Mało brakowało, a doszłoby do tragedii. Kontroler lotu pomylił lewą stronę z prawą. Samolot niemal otarł się o górę

Kontroler lotu w USA pomylił kierunki, podając przez to błędne instrukcje pilotom. W efekcie samolot ominął górę dosłownie w ostatniej chwili. Na szczęście udało się uniknąć tragedii.

Jak podaje "The Independent", niefortunna pomyłka kontrolera ruchu lotniczego mogła się skończyć tragicznie. Mało brakowało, a samolot zderzyłby się z górą. A wszystko to działo się w przeciągu niecałej minuty.

Boeing 777 tajwańskich linii Eva Air startował z lotniska w Los Angeles. Miał lecieć do stolicy Tajwanu - Tajpej. Tego dnia akurat warunki atmosferyczne nie sprzyjały rejsom lotniczym. Tuż po starcie piloci usłyszeli komunikat z wieży, aby skręcili w lewo i wznieśli się wyżej, żeby uniknąć kolizji z innym samolotem. 40 sekund po tym, kiedy rozpoczęli manewr, znowu usłyszeli, tym razem przerażonego, kontrolera lotu:

Skręć w prawo, skręć w prawo o 180 stopni. Co ty robisz?! Kieruj się na południe. Nie wznoś się!

Samolot przeleciał w odległości około 1600 stóp (czyli mniej więcej 487 metrów) obok góry Mount Wilson, omijając ją w ostatniej chwili. Śledztwo wykazało, że kontroler lotu wprowadził w błąd pilotów, myląc kierunek lewy z prawym. Jedno przejęzyczenie mogło się skończyć naprawdę tragicznie.

Komentarze (58)
Mało brakowało, a doszłoby do tragedii. Kontroler lotu pomylił lewą stronę z prawą. Samolot niemal otarł się o górę
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 25 razy 25

  Mojej żonie też się to zdarza ale do tej pory nie otarłem się o żadną górę.

 • jot9

  Oceniono 19 razy 17

  Czy ta czerwona kropa (w wersji na PC) naprawdę musi się rozwijać i zasłaniać tekst artykułu? Sami sobie strzelacie w stopę tym badziewiem.

 • japka_putina

  Oceniono 19 razy 13

  Z uśmiechem obserwuję walkę dziennikarek i solidarnych z nimi kolegów dziennikarzy o żeńskie końcówki, które czasami brzmią, jak kreda na szklanej tablicy, ale jak wiadomo, wzniosły cel uświęca środki. Z jeszcze większym uśmiechem czytam artykulik, w którym kontrolerka znów staje się kontrolerem, gdy popełnia potencjalnie katastrofalny błąd. W rzeczywistości nie skończyło się na pomyleniu kierunków, bo pani kontroler(ka) zupełnie się pogubiła i straciła kontrolę nad sytuacją.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 10

  No to kontroler do zwolnienia.
  Do takiej pracy z pewnością się nie nadaje.
  Wiadomo, że spora część ludzi ma kłopoty z lateralizacją przez całe życie.
  Fakt, że jest to pewien rodzaj upośledzenia, ale nie dyskwalifikujący generalnie nikogo, ani nie mający związku z inteligencją. No niestety czasem może wywołać zagrożenia.
  Dlatego kierowcy mający ten problem, powinni ćwiczyć orientację i rozpoznawanie stron.
  Jest jeszcze jeden mankament ludzkiego mózgu z tym związany, a mianowicie wyczucie "skrętności", czyli kiedy się śrubę dokręca, a kiedy odkręca. Niby proste i oczywiste, a spróbujcie dokręcić śrubę od spodu, odruchowo. Tu osób z problemami będzie znacznie więcej, niż przy określaniu strony lewej czy prawej.

 • jojo2015

  Oceniono 15 razy 9

  Wchodzi Błasik do kabiny pilotów i pyta:
  - Leci z nami pilot?

  Odzywa się automatyczny:
  - PULL UP KUR*! PULL UP KUR*!

 • hens

  Oceniono 15 razy 7

  Tym kontrolerem zapewne była kobieta
  ......................w prawo, w prawo mówi, lecz prawą dłonią pokazuje w lewo !
  A dlaczego tak pokazujesz.........................BO POKAZUJE PRAWĄ RĘKĄ i to wystarczy

 • gonzoe

  Oceniono 19 razy 7

  Gdy to przeczytałem, stwierdziłem "założę się że to była kobieta".
  Sprawdziłem - TAK, feralnym kontrolerem lotu była kobieta.

  Dlaczego panie tak często mylą kierunki? Czy komukolwiek zdarzyło się jechać z facetem, który na polecenie "skręć w prawo" skręcał w lewo? Albo z facetem jako pasażerem, który mówił "skręć w lewo", po czym gdy zaczynaliście skręcać krzyczał "nie w to lewo!". Z takimi kobietami jechałem niezliczoną ilość razy. Skąd aż taka różnica, przecież pod względem biologicznym mózgi kobiet i mężczyzn są praktycznie identyczne!

 • plastikpiokio

  Oceniono 10 razy 6

  nasz kontroler ten z żoliborza pomylił mgłę sztuczną z prawdziwą i nakazał lądowanie do czego doprowadził to wszyscy wiedzą

 • baaag

  Oceniono 5 razy 5

  Bywa. Zauważyłem że zawsze jednak pokazujemy ręką prawidłowo choć możemy podawać słownie błędnie kierunki prawy i lewy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX