Dostęp do Morskiego Oka będzie utrudniony. Zamkną most na Łysej Polanie. "Przejazd zagraża życiu"

Z powodu remontu Słowacy planują zamknąć most na Łysej Polanie w Tatrach. To oznacza duże ograniczenia dla Polaków, którzy korzystają z niego, aby dostać się w okolice Morskiego Oka.

Jak informuje Gazeta Krakowska, drogowcy ze Słowacji planują zamknąć dla samochodów słynny most na Łysej Polanie w Tatrach. Jest to graniczne przejście nad rzeką Białką, które łączy naszych południowych sąsiadów z Polską. Most jest bardzo popularny wśród polskich turystów, którzy korzystają z niego, aby dostać się w okolice Morskiego Oka.

Przejazd przez most zagraża życiu

- ostrzega Alena Pitoniakowa, starosta gminy Javorina Tatrzańska, w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim.

Nie ma jeszcze podanego konkretnego terminu zamknięcia, ale remont planowany jest już na tegoroczne wakacje.

Zamknięcie mostu już w te wakacje może więc oznaczać powiększenie komunikacyjnego paraliżu, jaki w sezonie niemal codziennie ma miejsce w tym regionie Tatr

- ostrzega portal.

 

Most potrzebuje remontu

Most jest w bardzo złym stanie technicznym i remont jest koniecznością. Jego metalowe barierki oraz przęsła są skorodowane. W związku z tym istnieje duże ryzyko, że jego stan może się jeszcze pogorszyć, jeżeli będą po nim jeździć samochody. A to zagraża nawet życiu podróżujących. Potrzeba remontu jest, ale problemem jest jednocześnie brak pieniędzy na jego przeprowadzenie. 

Decyzję o zamknięciu mostu podjęli słowaccy samorządowcy po konsultacji z krajowymi zarządcami autostrad oraz dróg. Na przejściu najpierw ma zostać ograniczony ruch dla autobusów, a następnie dla samochodów osobowych. Ostatecznie będą mogli po nim chodzić tylko piesi.

Poważne konsekwencje dla Polaków

Zamknięcie mostu może się okazać szczególnie uciążliwe dla Polaków, którzy tak licznie z niego korzystają. Przejście to bowiem stanowi wygodną i alternatywną drogę w okolice Morskiego Oka. W konsekwencji dojazd do tego rejonu zostanie utrudniony i tworzyć się będą jeszcze większe korki niż dotychczas.

Nie wyobrażamy sobie tego. Bedzie to strata zarówno gospodarcza, ale także i społeczna. To jest rzecz niemożliwa. Drodzy Słowacy, nie róbcie tego

- przestrzega Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim.

Komentarze (64)
Dostęp do Morskiego Oka będzie utrudniony. Zamkną most na Łysej Polanie. "Przejazd zagraża życiu"
Zaloguj się
 • donmarek

  Oceniono 90 razy 80

  Jasne, nie róbcie nam, Polakom, tego. My, tak jak i nasi lotnicy, niczego się nie boimy. A jakby się ten most zawalił pod, na przykład autokarem z dziećmi, poradzimy sobie. Będziemy mieli nowe miesięcznice, a was będziemy skarżyli przed sądem. Boskim!

 • cy.nick

  Oceniono 68 razy 64

  Ta pani od "biznesu" genialna :-)))
  W naszym interesie jest , aby most był otwarty. Jaki remont ? Przecież się nie zawali.
  To taka lokalna wersja "śmiało, zmieścisz się". Tylko brakuje, aby tam posłała jakiegoś katabasa z kropidłem, postawiła krzyż i po kłopocie.
  A to Polska właśnie....

 • arius9

  Oceniono 45 razy 43

  "Drodzy Słowacy, nie róbcie tego"
  Oczywiscie, poczekamy kiedy pierwszy autobus spadnie do wody, to moze wtedy...

 • misiek12321

  Oceniono 31 razy 31

  No ale nie bardzo rozumiem gdzie lezy problem. Jak zamkna most to nie ma dojazdu ze strony slowackiej. Od strony polskiej nic sie nie zmienia bo parking jest przed mostem a nie za. ?

 • totus.tytus

  Oceniono 37 razy 29

  W Polsce tego rodzaju problemy rozwiązuje się poprzez "zawierzenie mostu Matce Boskiej Jakieś-Tam", ustanowienie ordynariatu mostowego z kapelanem-duszpasterzem i od razu jest gites-majonez. Most się zawali? No to "Bóg tak chciał!" i ogłosi się żałobę narodową, oraz zbiórkę narodową na odbudowę wraz z postawieniem świątyni jako wotum dziękczynno-przebłagalnego. Potem przyjedzie "premier": Morawiecki i jęcząca Beata, żeby się troszkę polansować. Słowacja to nie Polska.

 • gorillaglu

  Oceniono 21 razy 21

  "Drodzy słowacy, nie róbcie tego"...w obliczu zagrożenia życia. No po prostu trudno o większy januszym.

 • juma07

  Oceniono 21 razy 19

  Bo Słowacy Kontrole Stanu Technicznego Obiektów traktują poważnie... i nie ma latania na drzwiach od stodoły... śmiało.. zmieścisz się... Nie tylko mają Euro, ale też maja Europejską Kulturę Techniczną...

 • septyczny

  Oceniono 20 razy 18

  Tak czytam komentarze i widzę, że nikt nie wpadł na najprostsze rozwiązanie... Skoro ten most jest dla nas tak niesamowicie ważny, skoro to podpora finansowa tego regionu itd. to może najzwyczajniej w świecie Polska gmina dołoży się do tego remontu? A może i sama go sfinansuje?

  Może to i trolling, a może nawet hejterem jestem, ale mam nieodparte wrażenie, że jak Górale usłyszą o współfinansowaniu, to most nagle okaże się nieistotny i nieważny ;)

 • bond08

  Oceniono 19 razy 17

  Janusz z Grażyną będą musieli dojść 2 km do wozów żeby wjechać na Morskie Oko, tragedia normalnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX