Puma z nielegalnej hodowli grasuje w czeskich lasach. Policja wydała ostrzeżenie

W lasach na południu Czech była widziana puma. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób drapieżnik znalazł się w tych rejonach. Lokalna policja wydała ostrzeżenia skierowane do mieszkańców oraz turystów.

Od ubiegłego tygodnia w Czechach głośno jest o pumie, którą podobno można spotkać w lasach w rejonie miasta Hradec Jindrichuv na południu kraju. Mimo że pogłoski na temat obecności drapieżnika w tamtejszych rejonach pojawiały się już od mniej więcej dwóch miesięcy, oficjalne ostrzeżenie czeskiej policji dotyczące tej sprawy zostało wydane dopiero w ubiegły czwartek. Na ten krok zdecydowano się dopiero po tym, gdy wpłynęły formalne zgłoszenia osób, które widziały zwierzę na własne oczy.

Skąd ta puma?

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób zwierzę znalazło się w czeskich lasach. Frantiszek Kouba, rzecznik lokalnego urzędu weterynaryjnego, poinformował niedawno, że okolicę, w której widziane było zwierzę, zamieszkuje tylko jedna hodowczyni z pozwoleniem na posiadanie dwóch pum. Kobieta została już wcześniej ukarana kilkoma mandatami za nielegalne rozmnażanie tych drapieżników. Wykluczono jednak, że to ona jest właścicielką poszukiwanej pumy.

Zwierzę grasujące w czeskich lasach pochodzi więc prawdopodobnie z nielegalnej hodowli. Policji nie udało się jednak jeszcze ustalić tożsamości właściciela.

Co z obozami?

W rejonie, w  którym widziano pumę, każdego roku odbywają się letnie obozy dla dzieci i młodzieży. Rozpoczynają się one zwykle pod koniec czerwca, dlatego lokalne władze mają nadzieję, że do tego czasu problem zostanie rozwiązany. Jak donosi portal Lidovky.cz, policja, rady okręgowe, weterynarze i higieniści nie planują  na razie żadnych ograniczeń w kwestii obozów odbywających się w tej okolicy.

Apel o zachowanie ostrożności

Od kilku dni opracowywany jest plan schwytania zwierzęcia. Jednak doniesienia na temat obecności pumy w czeskich lasach pojawiały się od kwietnia tego roku. Do połowy czerwca nie było jednak żadnych oficjalnych zgłoszeń. Gdy te w końcu zaczęły się pojawiać, policja wystosowała apel o zachowanie ostrożności (zwłaszcza na terenach niezamieszkałych) oraz niezbliżanie się i nieprowokowanie zwierzęcia w razie spotkania z nim. Jeśli zatem w najbliższym czasie planujecie wycieczkę w te rejony, pamiętajcie o tym, by zachować ostrożność.

Zobacz także:

Komentarze (27)
Puma z nielegalnej hodowli grasuje w czeskich lasach. Policja wydała ostrzeżenie
Zaloguj się
 • lupus.y

  Oceniono 13 razy 11

  Wygląda mi na to, że w okolicy gdzie widziano pumę grasują ludzie.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 13 razy 11

  Panie ministrze Ardanowski, prosimy o przepis na afrodyzjaki z pumy.

 • owca888

  Oceniono 10 razy 4

  A yeti tam nie było? Sezon ogórkowy rozpoczęty. W Warszawie mieliśmy telenowelę z polowaniem na superpytona :)
  Puma w odróżnieniu od myśliwych poluje tylko, gdy jest głodna. A drobnych zwierząt u nas nie brakuje, więc w czym problem, drodzy sąsiedzi?

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 6 razy 4

  Puma opolska? Ktoś ją jeszcze pamięta?
  A troska o dzieci wydaje mi się przesadzona - pumy bardzo rzadko atakują ludzi, zwykle wolą ich unikać.

 • zenekciec

  Oceniono 3 razy 3

  U nas kaczka panoszy sie po kraju , podobno uciekla z domu wariatow .

 • dunajec1

  Oceniono 2 razy 2

  "......widziano takze osla ktorego mrowka niosla....."

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 1 raz 1

  wczoraj była w rejonie Pcimia

 • tomasso_g.pl

  Oceniono 1 raz 1

  "..w rejonie miasta Hradec Jindrichuv na południu kraju." Nie ma takiego miasta. Jest Jindrichuv Hradec.

 • Haka De

  0

  Puma wśród kotów jest tchórzem. Nie atakuje ludzi a już na pewno na nich nie poluje, więc nie histeryzujcie.
  Doniesienia o tym, ze puma kogis zagryzla sa tak samo prawdziwe jak opowiesci o czajnikach, ktore zamordowaly swoich posiadaczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX