Najstarsze piramidy świata w końcu dostępne dla turystów. Nie można było ich zwiedzać przez 50 lat

Dobra wiadomość dla wszystkich osób planujących podróż do Egiptu. Kilka dni temu przywrócono możliwość zwiedzania dwóch zabytkowych piramid, które były zamknięte przez ponad pięćdziesiąt lat.

W ostatnich latach turystyka w Egipcie uległa zahamowaniu. Od czasów rewolucji w 2011 roku, kiedy obalono reżim Hosniego Mubaraka, wielu turystów ze względów bezpieczeństwa rezygnuje z podróży do tego kraju. Dlatego egipskie władze zaczynają wychodzić z inicjatywami, które mają zahamować niekorzystną tendencję. Za tego typu działania można uznać udostępnienie dla zwiedzających piramid w Dahszur, które były zamknięte od 1965 roku. 

Najstarsze piramidy dostępne dla zwiedzających

Dwie zabytkowe piramidy (Łamana i Czerwona) znajdują się w miejscowości Dahszur, która leży około 40 kilometrów na południe od Kairu. Jak informuje Reuters, od teraz turyści mają m.in. możliwość zejścia do głębokich komór wewnątrz konstrukcji, do których prowadzi wąski, długi tunel. 

Egipskie piramidy to nie jedyne zabytki, które otrzymały drugie życie. W poniższym wideo poznasz słynne atrakcje, które zostały zrekonstruowane:

Niezwykłe odkrycia

Obie piramidy wzniesiono z inicjatywy króla Snofru z IV dynastii. To jedne z najstarszych tego typu konstrukcji na świecie.

Piramida Łamana, ze względu na swój charakterystyczny kształt, nazywana jest także Zgiętą, Stępioną, Pochyłą. Okres jej budowy przewiduje się na lata 2670-2620 przed naszą erą. Co ciekawe, to jedyna piramida, której ściany zawierają na większości powierzchni warstwę ochronną. Jej wysokość wynosi 101 metrów.

Zbudowana w podobnym okresie Piramida Czerwona (prace nad nią trwały prawdopodobnie w latach 2640-2620 przed naszą erą) swoją nazwę zawdzięcza barwie bloków miejscowego kamienia, z których ją zabudowano. Wysokość budowli wynosi 109,5 metra.

Jak poinformował egipski minister ds. zabytków starożytności Chalid el-Anani, w czasie ostatnich prac w nekropolii Dahszur odkryto wiele ciekawych znalezisk. To m.in. drewniane maski pogrzebowe oraz narzędzia służące do cięcia kamienia z Okresu Późnego (664-332 przed naszą erą). Natrafiono także na różnego typu sarkofagi - drewniane, kamienne i glinianie, z których część zawierała mumie. 

Imponujące zabytki, pustynne krajobrazy i zadziwiający, podwodny świat - poznaj Egipt! Zobacz oferty wycieczek >>

Komentarze (10)
Najstarsze piramidy świata w końcu dostępne dla turystów. Nie można było ich zwiedzać przez 50 lat
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 5 razy 3

  zwiedzalem te piramidy 15 lat temu.

  oficjalnie nie można ale jak się samo strażników 20 USD to można było wejść- bez tłumów jak do Cheopsa...

 • keram2225

  Oceniono 1 raz 1

  a piramidy Cheopsa nadal zwiedzać nie można...

 • ursbor

  0

  Ja weszlam do Piramidy Czerwonej w 2007 r. Była otwarta dla zwiedzających a bilet kupiłam oficjalnie w kasie. Poza mną i koleżanką była też wycieczka japońskich turystów. Nie wiem więc skąd te informacje o jej 50-letnim zamknięciu.

 • okiemserca

  0

  Taki sam artykuł jest na National Geographic (ale wczesniejszy o pół godziny) no i tam jest podane Źródło: livescience
  A na GW źródła nie ma, jest za autor przypisujacy sobie napisanie artykułu
  .
  to placić za dostep czy nie do tego rzetelnego dziennikarstwa?

 • okiemserca

  0

  taki sam artykuł na National Geographic ale z 13.26 (wczesniej niz na GW)
  Różnica jest taka: tam jest podane Źródło: livescience com, a na GW tylko autor który sobie przypisuje tekst :-(
  Placić za dostęp czy nie?

 • ramon57

  Oceniono 2 razy -2

  Najstarsze piramidy znajdują się w Gizie. Te to tylko ich pierwsze, niezbyt zresztą udane podróbki. A piramida jest łamana, bo kąt pod jakim zaczęto budowę okazał się nieodpowiedni i piramida był już w trakcie budowy niestabilna. Zmiana kąta nachylenia boków pozwoliła dokończyć budowę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX