W Londynie powstanie pierwszy na świecie 360-stopniowy basen. Pokryje cały dach wieżowca

W 2020 roku w Londynie powstanie jedyna w swoim rodzaju atrakcja. Będzie to basen na dachu wieżowca, który ma gwarantować możliwość podziwiania panoramy miasta w 360 stopniach.

Już niedługo Londyn będzie mógł pochwalić się wyjątkową atrakcją. W 2020 roku w stolicy Wielkiej Brytanii rozpocznie się budowa wieżowca, na dachu którego pojawi się basen o pojemności 600 tysięcy litrów. Pływając w nim, będzie można podziwiać panoramę miasta w 360 stopniach. Atrakcja ma nosić nazwę Infinity London.

Basen znajdować się będzie na wysokości 220 metrów nad ziemią i pokryje całą powierzchnię dachu. Zbudowany ma być z przezroczystego materiału, takie samo będzie również jego dno. W wieżowcu na niższych piętrach znajdować się będzie luksusowy hotel.

 

Autorem projektu jest międzynarodowa firma Compass Pools, która specjalizuje się w basenach zamkniętych i odkrytych. Zaprojektowała również wieżowiec, na dachu którego powstanie ta wyjątkowa pływalnia.

Podczas budowy stanęliśmy przed kilkoma podstawowymi wyzwaniami technicznymi. Największym z nich było to, jak skonstruować wejście do basenu

- tłumaczył Alex Kemsley, projektant basenów oraz dyrektor techniczny z Compass Pools.

Schody jak z filmu o Jamesie Bondzie

Projektanci nie chcieli zakłócać widoku, dlatego zrezygnowali ze schodów przymocowanych do zewnętrznej ściany wieżowca. Wejście na basen znajdować się więc będzie na jego dnie. Rozwiązanie to opiera się na drzwiach od łodzi podwodnej połączonych z projektem kręconych schodów, które będą się wysuwać z dna basenu wyłącznie wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Będzie to, jak twierdzi Alex Kemsley, wejście "trochę w stylu Jamesa Bonda". Jak na razie nie ma jeszcze podanych informacji, czy basen będzie dostępny tylko i wyłącznie dla gości hotelu, czy również dla wszystkich innych osób.

Co myślicie o basenie? Skorzystalibyście z niego, jeśli mielibyście taką możliwość?

Komentarze (21)
W Londynie powstanie pierwszy na świecie 360-stopniowy basen. Pokryje cały dach wieżowca
Zaloguj się
 • g96

  Oceniono 6 razy 6

  Pięknie napisane. Ne zwracałem na to uwagi ale .. czy są baseny 180 stopniowe? A może 3 stopniowe? No i do dziś nie wiedziałem że basen potrzebny jest do podziwiania panoramy miasta. Kurde ale się człowiek z tej prasy nauczy na starość. A tak nawiasem mówiąc to czy ten basen z wieżowcem będą "zero energetyczne" tak jak chce unia czy może to jest właśnie ukryty powód do chęci wyjścia angoli ze wspólnoty?

 • nabbuko

  Oceniono 2 razy 2

  Nie chcę wam, misiaczki, spuch nastrojów, ale z każdego basenu jest widok 360 stopni...

 • karolhenryk

  Oceniono 1 raz 1

  Wizualizacja z czapy.
  Kompletnie zaburzone proporcje.
  Jeśli basen ma pojemność 600 tys litrów, to jeśli jest on o podstawie kwadratu, przy założeniu jego głębokości 1,5 metra (a sylwetka człowieka na wizualizacji sugeruje nawet mniej), jego bok to 20 metrów. A biorąc pod uwagę wysokość człowieka, to na tej wizualizacji ma on szerokość ok. 10 metrów.

 • pedro.666

  Oceniono 3 razy 1

  Będzie ciekło na sąsiadów piętro niżej :(

 • dobroslaw

  Oceniono 3 razy 1

  nareszcie

 • szejski

  Oceniono 1 raz 1

  Super filmik, tylko dalej nie wiem, jak oni chcą zorganizować to wejście. Przecież jak coś się wysunie z dna, to powstanie fala i po pierwsze może się woda wylać, a po drugie może kogoś wymyć z basenu. Zresztą oni chyba też nie wiedzą, bo by to pokazali :D

 • mcwidack

  0

  pierwsze zdanie powtórzone chyba z 6x.... wierszówka, czy co?

 • cozabadziew

  0

  A co jeśli piorun pierdyknie w wieżowiec kiedy akurat ktoś zażywać będzie kąpieli?

 • adamjh

  0

  Nigdy nie powstanie. W Irladii i UK jeszcze nie opanowali technologi budowy niecieknacego dachu plaskiego. A jak inwestor zobaczy ile basen ma kosztowac to sobie basenik na dachu podaruje. Pozatym dach to dobre miejsce na anteny a one placa wiecej niz goscie hotelu. Typowy artykul by wkrecic w finansowanie naiwnych inwestorow!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX