Wybrali najlepsze plaże nad Morzem Bałtyckim. Wśród nich są też trzy z Polski

Brytyjski dziennik "The Guardian" stworzył ranking 20 najlepszych plaż nad Morzem Bałtyckim. Dziennikarze z Wysp Brytyjskich nie zapomnieli o Polsce. Nasze plaże docenili m.in. za walory przyrodnicze.

Czasem można odnieść wrażenie, że Morze Bałtyckie jest traktowane po macoszemu. Wiele osób na miejsce swojego wakacyjnego odpoczynku wybiera kraje położone na przykład nad Morzem Śródziemnym, które jest cieplejsze, a i klimat bardziej sprzyja plażowaniu.

Nie znaczy to jednak, że Bałtyk, nad którym leży przecież dziewięć krajów, nie ma nic do zaoferowania. Państwa nadbałtyckie również mogą pochwalić się wspaniałymi zakątkami.

Zwrócił na to uwagę brytyjski dziennik "The Guardian", który opublikował zestawienie 20 najlepszych plaż właśnie nad Morzem Bałtyckim. Wśród nich znalazły się też trzy miejsca z Polski.

"Nieporównywalne z niczym innym". Hel jest piękny, ale takiego go jeszcze nie widzieliście... [TRIP WE DWOJE]

Idealne dla miłośników przyrody

W gronie wyróżnionych plaż znalazły się te na wyspie Wolin. Redaktorzy dziennika docenili m.in. znajdujący się tam Woliński Park Narodowy, przez który przebiegają ścieżki turystyczne o łącznej długości niemal 50 kilometrów. Wrażenie zrobiły na nich również nadmorskie klify i cały obszar cieśniny Świna, który uznali za zachwycający.

Zdaniem twórców rankingu, Woliński Park Narodowy jest też idealny dla obserwatorów ptaków, którzy mogą zobaczyć tam m.in.: puchacza, orła bielika czy muchołówkę małą.

Wzgórze Gosań w Wolińskim Parku NarodowymWzgórze Gosań w Wolińskim Parku Narodowym Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

Następna w kolejności Łeba została z kolei doceniona za białe, piaszczyste wydmy i Słowiński Park Narodowy, który jest zlokalizowany w pobliżu. W rankingu czytamy, że to właśnie tam spotykają się ze sobą przybrzeżne jeziora, torfowiska, łąki, lasy i wydmy. Brytyjczycy uznali Słowiński Park Narodowy za prawdziwy raj dla fotografów.

Słowiński Park NarodowySłowiński Park Narodowy Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG

W zestawieniu pojawił się również Hel, który zwraca uwagę swoim położeniem i piaszczystą plażą o długości kilkunastu kilometrów. Redaktorzy dziennika uznali miasto za "ekscentryczne miejsce", w którym warto wybrać się do Muzeum Rybołówstwa, zobaczyć latarnię morską i domki rybackie.

Plaża w miejscowości HelPlaża w miejscowości Hel Schlaier/Wikimedia Commons/CC BY 3.0

Latarnia morska w HeluLatarnia morska w Helu DerHexter(Talk)/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Poza polskimi plażami, w zestawieniu znalazły się też plaże: Łotwy, Litwy, Rosji, Niemiec, Finlandii i Estonii. 

Zobacz też: Polska plaża wśród najczystszych i najbezpieczniejszych na świecie. Nawet Bałtyk jest tu cieplejszy

Piękne, mniej oblegane plaże w Europie, o których mogliście wcześniej nie słyszeć. Jeśli dobrze traficie, będziecie tam całkiem sami

Tam można chodzić nago i bez skrępowania. Najlepsze plaże nudystów w Europie (Polsce też!), na których poczujecie się swobodnie

Komentarze (34)
Wybrali najlepsze plaże nad Morzem Bałtyckim. Wśród nich są też trzy z Polski
Zaloguj się
 • Mimi Marlow

  Oceniono 17 razy 11

  Drodzy Redaktorzy, litości dla języka polskiego.I to w tytule! Plaże nie mogą być "z" Polski, bo nigdzie nie wyjechały. Plaże są w Polsce.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 4 razy 2

  Polska ma chyba drugą linię brzegową tego morza, więc trudno, by czegos nie wybrali :)

 • polotubrak

  Oceniono 31 razy 1

  Nie jedźcie do Słowińskiego Parku Narodowego, naprawdę nie warto. Zadupie, wszędzie daleko. Nie ma sensu, naprawdę. Są lepsze miejsca.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 1

  Kraków to ci zamiłowani w kulturze "Anglicy" znają. Teraz głosują na plaże na których nigdy nie byli. Jak bym mieszkał w Anglii też bym głosował na własny kraj...

 • usedom14

  Oceniono 2 razy 0

  Nie jedźcie do Świnoujścia, nie warto. TŁumy , brak miejsca aby usiąść i zjeść posiłek , czy się napić. Nie usiądziesz nawet na laweczce a na plaży .......O zgrozo ! wszystko zagrodzone a w zagrodach barany.

 • Oceniono 6 razy 0

  Łeba zyskuje na atrakcyjności także dlatego, że od niedawna jest tam legalna plaża naturystyczna! Byłem w zeszłym roku, świetne miejsce, polecam!
  Tak samo jak plażę naturystyczną w Rowach i w Gdańsku-Stogach.
  Jakby ktoś miał pytania odnośnie naturyzmu zapraszam na priv na FB.
  Stay nude!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX