Pasażer Ryanaira musiał zapłacić, bo autokorekta zmieniła jego imię. Bardziej opłacało mu się kupić nowy bilet

Autokorekta w telefonie to dla wielu osób irytujący dodatek. Okazuje się jednak, że może być ona także przyczyną kłopotów. Przekonał się o tym jeden z pasażerów linii Ryanair, któremu mechanizm zmienił imię w trakcie rezerwacji biletu.

Luke Bradley z Irlandii, który rezerwował lot na stronie Ryanaira, musi zapłacić 115 euro za wprowadzenie zmiany imienia na jego bilecie. Głównym winowajcą zamieszania jest autokorekta w telefonie, z którego mężczyzna dokonywał rezerwacji. Wówczas jego imię zostało zmienione na "lukewarm", czyli angielski przymiotnik, który oznacza "letni, chłodny, sceptyczny". 

Jak przekonuje Luke Bradley, on sam nie zatwierdził tej opcji. Gdy zauważył po kilku dniach pomyłkę, skontaktował się z przewoźnikiem, aby poinformować o błędzie, za który odpowiedzialna jest autokorekta. W odpowiedzi usłyszał, że... "lukewarm" to imię. 

Co na to przewoźnik?

Ostatecznie okazało się, że opłata za zmianę imienia jest wyższa niż zakup nowego biletu, za który pasażer zapłacił 50 euro. Sytuacja wydała się wielu osobom absurdalna, dlatego o sprawie zaczęły informować liczne media. Głos zabrał także rzecznik linii Ryanair.

- Obowiązkiem klienta jest dopilnowanie, aby imię i nazwisko w rezerwacji było zgodne z imieniem i nazwiskiem w paszporcie. My z kolei oferujemy 48-godzinny okres na to, by skorygować drobne błędy rezerwacji. A wspomniany klient poprosił o zmianę nazwy dziewięć dni po dokonaniu rezerwacji - powiedział w rozmowie z "The Independent" rzecznik prasowy linii Ryanair.

Drobne zmiany danych - jak to działa?

W ubiegłym miesiącu w trakcie konferencji prasowej linii Ryanair ogłoszono m.in., że w tym roku będzie możliwość wprowadzania drobnych zmian przez 48 godzin od rezerwacji, a nie jak wcześniej jedynie przez 24 godziny. Opcja ta nie pomaga jednak w takich przypadkach, jak ten nagłośniony przez irlandzkiego pasażera. Opcja ta pozwala jedynie na zmianę trzech liter, a w przypadku "lukewarm" w grę wchodzi zmiana całego imienia.

"Klienci, którzy zarezerwowali swój lot bezpośrednio na stronie internetowej ryanair.com, mają 48-godzinny okres ochronny od momentu dokonania pierwotnej rezerwacji, aby skorygować ewentualne drobne błędy (tj. pisownia nazwiska lub imienia, błędnych tras / dat / godzin). [...] W przypadku korygowania niewielkiego błędu w nazwisku lub w imieniu zmiany będą dokonane bezpłatnie. Zmiana nazwiska wraz z imieniem nadal będzie podlegać pełnej opłacie" - dowiadujemy się ze strony przewoźnika.

Zobacz także:

Komentarze (28)
Pasażer Ryanaira musiał zapłacić, bo autokorekta zmieniła jego imię. Bardziej opłacało mu się kupić nowy bilet
Zaloguj się
 • kiesier

  Oceniono 33 razy 23

  Jeśli kupował bilet np. jadąc samochodem to i tak pomyłka na 100E wydaje się niskim wymiarem kary.

  A tak poważniej - nie rozumiem zdziwienia to ewidentne niedbalstwo a formularz można 50 razy sprawdzić przed zatwierdzeniem.
  Ostatnio mam takie wrażenie że używanie elektronicznych form komunikacji coraz bardziej przypomina bełkot pijanego żula.

 • liczna_rodzina_prezesa

  Oceniono 24 razy 22

  Jak by wpisał poprawnie "Luke", a automatyczna podpowiedź dodała "Skywalker", to byłby dopiero temat na Breaking News!

 • gregu

  Oceniono 32 razy 20

  Nie zatwierdził... Ta magiczna autokorekta wpięła się w pasmo radiowe i dokonała podstępnej manipulacji fal! I to tak, żeby pakiety TCP/IP się zgadzały! Spiseg!
  #japierdl
  Ludzie są coraz mniej uważni i winią wszystko inne za swoje błędy, tylko nie siebie.

 • wagadudu

  Oceniono 38 razy 16

  Debil, który nagłaśnia swoją głupotę. Signum temporis.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 21 razy 15

  Telefon go oszukał. Nic nie zatwierdzał. To nie jego palec.
  Idiota.

 • borys_heinza

  Oceniono 17 razy 15

  Lukewarm nie potrzebnie się denerwuje.

 • mkk3a

  Oceniono 25 razy 11

  No i dobrze, niech placi. Ja zawsze po 3 razy sprawdzam, czy nie ma literówki i jeszcze proszę kogos, by zerknął. Poza tym jak mozna nie zauwayć róznicy miedzy Luke i Lukewarm? To dwa razy więcej liter.

 • tpdlagier

  Oceniono 15 razy 7

  Poczekam aż autokorekta zmieni kody rakiet z głowicami jądrowymi. Będzie zabawa na sto fajerek.

 • cracken001

  Oceniono 4 razy 4

  To jeszcze nic,jakies 20 lat temu,lecialem do NY,a na Okeciu, jakies gowniarz w "obowiazkowych" czerwonych szelkach,wydal mi karte pokladowa,na zupelnie inne nazwisko.Dobrze ze spojrzalem,ale bylem juz po odprawie granicznej,w hali odlotow.Zwrocilem sie do babki w informacji,ta tylko za leb sie zlapala.Wziela karte,bilet i po kilku minutach wrocila juz z wlasciwa,dziekujac mi za spostrzegawczosc,bo jak mowila zazwyczaj nikt nie sprawdza zgodnosci nazwqisk na bilecie i karcie.Taaaakie mamy "kadry"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX