"Mały kraj na wielkie wakacje"? Wcale nie taki mały. Wczasy w Chorwacji na 8 sposobów

Choć hasło reklamujące Chorwację brzmi: "Mały kraj na wielkie wakacje", nie dajcie się zwieść! Chorwacja nie jest taka mała, a im lepiej ją poznacie, tym więcej odkryjecie tu miejsc, do których będziecie chcieli powrócić.
Jedna z zatoczek na wybrzeżu Chorwacji - drzewa, plaża z drobnymi kamyczkami i turkusowa woda Jedna z zatoczek na wybrzeżu Chorwacji - drzewa, plaża z drobnymi kamyczkami i turkusowa woda Shutterstock

Chorwacja. Wybrzeże Chorwacji, plaże Chorwacji

Wybrzeże Chorwacji, plaże Chorwacji

onad 5000 kilometrów wybrzeża daje gwarancję znalezienia tysięcy uroczych zatoczek. I nieważne, czy wyruszymy do położonej najdalej na północy Istrii, czy udamy się wzdłuż wybrzeża Dalmacji - wszędzie po drodze będziemy widzieć turkusowo-granatowe morze i białe zatoczki.

Jest tylko jeden problem: gdzie zostawić samochód, bo wyrastające tuż nad morzem góry sprawiają, że każdy kawałek wolnej przestrzeni jest na wagę złota! Na szczęście zatoczek jest tyle, że nawet w sezonie udaje się znaleźć kameralne miejsca bez tłumów. Jadąc nad chorwackie plaże, warto pamiętać o tym, że są one kamieniste, co jednak zupełnie nie przeszkadza dzieciom w zabawie, a dorosłym w wypoczynku. Warto za to zabrać plażowe buty i grubszą karimatę oraz spore ilości kremu z filtrem, bo latem słońce prawie nigdy nie chowa się tu za chmury! Dla dzieci przydadzą się koszulki pływackie, gdyż krem z filtrem przy dłuższej kąpieli szybko się ściera.

Zdjęcie Lassig Komplet Walizka na kółkach i plecak LMBP107 + LMTR107 Zdjęcie Dielle Komplet Walizek 1950-50-60-70 Vintage Zdjęcie Saxoline Komplet walizek Matrix
Lassig Komplet Walizka na kółkach Dielle Komplet Walizek Saxoline Komplet walizek
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Zagrzeb, Chorwacja Zagrzeb, Chorwacja fot. Shutterstock

Chorwacja. Zagrzeb

Chorwacja. Zagrzeb

Zagrzeb to miejsce obowiązkowe dla miłośników zabytków i dobrej zabawy. Znajdziemy tu zarówno ponad 900-letnią starówkę, jak i tętniące życiem restauracyjki, kluby i dyskoteki.

Zwiedzanie jest o tyle łatwe, że miasto w naturalny sposób dzieli się na trzy części: Zagrzeb Górny i Kaptol, Zagrzeb Dolny oraz Nowy Zagrzeb. A ponieważ są one położone na różnych wysokościach, łatwo się zorientować, gdzie jesteśmy. Koniecznie trzeba wspiąć się na wieżę Lotrascakova, skąd rozciąga się wspaniała panorama miasta, przespacerować po najważniejszym w Zagrzebiu placu: Josipa Jelačicia, a potem odwiedzić Muzeum Archeologiczne, by zachwycić się licznymi ekspozycjami.

Zmęczeni? Dziesiątki skwerów zapraszają do odpoczynku. Przy jednym gra zespół jazzowy, przy innym grupa folkowa, a jeszcze gdzie indziej usłyszymy bałkańskie śpiewy. Miasto niczym doskonały koktajl kultur i tradycji uderza do głowy i zostaje w sercu. Zaś na przełomie lipca i sierpnia tutejszy Jezuitski Trg zmienia się w wielką scenę podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego. Obecność obowiązkowa!

Jeziora Plitvickie, Chorwacja Jeziora Plitvickie, Chorwacja Shutterstock

Chorwacja. Jeziora Plitwickie, Krka, Paklenica

Chorwacja. Jeziora Plitwickie, Krka, Paklenica

Jest takie miejsce, którego w Chorwacji ominąć nie sposób: to Jeziora Plitwickie, czyli dziesiątki jeziorek łączących się ze sobą większymi i mniejszymi kaskadami. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwycają niezwykłymi kolorami, zmieniającymi się w zależności od pory dnia i natężenia promieni słonecznych.A wszystko dzięki wapiennemu mułowi. To on nadaje wodzie oryginalne kolory, a przy okazji tworzy kolejne tamy, przez które przelewa się woda. Status parku narodowego zobowiązuje: między Jeziorami Plitwickimi chodzi się po kładkach i oczywiście nie ma mowy o kąpieli w nich.

Tę niedogodność nadrobimy jednak z nawiązką przy wodospadach Krka, gdzie kaskada wody tworzy naturalny basen. Można też wykorzystać mniejsze wodospady do naturalnego masażu ciała, choć wymaga to nieco determinacji, bo woda w nich jest nader rześka!

A ci, którzy za wodą nie przepadają, powinni udać się do parku narodowego Paklenica. Wznoszące się na ponad 1500 metrów góry zachwycą miłośników wędrówek i wspinaczy. W nagrodę za pokonanie piekielnych ścieżek wytrwali zostaną nagrodzeni fantastycznym krajobrazem rozciągającego się u stóp morza.

Chorwacja, Split Chorwacja, Split Fot. Shuttertsock

Chorwacja. Split

Chorwacja. Split

Są na świecie miasta przeróżne. Podziemne i podniebne, wielkie i miniaturowe, nowoczesne i archaiczne. Ale tylko w Splicie miasto zbudowano... wewnątrz murów pałacu! A wszystko przez cesarza Dioklecjana, który jako zamiłowany żołnierz chciał mieć siedzibę przypominającą rozmiarem wojskowy obóz. I żył sobie spokojnie w tym pałacu-obozie, oglądając z murów zachody słońca nad Adriatykiem, aż wreszcie zgasła i jego gwiazda. Pałac opustoszał, lecz nie na długo. Gdy mieszkańcy Salony - rodzinnego miasta cesarza - zostali zagrożeni najazdem obcych plemion, wraz z całym dobytkiem przenieśli się do pałacu. I powoli pokoje zmieniały się w mieszkania, a korytarze w uliczki.

Dziś spacerując po tym przedziwnym labiryncie, nie sposób powstrzymać się od myśli o przemijaniu i nietrwałości ludzkich planów. Świadczy o tym chociażby to, że cesarskie mauzoleum zostało zmienione na katedrę Świętego Dujama. Ironia losu polega na tym, że Dujam został za czasów Dioklecjana stracony jako chrześcijański biskup. Po wiekach zajął cesarskie mauzoleum... Katedrę - uważaną za najmniejszą na świecie - znajdziemy bez trudu dzięki górującej nad miastem wieży. Warto na nią wejść, by z góry zobaczyć zarys murów dawnego pałacu.

Chorwacja - czytaj więcej

Chorwacja, Rovinj. Rovinj to malownicze miasteczko, nazywane chorwackim Saint Tropez. Leży na zachodnim brzegu Istrii. Nad miastem wznosi się wieża masywnej katedry św. Eufemii. Warto pospacerować po krętych, wąskich uliczkach poniżej katedry, a także poopalać się na okolicznych plażach. Chorwacja, Rovinj. Rovinj to malownicze miasteczko, nazywane chorwackim Saint Tropez. Leży na zachodnim brzegu Istrii. Nad miastem wznosi się wieża masywnej katedry św. Eufemii. Warto pospacerować po krętych, wąskich uliczkach poniżej katedry, a także poopalać się na okolicznych plażach. Rovinj, Chorwacja/Fot. Shutterstock

Chorwacja. Nadmorskie miasteczka Chorwacji

Chorwacja. Nadmorskie miasteczka Chorwacji

Wzdłuż całego wybrzeża znajdziemy miasteczka, które zachwycają architekturą i licznymi zabytkami.

Będąc w Poreču, obowiązkowo wypada zajrzeć do bazyliki Eufrazjana. To właśnie tu znajdziemy wielowiekową kolekcję mozaik pokazujących nam świat sprzed wieków.

Rovinj wygląda, jakby było zbudowane wokół stojącego na wzgórzu kościoła Świętej Eufemii - gdy tu dotrzemy, ujrzymy u swych stóp miasto w całej krasie. Najbardziej romantycznie wygląda ono o zachodzie słońca.

Szybenik z kolei słynie z katedry zbudowanej w XV wieku przez mistrza Juraja. To budowla niezwykła, bowiem nigdzie na świecie nie znajdziemy tak idealnie półokrągłego dachu jak tu. Najlepiej widać to z murów zamku, gdy z morza czerwonych dachówek wyłania się szara bryła katedry. Koniecznie też trzeba podejść do niej bliżej, by spojrzeć w oczy dawnym mieszczanom, których portrety ozdabiają mury świątyni na zewnątrz.

Choć starówka Trogiru liczy nie więcej niż kilkaset metrów, tworzy istny labirynt średniowiecznych uliczek. Warto w nich zabłądzić, by odkrywać zaułki nieopisane w przewodniku, a potem - stanąwszy na głównym placu - spojrzeć na arcydzieło rzeźbiarstwa: kamienny portal w katedrze Świętego Wawrzyńca, na którym artysta pokazał historię świata i codzienność sprzed wieków.

Ostatnią z chorwackich perełek jest Dubrownik, urocze miasteczko na skraju mapy, które wygląda niczym ilustracja z bajki. Pałace, kościoły, bastiony i mury miasta tworzą niezwykłą mozaikę. Zachwyt gwarantowany, ale pamiętajcie, żeby koniecznie zabrać wygodne buty! Kilka godzin tutaj mija błyskawicznie!

Chorwacja - czytaj więcej

Wyspa Hvar, Chorwacja Wyspa Hvar, Chorwacja Shutterstock

Chorwacja. Wyspa Hvar

Chorwacja. Wyspa Hvar

Najsłynniejsza, najpiękniejsza i zaskakująca różnorodnością! Wyspa Hvar to urokliwe krajobrazy, zakątki i bogata historia. To tutaj, w mieście Stari Grad, szesnastowieczny poeta i pisarz Petar Hektorović pisał swe słynne dzieło "Łowienie ryb i rybaków rozmowy", by zaś bardziej wprowadzić się w nastrój, w swym pałacu Tvrdalj stworzył oczko wodne pełne ryb. By zobaczyć je w naturalnym środowisku, warto zanurkować w okolicznych wodach. A jeśli nam się spodoba, można zrobić kurs nurkowy w mającej bazę w Starim Gradzie polskiej bazie Nautica, która oferuje również zajęcia dla dzieci.

Jeśli już nasyciliśmy oczy urodą podmorskich krajobrazów, wyruszmy serpentynami dróg w głąb wyspy. Odnajdziemy tam poletka lawendy i archaiczne kamienne domki. Dotrzemy do poprzecinanego kanałami Vrboska - najmniejszego miasteczka na wyspie i eleganckiego Hvaru - szczycącego się najstarszym teatrem miejskim w Europie. Choć prawdę mówiąc, w Hvarze życie toczy się w porcie, skąd co chwila odpływają wodne taksówki i statki.

A jeśli żal nam opuszczać wyspę, wejdźmy na mury wznoszącej się nad miastem twierdzy Spanjola - rozciągający się stamtąd widok jest jednym z najpiękniejszych w całej Chorwacji!

Chorwacja - czytaj więcej

Żeglowanie w Chorwacji. Jachty w Trogirze Żeglowanie w Chorwacji. Jachty w Trogirze Shutterstock

Chorwacja żagle

Gdy spojrzy się na Chorwację z lotu ptaka, pośród błękitu wód widać jasne punkciki. To wyspy. Tysiące wysp. Żeglowanie tutaj jest prawdziwą przygodą, bo zawsze znajdziemy coś ciekawego. Z jednej strony będą to kameralne zatoczki z domowymi restauracyjkami, kiedy indziej modne kurorty, a najczęściej - opustoszałe wysepki (na ponad tysiąc chorwackich wysp tylko kilkadziesiąt jest zamieszkanych).

O wyspach Kornati ich mieszkańcy mówią, że aby je wszystkie zobaczyć, trzeba na to poświęcić cały rok! Zamiast jednak zwiedzać je metodycznie, warto wybrać się na rejs jachtem. Kto nie ma stosownych uprawnień, może skorzystać z oferty rejsów katamaranem (w tym także dla rodzin z dziećmi) organizowanych przez polską firmę Blue-Sails. Wykwalifikowany skipper pomoże ominąć mielizny i złapie wiatr w żagle, a my mamy szansę podszkolić swe żeglarskie umiejętności.

Jeśli jednak poczujemy w sobie zew morza, możemy sami wyruszyć w minirejs z wyspy Hvar na Wyspy Piekielne. Wbrew pozorom nie ma w nich nic groźnego, a nazwę zawdzięczają żywicznej smole (z chorwacka zwanej paklina), której niegdyś używano do uszczelniania statków. Prując fale motorówką, poczujemy się jak prawdziwe wilki morskie!

Chorwacja - czytaj więcej

Obiad w nadmorskiej restauracji w Chorwacji. Rządzą owoce morza Obiad w nadmorskiej restauracji w Chorwacji. Rządzą owoce morza Shutterstock

Chorwacja. Kuchnia chorwacka

Chorwacja. Kuchnia chorwacka

Śródziemnomorska dieta to genialny wynalazek. Zarówno w swej najprostszej wersji, gdy maczamy bagietkę w oliwie z oliwkami, jak i w tej bardziej skomplikowanej, w której królują potrawy z owoców morza. Te smakują tu wybornie. I niech nas nie zwiedzie pozorne podobieństwo języka chorwackiego do polskiego! Gdy w menu zobaczymy grillowane kozice, śmiało je zamawiajmy, bo dostaniemy przepyszne... krewetki! Warto też skusić się na ćevapčići, czyli pikantne kotleciki. Ilu kucharzy, tyle pomysłów na ich przygotowanie, a najlepsze dostaniemy w lokalnych restauracyjkach, zwanych tu konoba.

Koniecznie też trzeba spróbować wina - na przykład deserowego prošek - z produkcji których Chorwacja słynie. Tutejsi plantatorzy mieli sporo czasu na udoskonalenie receptur, jako że historia winnic na wyspie Hvar sięga czasów starożytnych!

Wieczorem zaś, po dniu pełnym wrażeń, skosztujmy rakiji - mocnego alkoholu, najczęściej na bazie owoców. A ponieważ w Chorwacji każdy region ma swoją specjalność, interesującym pomysłem może być kulinarna podróż przez krainy smaków. Pijąc w Dubrowniku anyżkową rakiję aniseta, w Dalmacji orzechową orahovica czy też kosztując w Istrii miodnej medica, poczujemy prawdziwe niebo w gębie. A zatem: dobar tek (smacznego) i uspješan put (udanej podróży)!

Chorwacja - czytaj więcej

Szibenik, Chorwacja. Szibenik to białe wieże i kopuły kościołów oraz czerwone dachy średniowiecznych domów, a w tle błękitne wody zatoki z malowniczymi wysepkami. Najlepiej obserwować Szibenik z górującej nad miastem twierdzy św. Anny. Szibenik, Chorwacja. Szibenik to białe wieże i kopuły kościołów oraz czerwone dachy średniowiecznych domów, a w tle błękitne wody zatoki z malowniczymi wysepkami. Najlepiej obserwować Szibenik z górującej nad miastem twierdzy św. Anny. Szibenik, Chorwacja/Fot. Shutterstock

Chorwacja - informacje praktyczne

Chorwacja Podróż

Z Polski najwięcej osób decyduje się na dojazd własnym samochodem. Odległość z Warszawy do Istrii wynosi około 1200 kilometrów (przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię wymaga zakupu winiet). Autostrady w Chorwacji są płatne, a jazda bocznymi drogami, czyli górskimi serpentynami, wymaga dużego doświadczenia. Przejazd autokarem to wydatek około 400 złotych w obie strony. Do Splitu, Dubrownika i Zadaru latają też tanie linie lotnicze (na przykład Eurolot) - bilet w jedną stronę można kupić już za 249 złotych.

Chorwacja nocleg

Najpopularniejszą formą noclegu są kwatery prywatne (często są to apartamenty lub domy do wynajęcia) w cenie 40-70 euro za dobę. Po sezonie (od połowy września) ceny są znacznie niższe. W Chorwacji są też liczne kempingi: od kameralnych, rodzinnych pól namiotowych po wielogwiazdkowe kempingi oferujące bogaty wybór rozrywek.

Chorwacja pieniądze

Kuna chorwacka (HRK). 1 kuna to około 0,56 złotego.

Chorwacja jedzenie

Jeśli planujesz samodzielne gotowanie, wszystkie produkty dostaniesz w supermarketach (tani jest Konzum). Chleb: 5 kun. Piwo (2 litry): 10 kun. Woda z kranu: bezpłatna (i pyszna!). Koniecznie odwiedź też konobę, czyli tradycyjną restaurację. Cena za danie: od 40 kun.

Chorwacja na plaży

Wiosną zabierz dla dziecka piankę do pływania (woda może być chłodna), latem przydatna jest koszulka pływacka chroniąca przed poparzeniami słonecznymi. W Chorwacji plaże są zwykle kamieniste. Koniecznie weź buty do sportów wodnych (kupisz je w Polsce lub wszędzie na miejscu).

Chorwacja nurkowanie

Na wyspie Hvar znajduje się polska baza nurkowa krakowskiej firmy Nautica (www.nautica.pl/chorwacja). Można zrobić kurs nurkowy, podnieść swoje kwalifikacje i spędzić wspaniały urlop. Ważne: baza jest przyjazna rodzinom z dziećmi, dla których w lipcu i sierpniu są organizowane specjalne zajęcia.

Chorwacja żagle

Rejsy w Chorwacji oferuje na przykład polska firma Blue-Sails (www.blue-sails.com) wynajmująca jachty i katamarany. W jej ofercie są też rejsy przeznaczone dla rodzin z dziećmi wzbogacone o animację i fabułę.

Chorwacja więcej informacji

Katalogi tematyczne (między innymi kempingi, kulinaria, żeglarstwo, zabytki) dostępne są w biurze Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, ul. Nowogrodzka 50, Warszawa, tel. 22 828 51 93.

Chorwacja w Internecie

www.chorwacja.hr

www.cro.pl

www.poznajchorwacje.pl

www.chorwacjaonline.com.pl

Chorwacja - czytaj więcej

witaj w podrozy