Naukowcy donoszą: sposób, w jaki zajmujemy miejsca w samolocie zwiększa ryzyko "złapania" wirusa

Naukowcy z Georgii twierdzą, że sposób, w jaki pasażerowie zajmują miejsca w samolocie, sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów chorobotwórczych

Naukowcy z Georgii twierdzą, że sposób, w jaki pasażerowie zajmują miejsca w samolocie, sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów chorobotwórczych (fot. Pixabay.com/Free-Photos/CC0/CDC/Cynthia Goldsmith/Wikimedia Commons/CC0)

Naukowcy doszli do wniosku, że sposób, w jaki pasażerowie samolotu zajmują swoje miejsca, zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób na pokładzie. Mają już na to alternatywę.

Samoloty nie mają opinii czystych i wolnych od zarazków. Przeciwnie, jak każdy środek publicznego transportu, są postrzegane jako prawdziwe siedliska bakterii.

W utrzymaniu tej opinii "pomagają" doniesienia o pasażerach lotniczych, którzy wracając z egzotycznych miejsc przywożą ze sobą chorobotwórcze wirusy, jak na przykład wirus Ebola.

Takie przypadki, jak również kwestia rozprzestrzeniania się chorób na pokładzie samolotu, od lat są przedmiotem zainteresowania naukowców z całego świata, którzy co jakiś czas publikują wyniki swoich badań.

Winowajca: boarding

Ostatnio na taki krok zdecydowali się badacze z uniwersytetu stanowego w Arizonie, którzy wzięli pod lupę boarding, a dokładniej sposób, w jaki pasażerowie zajmują miejsca w samolocie. Zgodnie z ich doniesieniami sprzyja on rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów chorobotwórczych wśród pasażerów i obsługi.

Przeważnie w samolotach siedzenia są podzielone na trzy sekcje - przednią, środkową i tylną, co sprawia, że pasażerowie nierzadko tłoczą się w wąskim korytarzu próbując dostać się do swojego fotela. To, według naukowców z amerykańskiego uniwersytetu, sprzyja bliskiemu kontaktowi między nimi, a w konsekwencji łatwiejszego rozprzestrzeniania się ewentualnych wirusów i bakterii.

Żeby zmniejszyć to ryzyko, badacze proponują, by siedzenia dzielić tylko na dwie sekcje i w ich ramach przydzielać pasażerom przypadkowe miejsca.

By udowodnić słuszność swojej tezy, przeprowadzili test. Zakładając, że na pokład samolotu dostał się nieświadomy tego nosiciel wirusa Eboli, zbadali, jak oba sposoby boardingu wpływają na rozprzestrzenienie się wirusa.

Okazało się, że rozładowanie tłoku na korytarzach w samolocie i przyspieszenie procesu zajmowania miejsc przez pasażerów samo w sobie pozwala na ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusa. Dzięki uproszczeniu podziału foteli na dwie sekcje ryzyko zarażenia się spadło z 67 proc. do 40.

Mały samolot, mały kłopot

Z badań naukowców z Arizony wynika też, że małe samoloty pasażerskie to w zasadzie wystarczające zabezpieczenie przed epidemią, kiedy zaistnieje jej ryzyko. Przynajmniej na tyle, by nie obawiać się nimi latać do miejsc, w których oficjalnie odnotowano obecność śmiercionośnego wirusa i wywołanych nim zachorowań:

"Zamiast zakazywać jakichkolwiek lotów do takich miejsc, można korzystać z małych samolotów. To wystarczy, by zdecydowanie zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji u pasażerów", tłumaczy jeden z autorów badania, Anuj Mubayi.

Innymi słowy naukowcy twierdzą, że "mniej osób na pokładzie to mniejsze szanse na wybuch epidemii". To dość intuicyjne stwierdzenie jest uzupełnieniem ich teorii o konieczności zmiany zasad, według których w większości samolotów odbywa się boarding.

Prawda czy fałsz?

Czy mają rację? O ile postulowane przez nich zmiany nie zostaną szeroko przyjęte przez linie lotnicze, raczej trudno będzie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony ich teorie wydają się oczywiste. Z drugiej zastanawia to, czy faktycznie bezpiecznym pomysłem jest pozwalanie na podróże do miejsc, w których stwierdzono epidemię śmiertelnej choroby.

Na szczęście zawsze można samemu zdecydować, czy chce się gdzieś lecieć. I w razie jakichkolwiek wątpliwości lub obaw po prostu zrezygnować, zamiast liczyć na słuszność teorii amerykańskich naukowców.

Zobacz też:

Media mówią o nastolatku, którego pogryzły "wszy morskie". Pytamy eksperta, czy to może zdarzyć się nad Bałtykiem

Dietetyczna cola to najgorsze, co możesz zamówić na pokładzie samolotu. Stewardessa tłumaczy, dlaczego

Pięć rzeczy, które w samolocie dostaniesz za darmo

Czy poradzisz sobie na lotnisku? [QUIZ]
1/10Zacznijmy od podstaw: ile przed planowanym odlotem najlepiej przyjechać na lotnisko?
Zobacz także
Komentarze (14)
Naukowcy donoszą: sposób, w jaki zajmujemy miejsca w samolocie zwiększa ryzyko "złapania" wirusa
Zaloguj się
 • student_zebrak

  Oceniono 13 razy 7

  w samolocie jest wiecej niebezpieczenstw - ortodoksyjni Zydzi, muzulmanie, katolicy, grube kobiety i faceci, dzieci, pijacy, brudasy, milosnicy curry, uzaleznieni od laptopa, gaduly, ...

 • Gosia Kana

  Oceniono 4 razy 4

  Ciekawe, kto finansuje te badania naukowe? Fundusze możnaby przeznaczyć na pożyteczniejsze cele niż doprowadzenie do konkluzji, że w tłoku łatwiej złapać chorobę. Tak samo jest w autobusie w godzinach szczytu, wystarczy zwykła grypa, którą ludzie chuchają na innych pasażerów...

 • plastikpiokio

  Oceniono 3 razy 3

  ważne jest czy w samolocie siadamy na swojej dupie lub na cudzej ---to jeden z powodow tej choroby.----a czy za te bzdety tym para- naukowcom ktos płaci za te wynurzenia ????

 • sadul

  Oceniono 2 razy 2

  To zakrawa na IgNobla!

 • maj.basia

  0

  Po co latać samolotem i się zarażać, wystarczy pojechać do Zakopanego, wejść na Krupówki i już
  się jest zarażonym. Tłok nieludzki - dzieci, psy, chodzi, grubi i grubsi tłoczą się jakby tam coś za
  darmo dawali. "Uczeni" amerykańscy potrzebni od zaraz.

 • jack_flash

  0

  Pearson International Toronto, idziesz wzdłuż bramek lotów miedzynarodowych. Odrazu poznasz, która - to lot do Warszawy.

 • Mateusz Zex

  0

  naukowcy analizowali boarding, a nie kwestie przeludnienia globu

 • antares777

  Oceniono 4 razy -2

  Cytat: "że pasażerowie nierzadko tłoczą się w wąskim korytarzu próbując dostać się do swojego fotela. To, według naukowców z amerykańskiego uniwersytetu, sprzyja bliskiemu kontaktowi między nimi, a w konsekwencji łatwiejszego rozprzestrzeniania się ewentualnych wirusów i bakterii".
  A że to może być przyczyną wysokiego przyrostu naturalnego w niektórych krajach - to tego uczone amerykańskie głowy nie raczą zauważyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX