Czerwona bielizna, winogrona szczęścia i chodzenie z walizką po domu. Tak obchodzi się Sylwestra na świecie

Sylwester to czas zabawy, ale także dziwnych przesądów, które mają zapewnić szczęście w nadchodzącym roku. Tylko czerwona bielizna w sylwestra, łykanie winogron na czas, bicie dorosłych po plecach i inne dziwne przesądy noworoczne.

Sylwester na świecie. Hiszpania

Hiszpanie obchodzą sylwestra w gronie rodziny i przyjaciół. Zgodnie z tradycją wychodzą o północy na główny plac miasta, by zjeść 12 winogron w rytm uderzeń zegara. Z każdym uderzeniem trzeba zjeść jedno winogrono, najlepiej stojąc na lewej nodze, by prawą wejść w nowy rok. Zwyczaj ten pochodzi z 1909 roku, kiedy to po obfitych zbiorach, plantatorzy wpadli na pomysł zapewniający im sprzedaż ogromnej ilości owoców. Zjedzenie winogron w trakcie witania nowego roku, zapewnia dobrobyt na nadchodzący rok. Zjedzenie winogron zgodnie z uderzeniami zegara wcale nie jest proste, dlatego w okolicach sylwestra w sklepach sprzedawane są puszki z 12 owocami bez skórki i bez pestek. Łatwiej i szybciej się je łyka. Winogrona należy obowiązkowo zapić szampanem.

Co ciekawe, w Salamance nowy rok witany jest już...15 grudnia. Salamanka to miasto uniwersyteckie pełne studentów, którzy na świąteczne wakacje wracają zazwyczaj do swoich miast. Wcześniejszy sylwester to okazja do wspólnego świętowania. Od kilku lat 15 grudnia w Salamance na Plaza Mayor biją dzwony obwieszczające przyjście Nowego Roku.

To jeszcze nie koniec dziwnych hiszpańskich przesądów noworocznych. Pomyślność finansową zapewnić ma Hiszpanom wrzucenie złotego pierścionka lub kolczyka do kieliszka z szampanem, którym wznosi się noworoczny toast. Jeśli do kieliszka wrzuci się ziarenko soczewicy nowym roku nie zabraknie pożywienia. Bogactwo i dobrobyt można przywołać trzymając w dłoni podczas uderzeń zegara banknot koloru zielonego. Także ząbek czosnku włożony do portfela, tuż po uderzeniach zegara, zapewni w nadchodzącym roku pieniądze.

Dziwne przesądy na świecie - Japonia, Grecja, Rosja, Polska i inne

Brazylia Brazylia

Sylwester na świecie. Brazylia

Wielu Brazylijczyków ubiera się w sylwestrową noc na biało, wierząc, że przyniesie im to szczęście i pokój w nowym roku. Według jednego z brazylijskich zwyczajów, zanim nastąpi powitanie nowego roku, należy złożyć ofiarę bogini morza Yemanji. Na wszystkich plażach w Brazylii, dzień przed sylwestrem mieszkańcy wypuszczają na morze łodzie z podarkami dla Yemanji i wrzucają w fale bukiety białych kwiatów. W ten sposób chcą sobie zapewnić szczęście, pomyślność i dostatek w nadchodzącym roku. Miejscowi wykonują także tańce candomble wprowadzające w trans. Około dwóch milionów osób spędza rokrocznie sylwestrową noc na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Wszyscy piją i tańczą w rytm gorącej muzyki. Gdy wybija północ, z zakotwiczonych nieopodal łodzi odpalane są tysiące sztucznych ogni.

Najdziwniejsze świąteczne tradycje

czerwona bielizna, Włochy czerwona bielizna, Włochy Fot. Shutterstock

Sylwester na świecie. Włochy

Włosi żegnają stary rok, mając na sobie czerwoną bieliznę. Czerwona bielizna ma przynieść szczęście, a paniom ma także ułatwić znalezienie w nadchodzącym roku męża. Bardzo istotne dla Włochów jest to, kogo spotkają jako pierwszą osobę w nowym roku. Kobiecie przynosi szczęście spotkanie mężczyzny, a mężczyźnie spotkanie kobiety. Zabawa Włochów jest huczna, spontaniczna i pełna radości. Zgodnie z tradycją, tuż przed północą każdy mieszkaniec Włoch powinien zjeść porcję zupy lub potrawki z soczewicy, bowiem soczewica symbolizuje pomyślność i dobrobyt. Powodzenie symbolizują także skorupiaki i owoce morza, stąd ich obfitość na sylwestrowym stole. Symbolem dostatku w życiu jest również wieprzowina, która w sylwestra podawana jest jako cotechino - duża, surowa i przyprawiona kiełbasa lub zampone, czyli faszerowana wieprzowa noga. Musujące wino jest obowiązkowym napojem spożywanym o północy.

Ekwador, nowy rok Ekwador, nowy rok Flickmor/flickr.com

Sylwester na świecie. Ekwador

W Ekwadorze istnieje zwyczaj szycia kukieł zwanych A?os Viejos (stare lata), które mają odzwierciedlać prawdziwe postacie lub wydarzenia z kończącego się roku. Kukły te wypełniają w sylwestra ulice miast w Ekwadorze. Przypominają często znanych polityków, którzy niechlubnie zaznaczyli się w mijającym roku. Kukły są wykonane z papieru, starych ubrań i słomy. Niektóre z nich wypełniane są petardami. O północy Ekwadorczycy podpalają kukły, co ma być symbolem pożegnania starego roku i przywitania nowego.

Grecja, ciasto Grecja, ciasto Fot. Shutterstock

Sylwester na świecie. Grecja

W Grecji świętowanie sylwestrowe zbiega się z dniem św. Bazylego. Jest to czas dawania sobie prezentów. Dzieci pozostawiają przy kominku buty z nadzieją, że św. Bazyl przyniesie im podarunki. Co roku robione jest także noworoczne ciasto vassilopita, w którym ukryta jest moneta. Osoba, która ją znajdzie może się spodziewać szczęścia w przyszłym roku. W starożytnej Grecji praktykowana była sztuka wróżenia z wina - oinomancja. Przed wypiciem noworocznego toastu trzeba się było przyjrzeć bąbelkom w kieliszku. Wielkie i szalejące zapowiadały rok przemian, wypadków i romansów. Drobne i unoszące się równymi łańcuszkami do góry zwiastowały zdrowie oraz pogodne dni w życiu rodzinnym. Jeśli łańcuszki się krzyżowały, w najbliższym roku trzeba było uważać na zdrowie i wydatki.

Pasażer Pasażer Fot. Shutterstock

Sylwester na świecie. Wenezuela, Argentyna, Boliwia, Meksyk

Niektórzy mieszkańcy Wenezueli, Argentyny, Boliwii i Meksyku noszą wokół domu walizki, aby zapewnić sobie rok obfitujący w podróże. Mieszkańcy Meksyku przyozdabiają też na powitanie nowego roku domy. Dominuje kolor czerwony, żółty, zielony i biały, gdyż są to kolory symbolizujące obfitość.

Japonia, pieniądze, nowy rok Japonia, pieniądze, nowy rok Fot. Shutterstock

Sylwester na świecie. Japonia

Nowy Rok w Japonii nazywany jest O-Sh?gatsu, co oznacza pierwszy miesiąc roku. Przed jego nadejściem należy zakończyć wszystkie kłótnie, niedokończone sprawy, oddać długi i posprzątać mieszkanie. W celu zapomnienia wszystkich zmartwień starego roku Japończycy organizują bonen-kai - uroczystą kolację w gronie rodzinnym, na której serwowane są tradycyjne potrawy. Wśród nich najważniejsza jest toshikoshi-soba, czyli makaron gryczany mający zapewnić długowieczność. O północy można usłyszeć 108 uderzeń dzwonów dobiegających z buddyjskich świątyń, które mają uwolnić ludzi od złych mocy. 108 to liczba pokus, które według buddyzmu każdy człowiek ma w swoim umyśle. Bicie dzwonów żegna stary rok i wprowadza nowy. Bardzo ważna jest też pierwsza wizyta w świątyni sintoistycznej. Witanie nowego roku trwa w Japonii trzy dni. Aby zapewnić sobie długowieczność i pomyślność, wejścia i bramy są przystrajane kodomatsu , czyli ornamentami z sosny, śliwy lub bambusa. Sylwester to czas wyczekiwany przez dzieci, ponieważ zostają one obdarowane o-toshidama, pieniędzmi w małych, pięknie zdobionych kopertach.

bułgaria, nowy rok, surwaczka bułgaria, nowy rok, surwaczka surwaczka/Fot. Shutterstock

Sylwester na świecie. Bułgaria

W Bułgarii według kalendarza juliańskiego, Nowy Rok przypada trzynaście dni później, niż zgodnie z kalendarzem gregoriańskim. Tradycyjnym zwyczajem noworocznym w Bułgarii jest surwakari. Po północy młodzi Bułgarzy wędrują od domu do domu, życząc dorosłym zdrowia i szczęścia w nowym roku. Co ciekawe, uderzają ich przy tym lekko po plecach gałązką derenia ozdobioną np. cukierkami, prażoną kukurydzą, suszonymi owocami. Zdobione kłosy nazywane są surwaczkami. Osoba, która została w ten sposób potraktowana, powinna się na dodatek odwdzięczyć "oprawcy" słodyczami, pieniążkiem lub innym darem. Kichanie w sylwestrowy wieczór jest w Bułgarii uważane za dobry omen. Pierwsze urodzone w nowym roku zwierzę otrzymuje imię po osobie, która kichnęła w sylwestra.

24,5 mln zł zarobili  w ubiegłym roku zarządzający  OFE 24,5 mln zł zarobili w ubiegłym roku zarządzający OFE Fot. Shutterstock

Sylwester na świecie. Filipiny

Większość Filipińczyków spędza sylwestra w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół przy uroczystej kolacji. Tej nocy cała rodzina musi być razem, aby przez cały rok nikt nie odszedł. Na stole powinno się znaleźć 12 okrągłych owoców symbolizujących wszystkie miesiące w roku. Ponadto Filipińczycy wierzą, że okrągłe przedmioty przynoszą pomyślność i pieniądze, dlatego zakładają w sylwestrową noc stroje w koliste wzory. Dla Filipińczyków ważne jest też, by pierwszego dnia w roku ich portfel był pełny, ponieważ oznacza to, że będzie pełen przez cały rok. Dzieci pielęgnują także tradycję skakania w górę tak wysoko jak to możliwe, gdyż wierzą, że dzięki temu urosną więcej w nadchodzącym roku. Na Filipinach nowy rok witany jest głośno. Robienie jak największego hałasu w tym dniu przegania bowiem złe duchy. Niektórzy przechadzają się wokół domu potrząsając rondelkiem wypełnionym monetami, co ma im zapewnić bogactwo w nadchodzącym roku. Na Filipinach także obowiązuje zwyczaj zjedzenia 12 winogron tuż przed wybiciem północy.