Chińska prowincja zamyka wszystkie szklane mosty. Okazało się, że stwarzają zagrożenie dla ludzi

W chińskiej prowincji Hebei zamknięte zostały wszystkie 32 szklane mosty. Decyzja została podjęta po serii wypadków, w tym dwóch śmiertelnych, do których doszło na przeprawach w całym kraju.

Chińczycy uwielbiają szklane mosty, kładki, chodniki, platformy widokowe. W ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się informacje o kolejnych, nowo otwartych, ekstremalnych atrakcjach. Poza tym, że spacerowanie po przeszklonym moście już samo w sobie dla wielu osób było emocjonujące, w przypadku niektórych konstruktorzy postanowili pójść o krok dalej i dodać efekt pękającego szkła.

 

Wszystko to sprawiło, że niektórzy turyści na chińskich mostach czołgali się i płakali ze strachu. Przeprawy cieszyły się jednak ogromną popularnością. Teraz okazuje się, że nie wszystkie były do końca bezpieczne.

Jak informuje brytyjski serwis The Guardian, w prowincji Hebei na północy Chin podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich 32 szklanych mostów. Powodem są obawy o bezpieczeństwo spacerujących po serii wypadków (w tym przynajmniej dwóch śmiertelnych), do których doszło w całym kraju. Jedna z osób miała przewrócić się na śliskiej, szklanej powierzchni i uderzyć w głowę. Zmarła z powodu obrażeń. Pojawiały się też doniesienia o odłamkach, które uderzały turystów.

Jednym z mostów, który został zamknięty, jest Hongyagu. Do niedawna nosił miano najdłuższego szklanego mostu na świecie - ma długość 488 metrów i rozciąga się pomiędzy dwoma klifami (rekord został pobity w 2019 i obecnie najdłuższa przeprawa ma 518 metrów). Znajduje się na wysokości 218 metrów, zatem przejście po nim jest jak spacer na poziomie odpowiadającym 66 piętrom. Pisaliśmy o nim w 2018 roku.

 

The Guardian podaje, że wśród zamkniętych atrakcji znalazł się też chodnik East Taihang Glasswalk. Stąpający po nim turyści przeżywali chwile grozy, gdy szklane panele pod ich stopami zaczynały pękać. Był to właśnie wspomniany wcześniej efekt, który miał zapewnić odwiedzającym dodatkową dawkę adrenaliny.

Chińskie władze zażądały przeprowadzenia szczegółowych kontroli wszystkich szklanych konstrukcji. Brytyjski serwis zauważa jednak, że może to być niezwykle trudne zadanie, ponieważ szacuje się, że w Chinach jest około 230 samych tego typu mostów, a do tego należy jeszcze doliczyć np. chodniki.

Szklane mosty to jedno, ale na świecie są też inne tego typu konstrukcje, które wywołują dreszcze. Jedną z nich jest przeszklony basen na wysokości. Możecie zobaczyć go na poniższym wideo:

Komentarze (38)
Chińska prowincja zamyka wszystkie szklane mosty. Okazało się, że stwarzają zagrożenie dla ludzi
Zaloguj się
 • ton_y

  Oceniono 73 razy 37

  Podobno w Europie ktoś przewrócił się w autobusie. Czyli teraz trzeba zlikwidować autobusy w całej Europie??

 • pancernikpotiomkin

  Oceniono 54 razy 34

  No dobrze, ale czy rzeczywiście któryś z mostów pękł i ktoś padł...? nie, z tekstu wynika, że niebezpieczny jest strach i jakieś bliżej nieokreślone odłamki, ale przecież nie szkła... Typowa burza w szklance wody, ale ponieważ dotyczy Chin, gazeta się nabrała.

 • kocurxtr

  Oceniono 54 razy 30

  jak ktoś potrzebuje ekstremalnej adrenaliny - nie przyjrzy się temu co wyczynia PiS w Polsce skandale, afery , rozkradnie i zawłaszczanie - a wszystko na rympał , na bezczelnego z bezmierną arogancją idąca ręka w rękę z zakłamaniem , butą chamstwem politycznym... z niewidzącą nic prokuraturą i wybranymi sędziami dającymi dziwnie korzystne dla PiSu wyroki...
  słowem komuna+kościół rozwalają i rozkradają kraj coraz bardziej zniewalając Polaków

  spacer po szklanym moście jest przy tym terapią uspokajającą....

 • panbies

  Oceniono 34 razy 30

  U mnie pod domem sąsiadów gość się poślizgnął na chodniku i uderzył głową:(

 • euzebiusz50

  Oceniono 14 razy 12

  Byle nasi nie wzięli przykładu i pozamykali drogi by skończyć z korkami.

 • aleatoria

  Oceniono 13 razy 7

  Z jednej strony tu mosty szklane nie są problemem, z drugiej nie do końca rozumiem ideę szklanej podłogi. Wcale nie jest tak, że widać dużo więcej niż na normalnym moście, na drewnianej kładce wystarczy minimalnie wychylić głowę, żeby zobaczyć co jest pod nogami. W dodatku najlepiej wykonany szklany most szybko przestaje być przejrzysty po kontakcie z butami odwiedzających. Moim zdaniem wywalona kasa, no oczywiście nie licząc mody, która pewnie przyciąga na te mosty.

 • lblblblb

  Oceniono 3 razy 3

  300 szklanych mostów!!!
  Tego nawet Morawiecki nie obieca !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX