Odladzali samolot Ryanaira, polewając go wodą z wiadra. Nagranie wzbudza wątpliwości. Czy tak można?

Ryanair zaskoczył wiele osób. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać odladzanie samolotu tych linii na włoskim lotnisku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że maszyna polewana jest wodą z wiadra.

Ryanair odladza samoloty wodą z wiadra? W internecie pojawiło się nagranie

Jeden z pasażerów, włoski polityk Mauro D'Attis, nagrał i opublikował film, na którym udokumentował, jak pracownicy odladzają samolot linii lotniczych Ryanair na lotnisku Brindisi we Włoszech. Nagranie wzbudziło wątpliwości wśród wielu osób. Nie wszyscy są przekonani, czy zastosowany sposób na pewno jest prawidłowy - maszyna była bowiem polewana wodą z wiadra.

Odladzanie samolotu - jak wygląda?

Odladzanie samolotu przeprowadza się na płycie lotniska przed startem. Pozbycie się z powierzchni maszyny warstwy lodu i zabezpieczenie jej przed ponownym oblodzeniem związane jest z procedurami bezpieczeństwa - ma zapobiec ewentualnej katastrofie.

Zwykle odladzanie samolotu wygląda nieco inaczej niż na filmie nagranym przez pasażera irlandzkiego przewoźnika. Maszyny polewa się pod ciśnieniem specjalnymi płynami odladzająco-zabezpieczającymi, w skład których wchodzą odpowiednie substancje chemiczne. 

Organizacja Aeoroporti di Puglia, która reprezentuje kilka różnych lotnisk na terenie południowych Włoch (Brindisi, Bari, Foggia i Taranto), wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że procedury zezwalają na użycie, w celu odlodzenia, wody o temperaturze 60 stopni Celsjusza, o ile temperatura powietrza nie jest niższa niż 0 stopni Celsjusza i że w tym przypadku, po zakończeniu odladzania, kapitan samolotu dokonał przeglądu i uznał, że samolot może bezpiecznie odlecieć. Organizacja podkreśla też, że:

lotnisko w Brindisi jest certyfikowane zgodnie z zasadami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i jest wyposażone w niezbędne systemy i sprzęt, które pozwalają sprawnie przeprowadzać wszelkie operacje na lotnisku.

Włoski Urząd Lotnictwa Cywilnego (ENAC) zapowiedział jednak, że przeprowadzi kontrolę, aby upewnić się, czy procedury na pewno zostały zachowane. 

Komentarze (39)
Ryanair. Pracownicy odladzali samolot, polewając go wodą z wiadra. Czy tak wyglądają procedury?
Zaloguj się
 • kato-rznik

  Oceniono 19 razy 17

  Czemu głupcy pytacie się, czy można, skoro na wyżej załączonym obrazku widzicie, że można? Pytajcie, czy wolno!

 • golec007

  Oceniono 17 razy 15

  Mój Granpadre tak robił, padre tak robił to i ja tak bede robił... Chociaż takiego postępowania bardziej bym się spodziewał po lotnisku w Radomiu

 • matri3x

  Oceniono 16 razy 10

  QM Widać że z wiadra, ale W JAKI SPOSÓB pismak rozpoznaje że to woda a nie SPECJALNE PŁYNY?

 • xynat

  Oceniono 6 razy 6

  A czy te wiadra są certyfikowane?

 • my_kroolik

  Oceniono 9 razy 5

  A co ma do tego Ryanair? To są procedury portu lotniczego, a nie przewoźnika

 • a.k.traper

  Oceniono 4 razy 2

  Nie wydaje mi się aby to była procedura odladzania, do tego służą specjalne stanowiska gdzie usuwa się lód z powierzcni płatów i elemntów sterowych, także rurkę Pitota. Ostatnio było kilka przypadków, takze w Polsce gdy drzwi wskutek temperatury nie chciały się domknąć, gdy drzwi sa otwarte to i napręzenia inaczej się rozchodzą, gdy się je otworzy różnica temparatur daje znać o kurczliwości irozszerzaniu się metali, nie powinno się tak dziać ale niejest to przypadek pojedynczy. Są kraje w których radzą sobie z tym nieźle, Norwegia, USA, Kanada, Rosja, warto poczytać a ni na siłę za wierszówką gonić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX