Najbardziej niebezpieczne kierunki podróżnicze. W 2020 roku lepiej tam nie jechać

Wiadomo już, do których miejsc lepiej nie podróżować w 2020 roku. Pokazuje to interkatywna mapa, którą opracowali eksperci do spraw bezpieczeństwa.

Interaktywna "Travel Risk Map" ("Mapa Ryzyka Podróży") została opublikowana w listopadzie tego roku. Jej powstanie zainicjowała firma International SOS, która świadczy usługi w zakresie bezpieczeństwa. Z mapy możemy uzyskać informacje na temat sytuacji w poszczególnych krajach w nadchodzącym roku.

Efekty prac ekspertów zobaczysz TUTAJ >>

Gdzie jest najbardziej niebezpiecznie?

Badania podzielono na trzy główne kategorie. To:

- bezpieczeństwo ogólne;

- bezpieczeństwo na drogach;

- poziom pomocy medycznej.

Kraje, które wypadły najgorzej w pierwszej kategorii, to Mali, Syria, Irak, Jemen, Afganistan, Libia, Somalia, Południowy Sudan i Republika Środkowoafrykańska. W miejscach tych istnieje największe ryzyko kradzieży, zamieszek ulicznych oraz innych niebezpiecznych sytuacji, które zagrażają naszemu życiu i zdrowiu. Z kolei najwyższe noty w tej kategorii otrzymały m.in. Słowenia, Norwegia, Szwajcaria, Finlandia, Grenlandia. Oznacza to, że kraje te są najmniej ryzykowne dla turystów, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ogólne.

Osiem lat wojny w Syrii. O czym warto wiedzieć? Obejrzyj nasz film:

Pomoc medyczna

Wenezuela, Haiti, Korea Północna, Syria, Somalia, Irak, Afganistan, Jemen, Erytrea, Libia, Burkina Faso, Niger, Gwinea, Gwinea Bissau, Burundi, Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska. To kraje, które uzyskały najgorsze oceny bezpieczeństwa medycznego. Z kolei na sprawną opiekę medyczną turyści mogą liczyć w wielu państwach europejskich - m.in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Szwecji, a także w Polsce. Do tego dochodzą także: Nowa Zelandia, Australia, Stany Zjednoczone, Kanada, Korea Południowa i Japonia.

Bezpieczeństwo na drogach

W trzeciej kategorii wzięto pod uwagę wskaźnik śmiertelności w wypadkach drogowych. Jeśli był on wyższy niż 25 na 100 tysięcy osób, kraj był uznawany za niebezpieczny. W tej grupie znalazły się m.in. Wenezuela, Dominikana, Belize, Arabia Saudyjska, Tajlandia, Wietnam oraz większość państw afrykańskich. Z kolei za bezpieczne uznano większość państw europejskich, Australię, Japonię oraz Nową Zelandię. Wskaźnik śmiertelności w tych miejscach był mniejszy niż 10. 

Warto zaznaczyć, że Libia, Somalia, Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska to cztery kraje, które zdobyły najniższe oceny w każdej kategorii. Stąd też wniosek, że będą to najniebezpieczniejsze kraje w 2020 roku.

Przeczytaj także: Pilot krytykuje instrukcje bezpieczeństwa w samolotach. Są za długie i nie ma w nich kluczowej informacji >>

Komentarze (67)
Najbardziej niebezpieczne kierunki podróżnicze. W 2020 roku lepiej tam nie jechać
Zaloguj się
 • kumpel_ciorana

  Oceniono 15 razy 11

  Znajomy Czech wybral sie w podroz po Polsce i zostal okradziony juz w pierwszym, nocnym pociagu gdy spal, stracil pieniadze i co gorsza dokumenty. Obsluga pociagu nie byla zainteresowana pomoca, policja zachowywala sie tak, ze po chwili odechciewalo sie z nimi gadac. Spedzil sporo godzin na zapyzialym dworcu pelen meneli i krecacych sie napitych dresiarzy. Tak wiec juz na wejsciu Polacy potwierdzili wszystkie najgorsze stereotypy, ktore kraza o nich po Czechach.

 • mikejar

  Oceniono 29 razy 11

  Zapomnieli napisac o Polsce gdzie w Warszawie w tramwaju mozesz byc pobity bo mowisz po niemiecku , angielsku. Moj znajomy zostal zaatakowany w Srodmiesciu Warszawy chociaz byl Wlochem. Trzech mlodocianych zaatakowalo pare z Ukrainy , bo nie mowili po polsku . Policji tlumaczyli ze TU JEST POLSKA I TRZEBA MOWIC PO POLSKU. Rzeczywiscie Polska to bezpieczny kraj.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 6 razy 2

  Opieka medyczna - rozumiem. Jest. W USA jazda karetka przez 5 km. to kwota rzedu 3-4 tys. USD. Dzien w szpitalu z jakims zabiegiem - moze spokojnie wynosic 40-50 tys. USD. Nawet jak ma sie ubezpieczenie - moze to nadal oznaczac grube tysiace z kieszeni.

  Z kolei koszt malej kawy na Choipna im Okecia - tez przypomina cennik z amerykanskiego szpitala. Ale LOT zabiera walizke w cenie a Lufthansa chce rownowartosc 50 USD.... Cala ta statystyka jest o kant roztluc. To jak jest w Syrii czy Afganistanie - wiadomo.
  Ale jak jest na polskich autostradach gdzie dominuje chamstwo, nagminne lamanie ogranicze n predkosci i zasad cywilizowanych kontaktow miedzyludzkich w przestrzeni publicznej - to juz osobne wrazenia.

 • osobaniepozadana

  Oceniono 8 razy 2

  rozumiem, że według tych mędrców na Kubie opieka medyczna jest słaba?

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy 1

  Kiedyś oglądałem "ranking bezpieczeństwa" dla turystów opracowany przez jakieś nasze ministerstwo. 3 kategorie: zielona, czerwona, czarna. W zasadzie to wszędzie poza Polską było czerwono, przy czym na tej liście były Maroko, Egipt, Turcja, Grecja i niektóre inne kraje Europy. A na czarno chyba tylko Czad i Irak. Kompletny absurd.

 • osobaniepozadana

  Oceniono 5 razy 1

  rozumiem, że według tych mędrców na Kubie opieka medyczna jest do doopy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX