Nowe ograniczenia dla turystów. Ważysz więcej niż 100 kg? W Grecji już nie pojeździsz na osiołku

Rząd w Grecji wprowadził maksymalną wagę osób, które mogą być wożone przez osiołki turystyczne. Jest to 100 kg. To odpowiedź na liczne protesty obrońców zwierząt, zdaniem których ssaki były nadmiernie obciążone.

Najnowsze regulacje wprowadzone w Grecji zakazują jazdy na turystycznych osiołkach osobom, które ważą powyżej 100 kg bądź też więcej niż 1/5 wagi ssaka. Już od jakiegoś czasu obrońcy praw zwierząt walczyli o ich lepsze traktowanie. W wyniku wożenia ciężkich osób zwierzęta te doznawały bowiem urazów kręgosłupa, poważnych otarć, a przez źle dopasowane siodła również otwartych ran.

Greckie Ministerstwo ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich i Żywności opublikowało nowe regulacje, które mają zapewnić osłom większą ochronę. Jedna z najważniejszych zasad mówi o ograniczeniach w maksymalnej wadze osób, które przewożone są przez zwierzęta.

Jeżdżąc na słoniach przyczyniasz się do cierpienia zwierząt

Właściciele pracujących zwierząt koniowatych powinni dbać o ich dobre zdrowie. W ich stajniach oraz na stacjach postojowych powinny znajdować się materiały do dezynfekcji

- czytamy w rządowym oświadczeniu, które cytuje The Telegraph.

Regulacja zakazuje również wykorzystywania do pracy zwierząt, które się do niej nie nadają ze względów zdrowotnych np. są chore, ranne, w zaawansowanej ciąży bądź też tych, których kopyta nie są zadbane.

Zwierzętom należy codziennie podawać odpowiednią żywność oraz świeżą wodę pitną do pojemników, które nie są skażone i które czyści się co najmniej raz dziennie

- czytamy dalej.

Osiołki turystyczne są przeciążone

W sieci regularnie pojawiały się zdjęcia oraz nagrania obciążonych zwierząt, które woziły turystów po wąskich schodach na bardzo popularnej greckiej wyspie Santorini. Teren ten dodatkowo jest górzysty.

Osiołki już od wielu lat są tradycyjnym środkiem komunikacji w popularnych dla turystów greckich rejonach, do których nie mają dostępu samochody. Zwierzęta są zmuszane do wożenia ciężkich ludzi, do tego pracują przez wiele godzin, siedem dni w tygodniu. Nie mają odpowiedniego schronienia, należytego odpoczynku oraz świeżej dostawy wody. To wszystko ma fatalny wpływ na ich zdrowie. Po otrzymaniu licznych skarg rząd grecki postanowił w końcu rozwiązać ten problem.

Trudna sytuacja na Santorini trwa już od wielu lat i nie da się jej rozwiązać w jeden dzień. Wygraliśmy naszą walkę, dzięki temu, że również międzynarodowe media zwróciły uwagę na problem. Nikt nie mógł uwierzyć, że nowe regulacje zostaną ustalone. Następnego dnia po publikacji komunikatu dowiedziałam się, że jeden z turystów był wieziony przez trzy osły, aby ich za bardzo nie zamęczyć

- mówi wolontariuszka z Aten, która uczestniczyła w protestach obrońców osłów turystycznych na Santorini.

To przełomowy moment. Nasza ciężka praca opłaciła się

- dodaje na koniec.

 
Komentarze (31)
W Grecji wprowadzono ograniczenia dla turystów. Osiołki nie będą już mogły przewozić osób, które ważą 100 kg i więcej
Zaloguj się
 • arius9

  Oceniono 19 razy 15

  I dobrze, trzeba byc skonczonym kretynem aby jechac na osle wazac ponad 100 kg.
  Widzialem take spasle paniusie na oslach na Rodos, zalosne.
  Sam waze 90 ale nigdy nie probowalem wsiasc na osla czy wielblada.

 • wujekdolf

  Oceniono 20 razy 14

  odchudzać się grubasy :) wiem... to podobno jest "choroba" :)))

 • kat_ja1

  Oceniono 21 razy 11

  Jak ktoś się spasł, to powinien na własnych "łapach" pełzać na takich wycieczkach, a nie narażać zwierzęta, na utratę zdrowia. A swoją drogą, oprócz zwierząt domowych, karmionych przez "pańcie" cukierkami i resztkami, czy widzieliście np otyłego osła? Nie, to tylko człowiek niby homo sapiens tuczy się na własne życzenie, bo nie wie, kiedy przestać żreć.

 • panbies

  Oceniono 14 razy 10

  Generalnie osły mają udźwig do 100 kg.
  Mają atesty, badania, zezwolenia.
  Powinni wprowadzić zakaz jeżdżenia na ośle.
  Choć ciekawe by było jakby osioł dosiadł takiego ponad stukilowego turystę lub turystkę.
  I na górę:D

 • ax-les-thermes

  Oceniono 16 razy 8

  Brawo Grecja! Dosc torturowania mojich braci mniejszych przez tluste czleko-wieprze. Zachcialo ci sie byc turysta to "zwiedzaj" na swojich pokracznych kulasach.

 • cf2016

  Oceniono 10 razy 6

  To i tak za dużo. Osiołki tylko dla młodszych dzieci! Zwierzę nie ma wyboru. Ludzie cywilizowani nie dręczą zwierząt.

 • Lech Kuc

  0

  XL i XXL i więcej to na słonia , nie jestem pewien czy muł lub koń by wytrzymał . Rozsądni Grecy !

 • bigfisher

  Oceniono 15 razy -5

  Ssaki? A czemu nie kręgowce? Jakie znaczenie dla treści artykułu ma fakt, że te zwierzęta mają gruczoły mlekowe? Czy ssak który napisał ten artykuł musi tak "ssać"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX