Mężczyzna po powrocie w rodzinne strony zastał niemalże pustynię. Po 20 latach stworzył z niej piękny las

Brazylijczyk spełnił swój sen o własnym lesie. I to jakim! Dzięki niemu teren, który był pustynią praktycznie bez życia, w niecałe 20 lat zamienił się w bujny las i zieloną oazę spokoju. A wszystko zaczęło się od posadzenia tylko jednego drzewka.

Sebastiao Salgado, fotograf z Brazylii, po powrocie w rodzinne strony zastał tam totalne pustkowie. W ciągu zaledwie 18 lat razem ze swoją żoną oraz z wolontariuszami posadził w sumie 2,7 miliona drzew. Dzięki temu teren, który praktycznie w całości pokryty był tylko piachem, stał się zielonym rajem. I to nie tylko dla ludzi. Bujne lasy zaczęły tętnić życiem - pojawiły się w nich zwierzęta, a cały ekosystem odżył.

Brazylijczyk latami podróżował po świecie i fotografował piękne zakątki. Postanowił jednak wrócić do miejsca, w którym się wychowywał. Takiego widoku raczej się nie spodziewał. Z pięknych, zielonych terenów, które pamiętał z czasów dzieciństwa, zostało zaledwie kilka drzew.

Ten przerażający widok nie dawał mężczyźnie spokoju. Salgado postanowił więc wziąć sprawy w swoje ręce i przywrócić terenom ich dawny blask. Najpierw wykupił swoje rodzinne ranczo. Potem razem z żoną otworzył w 1998 roku Instituto Terra, czyli organizację pozarządową, która powstała, aby ożywić zniszczone obszary. Przez kilkanaście lat małżeństwo zasadziło tam prawie trzy miliony drzew. Mogli liczyć również na pomoc wolontariuszy.

Doskonałym odzwierciedleniem ogromnego dokonania tego małżeństwa są poniższe zdjęcia porównawcze. Fotografie te udowadniają, że każdy z nas ma realny wpływ na środowisko i na swoje otoczenie. I że czasem wystarczy tylko jeden, mały gest.

Odtworzony przez Brazylijczyka bujny las tętni życiem na okrągło. Obecnie funkcjonuje jako prywatny rezerwat dziedzictwa przyrodniczego. Wystarczy na Instagramie wyszukać lokalizację o nazwie Instituto Terra, żeby przekonać się, jak wielką cieszy się popularnością i podziwiać bajkowe widoki, którymi wszystkim raczy.

Komentarze (30)
Mężczyzna po powrocie w rodzinne strony zastał niemalże pustynię. Po 20 latach stworzył z niej piękny las
Zaloguj się
 • mppmpp

  Oceniono 54 razy 52

  Nie pytaj co władza lokalna czy światowa zrobi dla ratowania twojej, mojej planety. Nie zrobi nic.
  Rób coś co możesz: sadź drzewa, zużywaj mniej zasobów, kupuj z głową, dbaj o lokalny ekosystem, dopytuj się dlaczego wycięto drzewo. Może uda się uratować przyszłość naszych dzieci. Nie licz na urzędnika czy polityka. Pozdrawiam.

 • norton2

  Oceniono 27 razy 21

  Całe szczęscię, że tam nie mieszka ten bezmózgowiec szyszko !!!!!!!
  Mają szczęście!

 • manstain21

  Oceniono 18 razy 12

  A u w Polsce jest dokladnie tak samo, tylko, ze w druga strone a dla tego panstwa absolutny szacunek.

 • saves

  Oceniono 12 razy 10

  W Ustrzykach Dolnych Gryfskand chce postawić fabrykę węgla drzewnego. Faktycznie, Bieszczady mają stanowczo zbyt mało przemysłu.

 • metaxo

  Oceniono 10 razy 8

  Pustynia - kwintesencja katolicyzmu i mentalności głupców wierzących w rozmaitych religijnych szamanów.

 • nukula4

  Oceniono 8 razy 8

  Szyszko! weź z niego przykład szkodniku!

 • vater1958

  Oceniono 5 razy 5

  polecam film "Sól ziemi" zrealizowany - o ile dobrze pamiętam - przez jego syna...
  zdjęcia Sebastiao Salgado genialne, ale baz flaszki trudno obejrzeć :-(((

 • kozieradka2012

  Oceniono 7 razy -1

  Jak się opracowuje taki materiał do gazety, to nie zaszkodzi poświęcić kilku sekund i sprawdzić, czy osoba, o której piszemy, nie jest znana przypadkiem z czegoś innego niż swojego prywatnego lasu, który można obejrzeć na Instagramie.

  A potem nie przedstawiać go jako kogoś, kto "latami podróżował po świecie i fotografował piękne zakątki".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX