Sprawdzili, w których krajach najchętniej zwracane są znalezione portfele. Polska wysoko w rankingu

Wiele osób na całym świecie zwróci zgubiony portfel. Chętniej, jeśli jest wypełniony pieniędzmi niż pusty. Tak wynika z badania, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Science". Polska znalazła się w gronie najuczciwszych krajów.

Zgubienia lub kradzieży portfela, nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów, obawia się każdy. Grupa szwajcarskich naukowców przeprowadziła badanie, w którym sprawdziła, gdzie i kiedy ludzie najchętniej zwracają znalezione portfele. Jego wyniki zostały opublikowane w magazynie "Science".

Badanie trwało trzy lata i pochłonęło około pół miliona dolarów. Wzięło w nim udział trzynastu asystentów badawczych, którzy podróżowali dookoła świata - odwiedzili 355 dużych miast w 40 krajach. Ich zadaniem było "gubienie" portfeli w różnych miejscach, a następnie sprawdzanie, ile z nich zostało zwróconych.

W eksperymencie wykorzystano 17 tysięcy portfeli - część z nich była pusta, w części znajdowały się pieniądze (w lokalnej walucie). Poza tym w środku umieszczone zostały też klucze, wizytówka i dane kontaktowe do osoby, do której portfel teoretycznie miał należeć. Jeśli chodzi o pieniądze, przeważnie była to równowartość 13,45 dolarów amerykańskich, a w trzech krajach (Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych) - 94,15 dolarów lub 13,45 dolarów, ale bez klucza.

Wyniki badania pokazują, że, biorąc pod uwagę średnią ze wszystkich krajów, około 40 procent osób skontaktowało się z "właścicielem" portfela, jeśli nie było w nim pieniędzy, a nieco ponad połowa (51 procent), gdy były w środku. Co ciekawe, znalazcy dużo chętniej zwracali portfele z większą zawartością pieniędzy - aż 72 procent próbowało oddać zgubę z równowartością 94,15 dolarów.

Polska wysoko w rankingu

Wśród przebadanych krajów Polska zajęła szóste miejsce. Badanie pokazało, że dla Polaków nie ma większego znaczenia, czy portfel zawiera pieniądze, czy jest pusty. W tej pierwszej sytuacji zwróciło go 69 procent osób, w drugiej - 63 procent.

Polskę wyprzedziły Szwajcaria, Norwegia, Holandia, Dania oraz Szwecja. W Szwajcarii portfele oddało najwięcej osób - 79 procent z zawartością, a puste 74 procent. Tuż za naszym krajem znalazły się z kolei Czechy, Nowa Zelandia, Niemcy oraz Francja.

Na oddanie portfeli najmniej osób zdecydowało się w Peru, Maroko i Chinach, które zajęły ostatnie miejsce. Tam tylko siedem procent znalazców zwróciło puste portfele i 22 procent z zawartością. Co ciekawe, w zestawieniu wyróżniły się dwa kraje - Peru i Meksyk. Ludzie rzadziej zwracali tam portfele z pieniędzmi niż bez. Autorzy badania nie potrafią jednak jasno wyjaśnić tej różnicy.

Nie chcemy czuć się jak złodzieje

Jeden z naukowców, który pracował przy eksperymencie, odpowiedział na pytanie, dlaczego generalnie chętniej zwracane są portfele z pieniędzmi niż puste. 

Nasze wyniki sugerują, że jest to połączenie altruizmu i awersji do kradzieży. Nikt nie chce poczuć się jak złodziej

- wyjaśnia Christian Lukas Zünd, ekonomista z Uniwersytetu w Zurychu. 

Aby wesprzeć swoją teorię, zespół badaczy poinformował, że więcej osób zwracało portfel, jeśli były tam i pieniądze, i klucz, niż jeśli zawierał on jedynie gotówkę. Ich zdaniem klucz, który dla właściciela zguby jest prawdopodobnie bardziej osobistą rzeczą, motywował znalazców do pomocy i bezinteresownego działania.

Naukowcy poprosili też grupę chętnych o powiedzenie, jak zareagowaliby, gdyby trzymali przy sobie zgubiony przez kogoś portfel. Pytani przyznali, że ich zdaniem bardziej za kradzież uznaliby posiadanie portfela z pieniędzmi niż bez. Im więcej byłoby w nim pieniędzy, tym więcej osób poczułoby się jak złodzieje.

Inny badacz związany z badaniem, Michel Marechal, przyznał, że założona na początku teza była zupełnie inna. Naukowcy spodziewali się bowiem, że puste portfele będą chętniej zwracane, a te z pieniędzmi zostaną u znalazców. Okazało się jednak, że jest całkiem odwrotnie.

Komentarze (34)
Sprawdzili, w których krajach najchętniej zwracane są znalezione portfele. Polska wysoko w rankingu
Zaloguj się
 • padakarodaka

  Oceniono 23 razy 7

  Napiszcie na którym miejscu znalazł się Izrael.
  Uuuuuuuu, antysemityzm.

 • tomekcis24

  Oceniono 6 razy 4

  Jeżeli byłyby w portfelu dane właściciela, nie wyobrażam sobie nie oddać portfela.
  Choć oczywiście nie jestem hipokrytą i napiszę uczciwie, że gdyby to były olbrzymie pieniądze, to pokusa by była...
  Ciekawe, gdyby zrobili też badanie z portfelami wypełnionymi "tysiącami dolarów".

 • sztucznypolak

  Oceniono 1 raz 1

  Zastanawiam sie nad motywacja Redakcji do publikowania tego samego artykulu w przeciagu kilku(nastu) dni z usunietymi komentarzami.
  To jakis eksperyment socjologiczny?

 • helwiusz

  Oceniono 3 razy 1

  Gazeta wraca do tematu, ilustrując go zdjęciem oraz słownymi sugestiami, wprowadzającymi czytelników w błąd. W tym eksperymencie pieniądze nie były "gubione" na ulicy. Eksperyment był przeprowadzany w pomieszczeniach instytucji publicznych takich jak teatry, hotele, posterunki policji etc. Czlonek zespołu badawczego przynosił na portiernię czy recepcję portmonetkę ze słowami: "Ktoś to zgubił, mnie się spieszy, może Państwo by się tym zajęli", po czym znikał. Badano ile tak podrzuconych "zgub" wracało do właściciela, którego dane były widoczne z zewnątrz (portmonetki były przezroczyste). Jest jasne, że wynik tak przeprowadzonego eksperymentu zależy nie tylko od ogólnego poziomu uczciwości w danym kraju, ale także np. od wyposażenia takich miejsc w kamery monitoringu. Ten test nie bardzo daje podstawy do wyciągania wniosków porównujących uczciwość mieszkańców w różnych krajach (i nie taki też cel deklarowali jego autorzy).

 • gadolinn

  Oceniono 9 razy 1

  Tak sie sklada, ze Szwajcaria, Dania i Norwegia to moje ulubione panstwa (nie liczac Polski). Te portfele to tylko wierzcholek gory lodowej. Tam jest po prostu bosko.

  A amatorom Chin itp - no comment.

 • ubudubu4

  0

  Aj waj i jak tu żyć?

 • jestem-tu

  0

  Przeczytajcie "Szczerą prawdę o nieuczciwości" Dan Ariely. Fascynująca lektura.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX