Na lotniskach w Europie pojawią się wykrywacze kłamstw. "Będą pytać o to, kto zapłacił za podróż"

Wykrywacze kłamstw na lotniskach? Na razie to tylko testy, ale niewykluczone, że jeśli się sprawdzą, to znajdą faktyczne zastosowanie podczas kontroli podróżnych. Cały system oparty jest na sztucznej inteligencji.

System iBorderCtr, czyli inteligentny mechanizm kontroli, to eksperymentalny program, który prowadzony jest pod patronatem węgierskiej policji. Właśnie ruszają jego testy. Na wybranych lotniskach na terenie Unii Europejskiej pasażerowie będą mogli "zmierzyć się" z wykrywaczami kłamstw, którymi będzie kierować sztuczna inteligencja.

Celem systemu jest ułatwienie, przyspieszenie i generalnie zwiększenie dokładności oraz skuteczności kontroli przy przekraczaniu granic na lotniskach. Testowany inteligentny system kontroli ma również zwiększyć ogólne bezpieczeństwo.

Dlaczego ten bilet jest taki tani? Jak oszczędzają tanie linie lotnicze

System iBorderCtr - na czym polega?

Najpierw trzeba będzie skorzystać z aplikacji online i za jej pomocą przesłać zdjęcie z paszportu, wizy itp. oraz inne dokumenty, które pozwalają na przekroczenie granicy. Następnie wirtualny strażnik z ekranu będzie zadawać szereg pytań, na które trzeba będzie odpowiadać prosto do kamery. Będą to pytania o podstawowe dane osobowe oraz takie, które będą dotyczyć już stricte podróży.

Jednocześnie podczas odpowiadania sztuczna inteligencja będzie monitorowała i analizowała twarz podróżnego. Na podstawie takich danych jak wielkość źrenicy, kierunek patrzenia bądź też zmiana głosu, będzie mogła ocenić, czy pasażer mówi prawdę.

Tych pasażerów, których wirtualny strażnik oceni jako uczciwych, puści dalej. W momencie jednak, gdy uzna, że dana osoba nie jest do końca szczera, skieruje ją do ponownej, bardziej szczegółowej kontroli, przeprowadzonej już przez ludzi.

Wirtualny strażnik zada pytanie o imię, wiek oraz datę urodzin. Będzie też pytał o takie rzeczy jak np. cel podróży bądź też, kto za nią zapłacił.

- poinformował Keeley Crockett z Manchester Metropolitan University w Anglii, który brał udział w tworzeniu projektu.

 

Jak informuje CNN, projekt iBorderCtrl, kosztował 4,5 mln euro, a finansowany był ze środków Unii Europejskiej. Testy tego inteligentnego systemu kontroli rozpoczęły się już w listopadzie i będą trwały przez sześć miesięcy na lotniskach na Węgrzech, Łotwie oraz w Grecji. Objęci nim będą pasażerowie, którzy przybywają spoza państw członkowskich UE, ale tylko ci, którzy wyrażą zgodę na wzięcie udziału w testach. Na lotniskach będą dostępne specjalne formularze zgody.

System iBorderCtrl będzie jednocześnie nadzorowany przez prawdziwych strażników, którzy na bieżąco będą mogli śledzić wyniki testów każdego pasażera.

Komentarze (23)
Na lotniskach w Europie pojawią się wykrywacze kłamstw, którymi będzie kierować sztuczna inteligencja
Zaloguj się
 • pocalujta_wujta

  Oceniono 16 razy 16

  Moze zacana instalowac wykrywacze prawdy zamiast klamstw. Bedzie latwiej czasami.

 • senseiek

  Oceniono 8 razy 6

  Skoro jestem Bogiem Jezusem, to przechodząc przez taki kontroler to musiałbym kłamać.. ;)

 • piemar1956

  Oceniono 5 razy 5

  Paranoja :(

 • gr39

  Oceniono 11 razy 5

  Proponuje węgierskiej policji żeby se ten system zastosowała najpierw dla swojego ukochanego wielkiego fana Putina pana Orbana. Ciekawe jak jemu wypadnie test uczciwości ? Węgry to teraz smętny kraj

 • cracken001

  Oceniono 9 razy 5

  ?????,,,,KUR WA MAC !!! GOW NO kogos obchodzi CEL mojej podrozy,czy kto za nia placil,skloro JEST oplacona.

 • beristein

  Oceniono 4 razy 4

  Czekam az zaczna badac dlugosc mojej kuski w pionie i w zwisie.

 • shtalman

  Oceniono 4 razy 4

  Ale innowacja, na granicy z liberty USA pytają o to od wieków, a pytający to niestety nie tuzy inteligencji i polotu

 • peter_jurgen_boock

  Oceniono 3 razy 1

  Moje propozycje:

  "Czy przestał Pan bić swoją żonę?"
  "Czy spłacił Pan już swoje długi?"
  "Ile miał Pan partnerek seksualnych?"
  "Czy nadal ma Pan problem z alkoholem?"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX