Jak dbać o oczy w czasie podróży?

oślepiające słońce

oślepiające słońce (fot. iStock)

Nieważne czy spędzamy urlop na plaży, czy planujemy aktywny wypoczynek, musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie oczu. Na co warto uważać?

Na co dzień możemy nie mieć problemu z nawilżeniem oczu. Jednak podczas podróży częściej jesteśmy narażeni na suchość i podrażnienie oczu. Głównym winowajcą jest klimatyzacja, na którą jesteśmy skazani w samolocie, samochodzie i hotelach.

Suchość oka może być spowodowana też silnym wiatrem. Podczas wyjazdów warto zawsze mieć w bagażu podręcznym krople nawilżające. Przydadzą się również w sytuacjach, kiedy oko podrażni się pod wpływem kontaktu ze słoną lub chlorowaną wodą.  

czytanie w samolocieczytanie w samolocie fot. iStock

 Ochrona przed słońcem – dla nas i dla dziecka

Przed uszkodzeniem pod wpływem światła słonecznego nasze oko zabezpiecza  "naturalny filtr" w postaci rogówki. Pozostała część promieniowania, która przedostaje się w głąb oka, jest blokowana przez tęczówkę i soczewkę. Ta ostatnia dopiero u dorosłych staje się dobrą "tarczą ochronną" dla siatkówki. U małych dzieci poniżej 10 roku soczewka przepuszcza aż 75 proc. promieniowania UV, natomiast u dorosłych około 10 proc.

Z wiekiem nasze oczy są bardziej odporne na działanie światła słonecznego, ale i tak musimy odpowiednio zabezpieczać je przed szkodliwym działaniem słońca. Wybór okularów na rynku jest ogromny, niestety nie wszystkie są dla nas bezpieczne. Decyduj się na te pary, które w 99-100 proc. chronią przed promieniami UVA i UVB. Nie kupuj też bardzo ciemnych szkieł, bo powodują one, że nasze źrenice mocno się rozszerzają i w efekcie więcej światła wpada do środka oka. 

Odpowiednie zabezpiecz swoje oczy podczas różnych okoliczności

Na plażę wybieraj okulary, które mają soczewkę polaryzacyjną. Dzięki niej ostre światło -  np. odbijające się w wodzie - nie będzie cię razić i poprawi się jakość twojego widzenia. Zwracaj również uwagę na to, żeby oprawki w miarę dobrze przylegały do twarzy. Przed promieniami, które wpadają do okularów od wewnętrznej strony szkieł chroni specjalna powłoka antyrefleksyjna.  

Jeśli planujesz aktywny urlop – np. wycieczki rowerowe - również pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu oczu. Okulary mogą cię ochronić nie tylko przed słońcem, ale też owadami i innymi zanieczyszczeniami (np. pyłem czy piaskiem).

Wybierając konkretną parę, warto kierować się wygodą. Podczas intensywnego wysiłku, kiedy się pocimy, źle dobrane okulary mogą obetrzeć nasze skronie lub nos. Okulary powinny też pasować na różną pogodę. Na rynku dostępne są te ze szkłami fotochromatycznymi, które przyciemniają się lub rozjaśniają - w zależności od pogody i ilości światła. Drugą opcją są okulary z wymiennymi szkłami. W zestawie są wtedy najczęściej szkła ciemne - do użytku podczas dużego nasłonecznienia, pomarańczowe - odpowiednie na pochmurne dni i przezroczyste.

okulary na rowerokulary na rower fot. Rennett Stowe CC BY 2.0

Nawet jeśli mamy dobrze dobrane okulary, to czasem nie możemy ich założyć np. kiedy wchodzimy do wody. W takich sytuacjach możemy wesprzeć nasze oczy ochroną w postaci nawilżających kropli z okulistycznym filtrem UV. To świetne rozwiązanie dla osób, które uprawiają sporty wodne lub nie przepadają za chodzeniem w okularach.  

Co zabrać do podróżnej apteczki?

W naszej apteczce poza podstawowymi lekami i plastrami powinny znaleźć się również sól fizjologiczna w jednorazowych ampułkach i nawilżające krople do oczu bez konserwantów. Podczas urlopu te ostatnie mogą nam być bardzo potrzebne. Istnieje ryzyko, że podczas siedzenia na plaży, zwiedzania wietrznego miasta, czy uprawiania sportu może nam wpaść do oka ziarnko piasku czy mały paproch.

W takiej sytuacji najlepiej przemyć oko solą fizjologiczną. Czasem mimo tego, że zanieczyszczenie zostało usunięte odczuwamy jeszcze dyskomfort. Krople nawilżające złagodzą ten nieprzyjemny objaw. 

Zobacz także
Komentarze (1)
Jak dbać o oczy w czasie podróży?
Zaloguj się
  • Małgorzata Krzysiak

    Oceniono 6 razy -2

    zawsze mam małe opakowanie kropelek do oczu z hialeye w kosmetyczce, czasami w pomieszczeniach od klimatyzacji mi się robią suche oczy i troche mi si robią czerwone, ale po kropelkach zaraz przechodzi. Nawilżanie oczu naprawdę jets ważne, nie warto przesuszać oczu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX