Nowy gatunek grzyba w Polsce. Na pierwszy rzut oka przypomina bombki bożonarodzeniowe

Nowy gatunek grzyba, który pojawił się w Polsce, jest tak mały, że większość osób nie zwróciłaby na niego uwagi. Udało się to jednak badaczom z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Po dokładnej analizie mykologicznej potwierdzono, że to płaskosz galasowaty.

Płaskosz galasowaty - nowy gatunek grzyba w Polsce

Ostatnio często pojawiają się doniesienia na temat nowych gatunków grzybów w Polsce. W ubiegłym tygodniu głośno było o złotaku wysmukłym. To grzyb, który jeszcze kilkanaście lat temu zupełnie nie występował w Europie. Na nasz kontynent przybył z Ameryki Północnej.

Złotak wysmukły - więcej na temat tego grzyba dowiesz się TUTAJ >>

Nowy grzyb w Polsce - co to za gatunek?

Teraz mówi się o kolejnym gatunku - płaskoszu galasowatym. Jest to jednak dla wielbicieli grzybów jedynie ciekawostka. Bo w przeciwieństwie do złotaka wysmukłego, nie będziemy wypatrywać go w trakcie grzybobrania. Płaskosz galasowaty jest pasożytem, który żywi się azaliami i różanecznikiem alpejskim. Obecnie występuje głównie na terenie Ukrainy i w niektórych rejonach Alp. Dlatego jego obecność w Polsce wywołała dosyć spore zaskoczenie.

Gdzie na grzyby 2019 - mapa grzybów dla każdego, kto wybiera się na grzybobranie. Więcej zobaczysz TUTAJ >>

Płaskosz galasowaty w Karkonoszach

Do odkrycia doszło dwa lata temu w trakcie badań reliktowego stanowiska różanecznika alpejskiego. Warto wspomnieć, że różanecznik przetrwał w Karkonoszach jako pozostałość po epoce lodowcowej. To jedyna jego naturalna populacja w Polsce.

Prace prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W trakcie badań trafili na narośle, które ich zdaniem przypominały bombki bożonarodzeniowe. Były tak małe, że wiele osób nie zwróciłoby na nie zupełnie uwagi. Naukowcy postanowili je jednak zbadać. Po dokładnej analizie mykologicznej okazało się, że to płaskosz galasowaty.

Jak dowiadujemy się z artykułu poświęconemu odkryciu, który ukazał się we wrocławskim wydaniu "Gazety Wyborczej", badania te zajęły aż dwa lata. Prowadzili je prof. Wojciech Pusz i Katarzyna Patejuk z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Nie do końca nowy

Mimo że nazywa się go nowym gatunkiem w Polsce, nie do końca jest to prawda. To raczej powrót po ponad stuletniej przerwie. Po raz ostatni obecność tego gatunku w naszym kraju odnotowano w 1913 roku. Wówczas zaatakował hodowlanego różanecznika alpejskiego w krakowskim ogrodzie botanicznym.  

Niektóre niebezpieczne gatunki grzybów wyglądają, jak te jadalne. Więcej na ten temat dowiesz się z filmu poniżej:

Zobacz także:

Komentarze (1)
Nowy gatunek grzyba w Polsce. Na pierwszy rzut oka przypomina bombki bożonarodzeniowe
Zaloguj się
 • kixx

  Oceniono 1 raz -1

  szacunek
  nowy ale nie nowy
  jest na terenach Polski od co najmniej 100 lat,ale jest na tyle,powiedzmy,niepozorny,ze "że wiele osób nie zwróciłoby na nie zupełnie uwagi. (nie wiadomomo dlaczego)Naukowcy postanowili je jednak zbadać.
  okazalo sie ze jest to znany od ponad 100 lat gatunekg rzyba

  ps z mojej strony to szacunek dla naukowcow,bo ,jak wiadomo, przez ponad sto lat nikt nie zwrocil uwagi na te tajemnicze narosle
  ale czy jednak ich spostrzegwaczosc swaidczy o tym ze ten grzyb to cos nowego,czy jednak o tym,ze nikt nie zwracal uwagi na tego grzyba przez te 100 lat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX