To nie śnieg ani zabawa w pianie. Tak wygląda woda w rzece zrujnowanej przez zanieczyszczenia

Od kilku dni w sieci popularność zdobywa zdjęcie fotoreportera pracującego dla "Indian Express", Abhinava Sahy. Fotograf uchwycił na nim rzekę Jamuna w Indiach, która jest tak zanieczyszczona, że wygląda, jakby była pokryta pianą gaśniczą.

W Azji, zwłaszcza w uboższych rejonach, poszanowanie środowiska i dbałość o nie stoi na niskim poziomie. To, co w Europie jest nie do pomyślenia (choć pod względem ochrony przyrody też wcale nie jest idealnie), w Chinach czy Indiach bywa na porządku dziennym.

W efekcie - między innymi dzięki takim osobom jak Abhinav Saha - cały świat może zobaczyć, jak bardzo zrujnowany przez przemysł i bezmyślną działalność człowieka jest tamtejszy krajobraz.

Zdjęcie fotoreportera "Indian Express", które przedstawia rzekę Jamuna (główny dopływ Gangesu) w północnych Indiach, jest tego idealnym przykładem. W hinduizmie jest uznawana za jedną ze świętych rzek, wierni pielgrzymują do niej, by się pomodlić, a ogółem od jej wód jest uzależnionych niemal 60 milionów ludzi.

Tyle że tę wodę trudno tak naprawdę dostrzec, bo do Jamuny spływają zanieczyszczenia zarówno z obiektów przemysłowych, jak i prywatnych. Jest tak źle, że wymarło w niej jakiekolwiek życie - piana pokrywająca powierzchnię uniemożliwia dopływ tlenu.

Zdjęcie upublicznił na Facebooku Nissim Mannathukkaren. Zatytułował je wymownie "Apocalypse Now", co tłumaczy się jako "Czas Apokalipsy" (jak tytuł słynnego filmu Francisa Forda Coppoli). Za nim zdjęcie udostępniły dziesiątki tysięcy innych osób na całym świecie - również w Polsce.

"Nikt nie bierze za to odpowiedzialności"

Autor zdjęcia nagrał też filmik, który jeszcze dobitniej pokazuje skalę zniszczeń.

- "Na pierwszy rzut oka to wygląda jak śnieg pokrywający rzekę. Tymczasem to prawdziwa kąpiel z pianą przemysłowych rozmiarów. Obecnie Jamuna jest już tak zanieczyszczona, że wymarło w niej całkowicie jakiekolwiek życie. Nikt nie bierze za to odpowiedzialności ani za to, jaki to ma wpływ na ludzi, którzy korzystają z tej wody" - podsumowuje Saha w poście z nagraniem opublikowanym na Facebooku.

Zobacz też:

Komentarze (13)
To nie śnieg ani zabawa w pianie. Tak wygląda woda w rzece zrujnowanej przez zanieczyszczenia
Zaloguj się
 • astrum-on-line

  Oceniono 18 razy 18

  Hm... tak wyglądają na przykład te odpady przemysłowe z produkcji tych ślicznych sweterków, które sobie można było dzisiaj w przecenie kupić.

 • tztz3

  Oceniono 26 razy 12

  Wow te półmózgi dalej do tej wody wchodzą, piękny przykład, że religia to rak umysłu.

 • shtalman

  Oceniono 13 razy 9

  Krajobraz po działalności ministra środowiska z PiSu

 • supermarjan

  Oceniono 13 razy 9

  e tam.
  wazne ze produkcja AKUMULATOROW do superczystych e autek, kupowanych w usa i europie idzie pelna para.
  ekologicznie ma byc a co.

 • lucyperek2

  Oceniono 1 raz 1

  No i w czym problem ? Przecież w Biblii wyraźnie napisano "czyńcie sobie ziemię poddaną...". No to czynią.

 • kieszonkowiec12

  Oceniono 7 razy 1

  Serce się kraje. Trzeci świat to naprawdę stan umysłu. Najbardziej szkoda wszystkich roślin i zwierząt zabitych przez te ścieki. Czemu nikt tym krajom nie pomoże ws. ochrony środowiska, do diabła?

 • Ansuz Odyn

  0

  DALIŚMY MAŁPIE BRZYTWĘ A ONA PODCINA SOBIE GARDŁO.
  Zaraz pier... lewactwo będzie chciało sprowadzać ich do nas. Żydowski, zakłamany PIS już sprowadził ich dziesiątki tysięcy.

  KIEDY TO WRESZCIE SIĘ SKOŃCZY?

 • archieil

  Oceniono 8 razy 0

  Może dla porównania warto przypomnieć, że zakomuny w Polsce było źle ale Wisła czy Odra się nie pieniły, a jakieś ryby w nich nawet co niektórzy łowili i jedli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX