Islandia będzie miała tropikalny kurort? A wszystko pod kopułą wielkości boiska piłkarskiego

Islandia jako nowy, tropikalny kierunek? Wkrótce może nie brzmieć to tak niedorzecznie. Są bowiem ambitne plany, aby stworzyć tam tropikalny kurort i miejsce, w którym mogłyby rosnąć egzotyczne owoce. A wszystko przy wykorzystaniu energii geotermalnej, której Islandia ma pod dostatkiem.

Nowatorski projekt nazywa się ALDIN. Zakłada stworzenie trzech ogromnych, podgrzewanych biokopuł niedaleko Reykjaviku. Największa miałaby mieć wymiary boiska piłkarskiego i łącznie aż sześć pięter - zarówno nad ziemią, jak i pod jej powierzchnią. Pod każdą z kopuł powstałby obszar o innym przeznaczeniu i klimacie. 

Tropiki na Islandii

Najmniejsza z nich ma otaczać eksperymentalną farmę, na której hodowane byłyby egzotyczne owoce, m.in. banany. Gospodarstwo będzie otwarte dla zwiedzających. Plany zakładają stworzenie w tym miejscu również targu, restauracji i przestrzeni do nauczania. Pod pozostałymi dwiema kopułami powstaną z kolei kurorty o tropikalnym i śródziemnomorskim klimacie, w których będą odbywać się też spotkania biznesowe i różnego rodzaju wydarzenia.

Łączna powierzchnia, którą przykryją kopuły, jest naprawdę imponująca. Mają one zająć 4500 metrów kwadratowych. Koszt budowy całego kompleksu to 37 milionów dolarów. Tropikalne kurorty i egzotyczna farma miałyby zostać otwarte w 2021 roku. Autorem wizualizacji, które pokazują, jak mogłaby wyglądać inwestycja, jest pracowania Wilkinson Eyre. To ona jest odpowiedzialna m.in. za zaprojektowanie słynnych ogrodów w Singapurze.

Pomysł narodził się w głowie islandzkiej architektki Hjordis Sigurdardottir, która prowadzi firmę Spor í sandinn. Kobieta zapowiada, że przy realizacji projektu chce wykorzystać energię geotermalną, której na Islandii jest pod dostatkiem. - Nie jesteśmy do końca świadomi bogactw, które posiadamy i możliwości, jakie nam dają - twierdzi autorka projektu, cytowana przez serwis Bloomberg. Dodaje, że dzięki tej energii Islandczycy są w stanie zrobić znacznie więcej.

Szacuje się, że inwestycja, która miałaby stać się też atrakcją turystyczną, rocznie będzie przyciągać około 300-400 tysięcy osób. Dla porównania podano, jakim zainteresowaniem cieszy się najpopularniejsza atrakcja Islandii, czyli geotermalne spa Błękitna Laguna - odwiedza je rocznie 1,3 mln osób.

Hjordis Sigurdardottir podkreśla, że chciałaby, aby jej pomysł stał się sposobem na ucieczkę w głąb rzeczywistej natury z betonowych dżungli, w których współcześnie żyjemy.

Komentarze (4)
Islandia będzie miała tropikalny kurort pod kopułami? Największa wielkości boiska
Zaloguj się
  • P L

    Oceniono 2 razy 2

    W latach 50 Islandia uprawiala banany w szklarniach grzanych wulkanem.

  • haha-to-ja

    Oceniono 3 razy 1

    Dobre dziennikarstwo przelicza znowu na boiska piłkarskie, jednostka miary po wyższej szkole tego i tamtego w sam raz dla wyborców pisu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX