Rzym wprowadza nowe ograniczenia dla turystów i straszy surowymi karami. Grozi nawet całkowity zakaz wstępu do miasta

Rzym - Wieczne Miasto, w którym turyści lubią biesiadować w okolicach zabytków i pić alkohol pod chmurką. Władze miasta postanowiły z tym skończyć, wprowadzając poważne restrykcje. Za ciężkie przewinienie grozi nawet zakaz wstępu do miasta.

Władze Rzymu postanowiły wprowadzić ograniczenia głównie dla turystów, ale dotykają one również i mieszkańców Wiecznego Miasta. Intensywne prace nad nowymi przepisami trwały aż trzy lata. Ich celem było dostosowanie regulacji do warunków, które aktualnie panują na rzymskich ulicach, bowiem stare przepisy były już mocno zdezaktualizowane.

Celem nowych zasad jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa i spokoju w mieście, poszanowanie godnego wyglądu Rzymu oraz walka z wieczornym spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych, biwakowaniem w okolicach popularnych zabytków i wandalizmem.

Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Ograniczenia w sprzedaży i konsumpcji alkoholu

Podstawowym ograniczeniem jest utrzymanie zakazu, który początkowo wprowadzony był tylko na okres wakacyjny, a dotyczy ograniczeń w sprzedaży i spożywaniu napojów wyskokowych w godzinach wieczornych.

Przede wszystkim,od godziny 22.00 zakazane jest sprzedawanie na wynos alkoholu w szklanych butelkach i picie go pod gołym niebem. Zaś od godziny 23.00 zakaz obejmuje już wszystkie rodzaje napojów wysokoprocentowych, które są sprzedawane na wynos i spożywane na ulicach.

Nowe przepisy nakładają również na sprzedawców obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu informacji o wprowadzonych ograniczeniach. Komunikat ten ma być podany aż w pięciu językach - włoskim, angielskim, francuskim, niemieckim oraz hiszpańskim.

Ograniczenia w spożywaniu posiłków

Kolejnym ograniczeniem jest zakaz spożywania posiłków przy najbardziej popularnych atrakcjach w Wiecznym Mieście, fontannach oraz przy publicznych poidełkach (ulicznych kranach z woda pitną). W ten sposób władze miasta chcą ograniczyć do zera popularne biesiadowanie i piknikowanie w okolicach cennych rzymskich zabytków.

Inne ograniczenia w Rzymie dla turystów

Władze miasta zakazały również działalności niezwykle popularnych centurionów - osób ubranych w stroje żołnierzy rzymskich, z którymi turyści odpłatnie robili sobie zdjęcia. Ponadto nie spotkamy już na ulicach i skrzyżowaniach pomywaczy szyb.

Dodatkowo nie będzie można skakać do zabytkowych fontann, wdrapywać się na nie, a nawet moczyć w nich stóp. Co więcej, zabroniono wrzucania do nich jakichkolwiek przedmiotów. Wyjątek stanowi słynna barokowa fontanna di Trevi. Do niej nadal, zgodnie z tradycją, będzie można wrzucać "monetę na szczęście". To ma zagwarantować szybki powrót do Rzymu.

Surowe kary

Za złamanie nowych zasad grożą grzywny - nawet do 240 euro. Dodatkowo jednak władze Wiecznego Miasta w ramach kary planują nakładać na ludzi zakazy wstępu do danej dzielnicy, a przy dużym przewinieniach nawet do całego miasta. Takie ograniczenie może obowiązywać przez minimum 48 godzin, a maksymalnie do 60 dni (w przypadku recydywy).

Nowe przepisy już zaczęły obowiązywać ze skutkiem natychmiastowym w 14 rzymskich dzielnicach. 

Komentarze (29)
Rzym wprowadza nowe ograniczenia dla turystów i straszy surowymi karami. Grozi nawet całkowity zakaz wstępu do miasta
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 13 razy 9

  Mnie centurioni, pijący alkohol nie przeszkadzają. Wchodzący do fontann - rzadko spotykani.
  Denerwowali mnie natomiast nachalni "sprzedawcy" wszelkiego rodzaju badziewa. Nagabujący bezczelnie w miejscach atrkacji turystycznych, knajpach, plażach. Ledwo usiedliśmy na tarasie restauracji, już dopadli nas Senegalczycy oferujący "złote Rolexy". Zamiast odpocząć, pogadać, trzeba było odganiać się jak od muchy, także następcom z jakimiś figurkami. Zanim zdążyłem zareagować, towarzysząca mi osoba wyraziła zainteresowanie tym, co oferował na plaży pochodzący z Ghany "handlowiec". Nie mogła się go pozbyć przez jakieś 15 minut.
  Przy fontannach masy Hindusów handlujących jakimiś metalowymi żuczkami, podrzucają je do góry przed samym nosem.
  Ale takie zakazy, jak proponują władze Rzymu, ich nie dotyczą. I to jest oczywiste. Tak samo, jak wszelkie przepisy i regulacje dotyczą turystów z cywilizowanych państw, tak samo nie obowiązują one owych przybyszy. A jeśli już coś przeskrobią, to z automatu odpowiadają (hahhaha) z wolnej stopy i traktowani są delikatnie, bo przecież inny kręg kulturowy i nie rozumieją jeszcze jak u nas się zachować. Np. że kobiety się nie gwałci.

 • oyesu

  Oceniono 14 razy 8

  Chciałbym zobaczyć Rzym jak w filmie Utalentowany pan Ripley i Rzymskie wakacje w latach 50tych 60tych gdzie zagraniczne podróżowanie było tylko dla wybranych na świecie był tylko miliard ludzi wszędzie można było spokojnie przejść

 • beristein

  Oceniono 9 razy 7

  Przydaloby sie podobne zasady wprowadzic w Krakowie. Tam brytyjski pijany plebs dopiero ma rozrywke.

 • ixi77

  Oceniono 11 razy 7

  I bardzo dobrze. W Krakowie też czekamy na ograniczenie praw pijanej swołoczy, gołych turystów angielskich, rozwrzeszczanych Niemców, Januszów w białych skarpetkach przy grobie zimnego, naćpanych kiboli i studentów z Mielca

 • asperamanka

  Oceniono 22 razy 6

  Problemem Rzymu z punktu widzenia turysty nie są centurioni pod Koloseum, ani pomywacze szyb na skrzyżowaniach. I przypuszczam, że przeciętnemu mieszkańcowi Rzymu oni też wiszą. Problemem są ci, którzy okupują ulice i płace bezczelnie nagabując przechodniów, albo gorzej, ale o których nie wolno nic powiedzieć, a tym bardziej porządku z nimi nie wolno zrobić, bo to był by rasizm, faszyzm, i biały supremacjonizm.

 • dr_bloger

  Oceniono 5 razy 3

  No to pa, pa! Nie musimy jeździć do miejsc, gdzie nas nie chcą.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 3

  Rzym zgotowal surowe kary.

 • malpa-z-paryza

  Oceniono 10 razy 2

  i bardzo dobrze!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX