać bezludną wyspę Lokrum zwaną też Wyspą Miłości. Od serca Dubrownika, czyli starówki, dzieli ją tylko około pół kilometra.

Piękne plaże w Dubrowniku znajdują się też w dzielnicach Pile i Lapad. W tej pierwszej znana jest Sulici - najczystsza plaża w mieście.

Brighton / shutterstock Brighton / shutterstock Brighton / shutterstock

Brighton, Anglia

Brighton, Anglia

Letnią porą plaże w Brighton masowo zapełniają się angielskimi turystami. To przecież jeden z najlepszych kurortów na mapie całej Wielkiej Brytanii. Tutejsze wybrzeże charakteryzują szerokie, kamieniste plaże, a bardziej na wschód ciągną się zjawiskowe kredowe klify. Także u ich podnóża można sobie odpocząć, kładąc się na kamienistym podłożu. O piaszczyste plaże w Brighton trudniej, ale nie jest niemożliwością takie znaleźć. Wygodnickim radzimy udać się na plaże położone na wschód od miasta np. do Newhaven.

Klify w Brighton / shutterstockKlify w Brighton / shutterstock

Helsinki, Finlandia - Hitenaniemi / fot. Jonik CC Wikimedia Helsinki, Finlandia - Hitenaniemi / fot. Jonik CC Wikimedia Helsinki, Finlandia - Hitenaniemi / fot. Jonik CC Wikimedia

Helsinki, Finlandia

Helsinki, Finlandia

Najpopularniejszą plażą w Helsinkach jest Hitenaniemi lub, jak wolą mieszkańcy stolicy, Hietsu. W jej kierunku zmierza m.in. autobus linii 55A, a plaża leży w centrum miasta w rejonie Toolo. Obecną funkcję pełni od 1929 roku. Wcześniej znajdowało się tutaj składowisko odpadów, które w pewnym momencie Finowie zasypali piaskiem z dna morza. Nie zrobili tego jednak od razu, cały proces trwał kilka lat.

Niedaleko Helsinek leży wyspa Suomenlinna, gdzie oprócz znanej twierdzy (swoją drogą to wart uwagi zabytek UNESCO) znajduje się kilka świetnych plaż, do których dostaniesz się promem ze stolicy w około 15 minut.

Gdańsk, fot. Robert Young / Flickr.com CC BY Gdańsk, fot. Robert Young / Flickr.com CC BY Gdańsk, fot. Robert Young / Flickr.com CC BY

Gdańsk, Polska

Gdańsk, Polska

Brzeźno, Jelitkowo i Sobieszewo - plaże właśnie w tym dzielnicach Gdańska zostały wyróżnione w tym roku certyfikatem Błękitnej Flagi. Otrzymują go najczystsze kąpieliska z doskonałą infrastrukturą, przyjazne m.in. dzieciom i niepełnosprawnym. To nie pierwszy raz w historii gdańskich plaż, kiedy zdobyły uznanie międzynarodowej Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej. Wszystkie są strzeżone, wokół znajdują się punkty gastronomiczne i kluby, choć najmniej rozrywkowa jest plaża w Jelitkowie. Nie tak tłoczna jak ta przy molo wzbudzi zainteresowanie osób, które wolą odpoczywać z dala od ludzi, za to blisko natury. Niedaleko roztacza się Park Jelitkowski. Dostaniesz się do niego tramwajami numer 2, 8 i 6.

02.11.2006 GDANSK BRZEZNO SILNY WIATR I SZTORM NA BALTYKU  FOT. DOMINIK SADOWSKI / AGENCJA GAZETAGdańsk Brzeźno/fot. Dominik Sadowski / AG

Wenecja - Lido di Venezia / Fot. John Hope Flickr.com CC BY Wenecja - Lido di Venezia / Fot. John Hope Flickr.com CC BY Wenecja - Lido di Venezia / Fot. John Hope Flickr.com CC BY

Wenecja, Włochy

Wenecja, Włochy

Mało osób, które wpadają do Wenecji na chwilę, żeby zobaczyć Plac św. Marka, ewentualnie przepłynąć się gondolą, kieruje wzrok w stronę tutejszej plaży. Chodzi o Lido do Venezia, jedyne miejskie kąpielisko nad Adriatykiem. Turystom, którzy zapragnęli wypocząć na złotym piasku w okolicy miasta lepiej kojarzy się ono z Lido do Jesolo. To co prawda sąsiedni kurort, ale jest bardziej popularny. Tutejsze plaże są eleganckie, bezpieczne i bardzo zadbane. Włosi przygotowali je z myślą o turystach m.in. z Niemiec i Austrii. Lido di Venezia to jedenastokilometrowy odcinek piaszczystego wału, który oddziela Wenecję od wód Adriatyku; łatwo dostępny z centrum. Spory fragment został przeznaczony na prywatne plaże przy hotelach, ale na południowym i północnym krańcu znajdują się publiczne, a więc bezpłatne odcinki. Woda nad morzem jest czysta, ciepła i płytka, a całe otoczenie dobrze przystosowane do turystów. Mają oni do dyspozycji m.in. punkty gastronomiczne i wypożyczalnie leżaków. Minusem Lido di Venezia są oczywiście tłumy.

Hiszpania Malaga - Playa de la Malagueta / shutterstock Hiszpania Malaga - Playa de la Malagueta / shutterstock Hiszpania Malaga - Playa de la Malagueta / shutterstock

Malaga, Hiszpania

Malaga, Hiszpania

Malaga wprost słynie z pięknych miejskich plaż. Nie ma się co dziwić, to przecież stolica Słonecznego Wybrzeża - Costa del Sol. Najsłynniejszą plażą jest sporej wielkości Playa de la Malagueta, która mieści się niedaleko centrum. Ma 1200 m długości, jest szeroka, piaszczysta i zadbana. W pobliżu można wrzucić coś lekkiego na ząb. Na plażach całej Hiszpanii z pewnością spotkasz knajpy zwane tutaj chirinquitos.

Inną obleganą latem plażą jest la Caleta - bardzo czysta i dostępna dla niepełnosprawnych.

Rodzinny klimat z kolei panuje na el Palo, plaży, która została świetnie dostosowana do potrzeb rodzin z dziećmi. Jest wyposażona m.in. w punkty gastronomiczne i zagospodarowana tak, by turyści mieli do dyspozycji maksymalnie duży fragment lądu.

Chyba jeszcze lepszą plażą dla maluchów jest Las Acacias - powiewa nad nią Błękitna Flaga. Dzieci mogą korzystać tu ze specjalnej strefy zabaw.

Inne popularne plaże w Maladze to m.in.: nieco mniejsza niż inne Banos del Carmen i San Julian Guadalmar - oficjalna plaża dla nudystów.

Kopenhaga Dania - Stig Nygaard / Flickr.com CC BY Kopenhaga Dania - Stig Nygaard / Flickr.com CC BY Kopenhaga Dania - Amager Strandpark / fot. Stig Nygaard / Flickr.com CC BY

Kopenhaga, Dania

Kopenhaga, Dania

Stolica Danii ma do zaoferowania turystom przynajmniej trzy plaże w obrębie miasta. Ich łączna długość wynosi 8 kilometrów. Łatwo dostać się do nich miejskim autobusem albo na dwóch kółkach. Popularny park nadmorski z plażą, Amager Strandpark, leży tylko 15 minut drogi rowerem od centrum Kopenhagi. Amager to wyspa piaszczystych plaż, do której można dotrzeć kilkoma mostami.

W Kopenhadze znajduje się m.in. Urban Beach, ale nie jest to plaża w klasycznym rozumieniu tego słowa, czyli miejsce, gdzie można poopalać się i popływać. Urban Beach służy przede wszystkim osobom nastawionym na relaks na piasku (który został został tutaj sztucznie naniesiony), ale bez kąpieli w morzu. To miejsce w rodzaju drink beach baru, skąd Bałtykowi można się jedynie przyglądać.

Za to 10 kilometrów za stolicą leży strzeżona Bellevue Beach, przyjemna plaża z dobrym zapleczem m.in. prysznicami.