Czechy skalne miasto. Najciekawsze parki skalne w Czechach

Skalne miasta, czyli parki, w których można oglądać formacje skał o różnych, naturalnie uformowanych kształtach, to jedna z największych atrakcji Czech. Zwłaszcza na północy kraju jest ich wiele. To właśnie w tym kierunku trzeba się udać, aby zobaczyć słynne Teplice nad Metuji, Czeską Szwajcarię i Czeski Raj.
Czechy skalne miasto - Adrspach / Shutterstock Czechy skalne miasto - Adrspach / Shutterstock Czechy skalne miasto - Adrspach / Shutterstock

Czechy skalne miasto - Adrspassko-Teplicke Skaly i okolice

Czechy skalne miasto - Adrspassko-Teplicke Skaly i okolice

Obszar Adrspassko-teplicke skaly, gdzie znajdują się malownicze skalne miasta, ma kształt cypla wciśniętego między tereny Dolnego Śląska. Oprócz największej atrakcji - chętnie odwiedzanego rezerwatu skalnego Adrspassko-Teplicke skaly, warto zwrócić uwagę na trochę niedocenione Broumovske steny i sam Broumov, miasteczko z barokowym klasztorem Benedyktynów i drewnianą architekturą sakralną.

 

Czechy skalne miasto - Adrspassko-Teplicke Skaly i okoliceShutterstock

 

.

Adrspach, Czechy. Adrspach to jedno z najpiękniejszych skalnych miast Europy. Malownicze szlaki biegną wśród potoków, wodospadów i przede wszystkim skał o niezwykle fantazyjnych kształtach i ciekawych nazwach - np. Głowa Cukru, Fotel Karkonosza i inne. Skały wyłaniają się z lasu, który tworzy naturalną scenografię. Wędruje się tu także przez ogromny kanion wydrążony przez rzekę Metuję. Adrspach, Czechy. Adrspach to jedno z najpiękniejszych skalnych miast Europy. Malownicze szlaki biegną wśród potoków, wodospadów i przede wszystkim skał o niezwykle fantazyjnych kształtach i ciekawych nazwach - np. Głowa Cukru, Fotel Karkonosza i inne. Skały wyłaniają się z lasu, który tworzy naturalną scenografię. Wędruje się tu także przez ogromny kanion wydrążony przez rzekę Metuję. Czechy skalne miasto - Adrspach / Shutterstock

Czechy skalne miasto - Adrspach

Czechy skalne miasto - Adrspach

Wejście na teren jednego z najpiękniejszych skalnych miast Europy znajduje się parę kilometrów na wschód od wsi Dolni Adrspach, na południe od szosy i linii kolejowej z Trutnova.

Do najciekawszych formacji w skalnym mieście prowadzi okrężny, nieprawdopodobnie malowniczy (szczególnie w końcowej części) szlak zielony. Początkowo biegnie wygodną ścieżką wzdłuż potoku (z efektownymi pasażami międzyskalnymi), mijając po drodze liczne interesujące skały, jak Homole cukru (Głowa Cukru), Gotická brána (Gotycka Brama - dzieło ludzkich rąk), Krakonošovo sezení (Fotel Karkonosza) i Sloní trh (Słoniowy Rynek). Na końcu trasy szumią dwa wodospady: Malý vodopád (mały) i Velký vodopád (wielki), a nieopodal strome schodki prowadzą do położonego wyżej Jeziorka Adrspasskiego.

Warto spróbować kilkunastominutowej przejażdżki łodzią-tratwą. Co prawda widoki są przeciętne, ale obsługa zabawia turystów ciekawą rozmową. Z przystanku końcowego na południe do Teplickich skál odbiega szlak żółty (ok. 2 km). Dopiero tutaj (przy powrocie do parkingu) zaczynają się prawdziwe atrakcje skalnego miasta. Droga powrotna biegnie to w górę, to w dół, raz po raz roztaczając przed zwiedzającymi przepiękne widoki. Jedna z mijanych po drodze skał to słynni Milenci (Kochankowie).

Czechy skalne miasto - Teplice nad Metuji / Shutterstock Czechy skalne miasto - Teplice nad Metuji / Shutterstock Czechy skalne miasto - Teplice nad Metuji / Shutterstock

Czechy skalne miasto - Teplice nad Metuji

Czechy skalne miasto - Teplice nad Metuji

Aby dotrzeć do skalnego miasta (godziny otwarcia i ceny jak w Adrspachu), trzeba zdobyć się na nieco więcej wysiłku. Trasa zaczyna się przy Stremenskim podhradi: z pociągu należy wysiąść na przystanku Teplice Skály, jedną stację w stronę Trutnova od centrum Teplic, a samochodem - przejechać szosą kawałek na zachód. Około dwukilometrowy szlak niebieski najpierw podąża wzdłuż Skalnego Potoku. Po drodze, tuż za skałą o mało poetycznej nazwie Magazyn Serów, w ruinach zamku Stremen (służył niegdyś husytom) warto zahaczyć o punkt widokowy (trzeba wspiąć się w prawo; bardzo ostre podejście po schodach i drabinach).

W głównej części skalnego miasta szlak (podobnie jak w Adrspachu) zatacza pętlę, pozwalając obejrzeć wszystkie najciekawsze miejsca rezerwatu. Efektownie poprowadzona ścieżka mija m.in. Wielki Plac Kościelny i Mały Plac Kościelny, Teatr Rzymski i skałę o intrygującej nazwie Jeż na Żabie.

Czechy skalne miasto - Czeski Raj / Shutterstock Czechy skalne miasto - Czeski Raj / Shutterstock Czechy skalne miasto - Czeski Raj / Shutterstock

Czechy skalne miasto - Czeski Raj

Czechy skalne miasto - Czeski Raj

Czeski Raj, słynący z zamków i miast skalnych, to wymarzone miejsce do wypoczynku. Prażanie uwielbiają spędzać w tych stronach weekendy i dłuższe urlopy. Przyjeżdżają tu amatorzy wspinaczki, rowerzyści, wędrowcy oraz wczasowicze, którzy mają ochotę poleniuchować na plaży. Czynny czy bierny wypoczynek turyści urozmaicają sobie zwiedzaniem zamków, pięknie odrestaurowanych pałaców i muzeów.

Czechy skalne miasto - Czeska Szwajcaria / Fot. Alina Wachowska Czechy skalne miasto - Czeska Szwajcaria / Fot. Alina Wachowska Czechy skalne miasto - Czeska Szwajcaria / Fot. Alina Wachowska

Czechy skalne miasto - Czeska Szwajcaria

Czechy skalne miasto - Czeska Szwajcaria

Czeska Szwajcaria zawdzięcza nazwę XIX-wiecznym poetom. Słynie z fantastycznie ukształtowanych formacji skalnych i tajemniczych miast z kamienia. Rozciąga się na północ od Dieina i (w większej części) na wschód od płynącej do Niemiec Łaby. Najpiękniejsze miejsca skupiają się w okolicach wsi Mezni Louka i Jetrichovice, a na zachód od £aby dorównuje im skalne miasto nad miejscowością Tisa oraz góra stołowa Dieinský Snežník. Niedawno na obszarze tym utworzono park narodowy.

Czeschy skalne miasto - Czeski Raj / Shutterstock Czeschy skalne miasto - Czeski Raj / Shutterstock Czeschy skalne miasto - Czeski Raj / Shutterstock

Czechy skalne miasto - Czeski Raj

Czechy skalne miasto - Czeski Raj

Rejon Czeskiego Raju wraz z Jicínem można zaliczyć w ciągu trzech dni, jednak jeśli ktoś chciałby spokojnie obejrzeć wszystkie zabytki, powinien zarezerwować sobie tydzień, a nawet cały urlop. Prachovske skály świetnie nadają się do wspinaczki skałkowej, a do turystyki pieszej i rowerowej oraz objazdowej, połączonej ze zwiedzaniem zabytków - właściwie cały region.

Broumovskie Steny (Broumowskie Ściany) / Wikimedia / CC / Vitmalinovsky Broumovskie Steny (Broumowskie Ściany) / Wikimedia / CC / Vitmalinovsky Broumovskie Steny (Broumowskie Ściany) / Wikimedia / CC / Vitmalinovsky

Czechy skalne miasto - Broumovske Steny (Broumowskie Ściany)

Czechy skalne miasto - Broumovske Steny (Broumowskie Ściany)

Malownicze grupy skalne zaczynają się tuż przy polskiej granicy, ale turyści zaglądają tu rzadziej ze względu na utrudniony dojazd.

Ciekawsza wycieczka czeka turystów, którzy z trasy Nachod-Broumov odbiją w Bukovicach na północny wschód. Szosa dochodzi do miejsca zwanego Hvezda (674 m n.p.m.), gdzie można zostawić samochód na parkingu w lesie. Stąd po paru minutach marszu w górę dociera się do stojące na krawędzi obrywu kaplicy Matki Bożej Śnieżnej. Wzniesiona z piaskowca w 1732 roku kaplica, z wieżyczką zwieńczoną gwiazdą, ładnie komponuje się z otoczeniem. Nazwa Hvezda nawiązuje do krzyża z gwiazdą, który stał tu w dawnych czasach jako punkt orientacyjny dla podróżnych, sama zaś kaplica ma w rzucie poziomym kształt pięcioramiennej gwiazdy.

Na lewo od kaplicy ze wspaniałego ze wspaniałego punktu widokowego na skałach rozpościera się panorama Broumova i okolic. Sokole oko dostrzeże na horyzoncie Góry Sowie z charakterystyczną wieża widokowa na Wielkiej Sowie (ledwo widoczna). Kamienny słup poniżej kaplicy to stary niemiecki drogowskaz.

Przy kaplicy  krzyżują się szlaki. Czerwony i niebieski prowadzą w dół efektywnym pasażem pośród skał. Czerwonym po kilkunastu minutach można też dojść do innego punktu widokowego na wzniesieniu Supi hnizdo (702 m n.p.m.). Idąc w drugą stronę, po chwili dociera się do chaty Hvezda. Spory drewniany budynek na kamiennej podmurówce, postawiony w połowie XIX w. w stylu szwajcarskim zapewnia pożywienie i zakwaterowanie.