Jedno z najmniejszych lotnisk będzie się rozrastać? Zielona Góra chce mieć loty m.in. do Rzymu i Barcelony

Do tej pory lotnisko Zielona Góra-Babimost miało jedynie połączenie z Warszawą. Tamtejsi samorządowcy planują jednak uruchomienie w niedalekiej przyszłości kilku lotów międzynarodowych.

Przez lotnisko Zielona Góra-Babimost w ubiegłych latach przewijało się rocznie około 10 tysięcy pasażerów. Sytuacja uległa zmianie, gdy loty do Warszawy przeją LOT. Wcześniej trasę od 2011 roku obsługiwał Sprint Air. LOT wygrał przetarg ogłoszony przez Marszałka Województwa lubuskiego pod koniec 2016 roku i otrzymał dofinansowanie w wysokości 12,1 mln złotych. Dzięki temu w samym pierwszym półroczu 2018 roku odnotowano już 12 tys. podróżujących.

Być może niedługo wynik będzie jeszcze lepszy. Lokalne władze jesienią ogłoszą przetarg, który ma wyłonić przewoźników zainteresowanych lotami międzynarodowymi. O sprawie poinformowała "Gazeta Lubuska".

Nowe kierunki

Wśród proponowanych połączeń wymienia się:

 • Barcelonę (El Prat) 
 • Rzym (Fumicino) 
 • Lwów
 • Londyn (Gatwick) 
 • Paryż (Charles de Gaulle)

Nowy plan zakłada, że loty do Paryża, Lwowa i Londynu miałyby odbywać się trzy razy w tygodniu przez cały rok. Z kolei do Barcelony i Rzymu samoloty będą latały tylko w okresie od kwietnia do października. Na razie nie jest jednak pewne, czy wszystkie te połączenia zostaną uruchomione. 

Okazuje się, że w kwietniu tego roku lotnisko w Babimoście musiało zrezygnować z poprzedniego planu nowych połączeń. Nie udało się wprowadzanie lotów do Turcji i Bułgarii. Powodem było zbyt małe zainteresowanie ofertą. Dlatego nowy plan został poprzedzony dokładną analizą. - Wskazane kierunki połączeń wynikają z przeprowadzonych badań rynku - wyjaśnia Sławomir Kotylak z Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w rozmowie z "Gazetą Lubuską".

Miały być loty do kurortów w Bułgarii i w Turcji. Ale biuro podróży już wycofało ofertę >>

Specjalne dofinansowanie

Jesienią tego roku ogłoszony zostanie przetarg, w którego trakcie wyłonieni zostaną przewoźnicy zainteresowani lotami. Otrzymają oni specjalne dofinansowania połączeń. Prezydent Zielonej Góry zadeklarował, że w tym roku miasto oferuje 1,5 mln złotych. Z kolei w każdym następnym roku wyniesie ono 3 mln złotych.

Lotnisko Zielona Góra-Babimost obsłużyło w ubiegłym roku 17 128 pasażerów. Zgodnie z danymi Urzędu Lotnictwa Cywilnego liderem w tej kategorii było warszawskie Lotnisko im. F. Chopina, które obsłużyło 15 730 330 osób. Dobre wyniki zanotowały także: 

 • Kraków Balice - 5 829 190 obsłużonych pasażerów
 • Lotnisko Gdańsk - 4 601 982 obsłużonych pasażerów
 • Katowice Pyrzowice - 3 877 235 obsłużonych pasażerów
 • Warszawa Modlin - 2 931 503 obsłużonych pasażerów
 • Wrocław Strachowice - 2 805 888 obsłużonych pasażerów

Najmniejsze pod względem liczby obsłużonych podróżnych jest lotnisko w Radomiu. W 2017 było to zaledwie 9 903 tys. osób.

Zobacz także:

Województwo Lubuskie. Jakie oferuje atrakcje?

Komentarze (23)
Jedno z najmniejszych lotnisk będzie się rozrastać? Zielona Góra chce mieć loty m.in. do Rzymu i Barcelony
Zaloguj się
 • bzychnur

  Oceniono 24 razy 20

  No to sukces! Za 12 mln dotacji LOT przewiozl 12 tys pasazerow z Zelonej Gory fo Warszawy...
  Daje to, 1000 "pln na glowe za 400 km.
  Jakby zamiast lotowi dali te pieniadze bezposrednio pasazeron, to kazdy z nich moglby poleciec z pobliskiego Berlina do Rzymu 3 razy w obie strony...
  Dlugosc trasy wynosi pewni z 1500 km.
  To sie nazywa biznes!

 • gr39

  Oceniono 16 razy 12

  Ja proponuje loty do Baranowa. Takie próbne. Z międzylądowaniem w Radomiu

 • white_merry_jane

  Oceniono 5 razy 5

  Szanowna/szanowny natkon. "9 903 tys." pasażerów w Radomiu, to prawie tyle co w Gdańsku i Krakowie razem. Tak, cenię dobre dziennikarstwo, nie znajdę go na gazeta.pl.

 • marcindziedzic

  Oceniono 11 razy 5

  Przeprowadziłem się niedawno z Krakowa do ZG, ale zagłosowałbym na każdego kto zlikwiduje ten absurd do marnotrawienia pieniędzy podatników jakim jest "port lotniczy" w Babimoście. Kolej i PKS w tym województwie leży i kwiczy, za to pchamy miliony dla LOTu za utrzymanie nierentownego połączenia, i jeszcze trzeba utrzymywać lotnisko, a urzad marszałkowski prezentuje niczym niepoparte szacunki jakie to miliony pasażerów będą korzystać z lotniska przeznaczonego dla małego miasteczka jakim jest Zielona Góra. Najpierw warunkiem miał być ILS, teraz podobno trzeba poszerzyć drogi kołowania.

 • mariavictoria

  Oceniono 4 razy 4

  czesto latam do Polski z Kanady, nigdy nie moge kupic biletu Warszawa Babimost Zielona Gora bo w odpowiedzi slysze nie ma polaczenia ,Zmuszona jestem wybierac Wroclaw lub Poznan a z tamtad PKS lub PKP a oni " Babimost "chce uruchomic lot do innych panstw ,moim zdaniem niech najpierw sprawdza jakie maja polaczenia z W-wa bo to co pisza jest wielkie "NIC"

 • equinox1976

  Oceniono 9 razy 3

  w pisowskiej ekonomii cykl gospodarczy zdaje się jest pojmowany jak w Sowieckim Sojuzie za Kujbyszewa - czyli świeca do góry po czasów kres. Spowolnienie, schładzanie to pojęcia ze słownika herezji. Nieśmiało przypomnę że prędzej czy później spowolnienie się pojawi a te słomiane inwestycje obliczone na turystów i emigrantów będą świeciły pustkami

 • aa1000

  Oceniono 6 razy 2

  Napiszcie, ile biletów zakupiono na koszt urzędów miejskiego, marszałkowskiego i gmin ościennych.

 • alicjads

  Oceniono 8 razy 2

  Brawo! Może mieszkańcy Poznania będą mieli w końcu skąd latać do Rzymu 😂

 • oyesu

  Oceniono 3 razy 1

  do San Escobar niech lataja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX