Chcesz zwiedzać Bali, to płać. Wprowadzają dodatkowy podatek. "Turyści będą zadowoleni"

Władze indonezyjskiej wyspy planują wprowadzić specjalny podatek turystyczny. W ten właśnie sposób odwiedzający ją ludzie mają wesprzeć finansowo ochronę środowiska i kulturę Bali. Opłata będzie jednorazowa i ma wynosić 10 dolarów.

Bali z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów, w tym również i tych z Polski. Władze wyspy postanowiły zaangażować wszystkich odwiedzających do zadbania o jej środowisko oraz lokalną kulturę. Dlatego planują wprowadzić specjalną opłatę - podatek turystyczny.

Debata nad wprowadzeniem nowej opłaty dla turystów rozpoczęła się już w grudniu 2018 roku. Na ten moment miejscowi urzędnicy mają opracowany projekt odpowiednich przepisów w tym zakresie. Zgodnie z ich propozycją, wszyscy turyści, którzy będą przybywać na Bali, za pobyt będą musieli zapłacić podatek w wysokości 10 dolarów, czyli prawie 40 złotych.

Zanurkował w wodach koło Bali, a tam... morze śmieci

Wayan Koster, gubernator Bali, informuje, że dochody z nowego podatku dla turystów zostaną przeznaczone na dofinansowanie programów ochrony środowiska oraz dziedzictwa kulturowego indonezyjskiej wyspy.

Takie rozwiązanie da nam lepsze możliwości na wspieranie rozwoju Bali

- cytuje słowa gubernatora Bali serwis The Jakarta Post.

Wayan Koster twierdzi również, że dodatkowa opłata dla turystów wcale ich nie odstraszy:

Oni to zrozumieją. Będą zadowoleni, że w ten właśnie sposób będą mogli wspomóc nasze środowisko oraz kulturę.

Podatek turystyczny na wyspie Bali - jak będzie pobierany?

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy konkretnie zacznie obowiązywać nowy podatek oraz w jaki sposób będzie pobierany. Wciąż trwają dyskusje na ten temat. Rozważane są dwie opcje. Przy pierwszej opłata miałaby być doliczana do ceny biletu lotniczego. Przy drugim rozwiązaniu miałaby być uiszczana bezpośrednio przez każdego przyjezdnego w specjalnych punktach, które znalazłyby się na lotnisku.

Podatek turystyczny na wyspie Bali - dla kogo?

Nowa opłata obowiązywać ma tylko i wyłącznie zagranicznych turystów.

Większość zagranicznych turystów odwiedza wyspę w ramach wakacji. Zaś sami Indonezyjczycy najczęściej po prostu odwiedzają swoje rodziny, przyjeżdżają na spotkania bądź też różnego rodzaju wydarzenia

- twierdzi Wayan Koster.

Turystyka nie ucierpi na nowej opłacie

Ida Bagus Puja Astawa, ekspert ds. turystyki z Uniwersytetu Udayana, również wspiera nową inicjatywę. Co więcej, twierdzi, że nie wpłynie ona negatywnie na liczbę przybywających na wyspę. Przy okazji przytacza również wyniki badań z 2015 roku. Z ich analizy wynika, że aż 60 procent zagranicznych turystów jest gotowych zapłacić specjalny podatek, aby wspierać naturę i kulturę Bali.

Większość turystów twierdzi, że to niezbędne rozwiązanie, aby chronić środowisko

- wyznaje ekspert.

The Jakarta Post informuje, że w 2017 roku wyspę Bali odwiedziło w sumie 5,7 miliona turystów z zagranicy, z czego większość to obywatele Chin oraz Australii. Liczba ta miała wzrosnąć w 2018 roku do 6 milionów, przy czym dane te nie są jeszcze potwierdzone.

Komentarze (11)
Władze wyspy Bali wprowadzają podatek turystyczny. Ma wspomóc ochronę środowiska i kulturę rajskiej wyspy
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 1 raz 1

  na bali można w pl i za darmo pobyć.
  potrzebujesz tylko jakis zbiornik wodny i jakąś balę. podklad kolejowy np.
  podkład w wodę , wlazisz na to i gotowe.

 • arius9

  Oceniono 3 razy 1

  Zawsze był podatek, płaciło się przy opuszczaniu wyspy.

 • kzet69

  Oceniono 5 razy 1

  Super, mam nadzieję że sfinansują z tego zakup ulicznych a zwłaszcza plażowych koszy na śmieci...

 • Dominik Wójcik

  0

  Opłat dla turystów nigdy dość. Ludzie nie mogą żyć w przekonaniu, że mogą sobie dokądś pojechać i tak szwędać, bo jemu się należy. To jest zakłócanie czyjegoś trybu życia. Ja mam świadomość, że za każdym razem, gdy dokądś jadę, to jestem intruzem w czyjeś przestrzeni życiowej.

 • my_kroolik

  0

  Brudna plaża, zaśmiecona plastikiem, którego nikt nie zbiera, ścieki płynące w poprzek plaży wprost do morza, potworne zanieczyszczenie powietrza, przy którym Kraków zimą to uzdrowisko i największe korki, jakie w życiu widziałem. Udanych wakacji.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 4 razy 0

  Uchodźcom w Europie wprowadzić podatek turystyczny, byłoby ciekawie :D

 • zlotto

  Oceniono 3 razy -3

  Bali to syf, smietnik i chamskie wolanie o kase na kazdym kroku. Wyladowac na Bali i i uciekac na Penide Lembongan i Gili

 • maratss

  Oceniono 9 razy -3

  Bali to wyspa,która ma wybetonowane pobocza kapliczkami.
  Przejazd regionem rolniczym,taką polską wsią,płatny!
  Kuta-katastrofa,Ubud-dziurawe chodniki i nic więcej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX