Trzynastoletnia dziewczynka zgubiła się na Kasprowym Wierchu. Odnalazła się w Dolinie Pięciu Stawów

Trzynastolatka z Litwy w ubiegłym tygodniu wybrała się z rodzicami na Kasprowy Wierch. Dziewczynka zgubiła się jednak w tłumie turystów i po pewnym czasie odnalazła w zupełnie innym miejscu. Ratownicy TOPR zastanawiali się, jak to możliwe.

Do zdarzenia doszło 4 lipca, ale dopiero w tym tygodniu Tatrzańskiego Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe opublikowało kronikę wypadków z zeszłego tygodnia. 

O godz. 19.30 telefon z 5-ciu Stawów z informacją, że przed chwilą do schroniska dotarła 13-letnia dziewczynka z Litwy, która podczas wędrówki zgubiła się rodzicom

- czytamy we wpisie

Trzynastolatka przekazała ratownikom numer telefonu do rodziców. Dzięki temu udało się im skontaktować z ojcem, który tłumaczył, że stracił córkę z oczu na Kasprowym Wierchu. Ratownicy sprowadzili 13-latkę na Wodogrzmoty, gdzie już czekał na nią ojciec.

Latem często dochodzi do podobnych sytuacji, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, jak wzywać pomoc w górach i radzić sobie w razie zgubienia na szlaku. Dowiecie się tego z naszego wideo:

W tym przypadku wszystko zakończyło się szczęśliwie, ale toprowcy zastanawiają się, jak dziewczynka samodzielnie dotarła z Kasprowego Wierchu do Doliny Pięciu Stawów (jest to około 6 km). Sprawę udało się rozwikłać serwisowi Tatromaniak

"Otrzymaliśmy informację od osoby, która sprowadzała 13-latkę z Pięciu Stawów. Okazało się, że rodzice ustalili, aby w przypadku zgubienia się podążać z Kasprowego w dół żółtym szlakiem. Tak też uczyniła dziewczynka, jednak nie zatrzymała się przy Murowańcu, a poszła dalej aż na Krzyżne. Stąd zeszła do „Piątki” i skontaktowała się z rodzicami" - czytamy.

Komentarze (21)
Trzynastoletnia dziewczynka zgubiła się na Kasprowym Wierchu. Odnalazła się w Dolinie Pięciu Stawów
Zaloguj się
 • grundol1

  Oceniono 43 razy 43

  13-lataka z Kasprowego przez Krzyżne do Piątki? Zuch dziewczyna. Dobrze, że w Pięciu Stawach żółty szlak się urywa, bo przez Szpiglasową do Moka by doszła.

 • sholay

  Oceniono 36 razy 36

  Swoją drogą szacun dla rodziców, że przygotowali się na pesymistyczny scenariusz i dla dziewczyny, że plan rodzinny zrealizowała.
  Bez ironii piszę.

  &

 • metanoja

  Oceniono 10 razy 10

  Szacunek dla rodziców za ustalenie i przekazanie dziecku planu awaryjnego.

 • skoment

  Oceniono 12 razy 4

  Po co iść tam w ten tłum. Wystarczy wyjść na Marszałkowską

 • myszykiszek

  Oceniono 3 razy 3

  "Tak też uczyniła dziewczynka, jednak nie zatrzymała się przy Murowańcu, a poszła dalej aż na Krzyżne."
  Ja pierdziu, to niezły motorek miała... :-) Dobrze że się skończyło tylko na nerwach.

 • barrt21

  Oceniono 7 razy 3

  czy ja dobrze widzę? czy na szczycie widać PREZESA?
  I to w słynnej bojowej pelerynie oczywiście!

 • helwiusz

  0

  <<Okazało się, że rodzice ustalili, aby w przypadku zgubienia się podążać z Kasprowego w dół żółtym szlakiem. Tak też uczyniła dziewczynka, jednak nie zatrzymała się przy Murowańcu, a poszła dalej aż na Krzyżne..>>

  Czyli dziecko z Kasprowego przez Murowaniec, dolinę Pańszczycy i Krzyżne do "Piątki" potuptało. Nieźle. Ten żółty szlak z Murowańca na Krzyżne to kawał drogi, bo trzeba masyw Żółtej Turni obejść. Mało kto tamtędy chodzi, ja raz wżyciu się na to zdecydowałem. Objadłem się wtedy jagód w Dolinie Pańszczycy za wszystkie czasy; ciekawe, czy mała też spróbowała (uczeni w mowie i piśmie tego nie zalecają, ale ja jakoś przeżyłem ;).

  Pozdrowienia dla dzielnej młodej turystki z Litwy; mam nadzieję, ż się w Tatrach podobało.

 • mamlas_p

  Oceniono 3 razy -3

  Toż to cód! Módlmy się: "Ojcze nasz, któr... "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX