Kraków niczym Marrakesz i Amsterdam. Trafił do liczącego się rankingu 10 "najwspanialszych na świecie"

Kościół Mariacki zlokalizowany przy Rynku Głównym w Krakowie to jeden z najsłynniejszych zabytków Krakowa

Kościół Mariacki zlokalizowany przy Rynku Głównym w Krakowie to jeden z najsłynniejszych zabytków Krakowa (Fot. Wikimedia Commons/Mcirek/CC BY-SA 3.0)

Według opiniotwórczego portalu podróżniczego Tripadvisor Kraków zasłużył na to, by trafić na krótką listę 10 "najwspanialszych miast na świecie". Co zdaniem jego redaktorów najbardziej urzeka w stolicy Małopolski?

Jeden z najpopularniejszych i cieszących się największym prestiżem portali podróżniczych - TripAdvisor - stworzył ranking 10 "najwspanialszych miast świata" (z ang. The Most Excellent Cities in the World). Wśród nich znalazło się jedno polskie miasto - Kraków

Królewska Katedra na WaweluKrólewska Katedra na Wawelu fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Poszczególne lokalizacje nie mają przyporządkowanych miejsc - wszystkie są równie wspaniałe. Co zadecydowało o tym, że w ogóle trafiły do zestawienia?

Polska widziana z zagranicy. Jak zachodnie media opisują nasz kraj?

Ranking został ułożony przez redaktorów portalu na podstawie największej liczby miejsc, lokali gastronomicznych i rozrywkowych i hoteli, którym został przyznany certyfikat TripAdvisor Certificate of Excellence. To wyróżnienie, które świadczy o tym, że w tych miejscach obsługa jest na najwyższym poziomie i tak oceniają ją sami użytkownicy TripAdvisora piszący ich recenzje. 

Kopiec Kościuszki to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Krakowie i okolicachKopiec Kościuszki to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Krakowie i okolicach Fot. Wikimedia Commons/Wizzard/domena publiczna

Jak, oprócz liczby pozytywnych not, redaktorzy portalu tłumaczą obecność polskiego miasta w rankingu "najwspanialszych"?

Kraków to kulturalnie i politycznie doniosłe miasto. Wielu podróżnych przyjeżdża tu, by oddać szacunek (dla historii miejsca - przyp.red.) i złożyć swój hołd w takich lokalizacjach, jak obóz koncentracyjny w Płaszowie oraz Fabryka Oskara Schindlera. Nowoczesne miasto jest natomiast również miejscem dla wielu kawiarni, sklepów, pubów i całego Rynku Głównego.

Obok Krakowa w zestawieniu znalazło się miejsce dla Key West na Florydzie (USA), Rejkiawiku (Islandia), Edynburga (Szkocja), Marrakeszu (Maroko), Amsterdamu (Holandia), Dublina (Irlandia), wyspa Bali (Indonezja), Glasgow (Szkocja) i Nowego Orleanu w Luizjanie (USA). Cały ranking można znaleźć tutaj.

Witraż Bóg Ojciec z kościoła franciszkanów w Krakowie, zaprojektowany przez Stanisława WyspiańskiegoWitraż Bóg Ojciec z kościoła franciszkanów w Krakowie, zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego Fot. Wikimedia Commons/Lestat (Jan Mehlich)/CC BY-SA 3.0

Sukiennice na Rynku Głównym w KrakowieSukiennice na Rynku Głównym w Krakowie Fot. Wkimedia Commons/Jorge Lascar/CC BY 2.0

Wiele osób w Krakowie - zarówno mieszkańców, jak i turystów - spędza wieczory nad WisłąWiele osób w Krakowie - zarówno mieszkańców, jak i turystów - spędza wieczory nad Wisłą Fot. MaxPixels contributors/domena publiczna

Zobacz też:

Warszawa czy Kraków? Rozpoznasz po zdjęciu?
1/12Na tej fotografii widoczny jest zabytek:
Zobacz także
 • Wizualizacja projektu w Przylasku Rusieckim Kraków będzie miał swoje "małe Mazury". W mieście powstanie imponujące centrum rekreacji
 • Stacja Kraków-Płaszów / Fot. Jan Graczyński / Agencja Gazeta Kraków legendy miejskie. Jakich miejsc lepiej unikać w Krakowie
 • Kraków wycieczka. Bulwary Wiślane / Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta Kraków wycieczka. Co robić w Krakowie po zwiedzaniu?
Komentarze (22)
Kraków niczym Marrakesz i Amsterdam. Trafił do liczącego się rankingu 10 "najwspanialszych na świecie"
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 13 razy 11

  Wisla - jak swiety Ganges, wode mozna pic garsciiami nabierajac krystalicznego krakowskiego powietrza w patriotycznie dumne (zielone od plesni) pluca.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 9 razy 9

  A grobowiec pewnego slynnego polskiego aktora ktory pochowany wsrod kroli juz w wieku kilku lat odkryl jak zawladnac Ksiezycem i to zanim tam jeszcze Amerykanie wyladowali - miejscem pielgrzymek wiernych z calego swiata.

 • krakus79

  Oceniono 7 razy 5

  Nie możliwe, a w konkursie na gospodarza EURO2012 w kategorii "Atrakcyjność turystyczna" wyprzedziliśmy tylko Chorzów. Kto to głosował?

 • rasta-mw

  Oceniono 6 razy 4

  Nie dziwie się, w końcu jest tam pochowany najjaśniejszy z jasny, najprawszy z prawych, poległy pod Smoleńskiem największy wódź narodu Polskiego.

 • balajanek

  Oceniono 2 razy 2

  To ranking komercyjny. Dobór miast/obiektów jest regionalny. Z każdego kontynentu po trochę i co roku inne miejsca. Biznes musi się kręcić. Certificat Excellent otrzymuje bardzo wiele miejsc/hoteli/restauracji i jest przydzielany po 2-3 w niewielkich rejonach. Tripadvisor jest potrzebny przy wyborze celu podróży. Najistotniejsze jest czytanie recenzji autorów mających na koncie wiele opinii.

 • fiodor44

  Oceniono 2 razy 2

  Podnieta, bo Kraków znalazł się w rankingu jakiejś stronki, która takich rankingów robi kilkadziesiąt na rok. Ślepej kurze ziarno. Kraków jest git, ale komuś, kto widział Pragę i Budapeszt (o Wiedniu nie mówiąc), raczej doopy nie urwie.

 • beton44

  Oceniono 1 raz 1

  Zdaje się że główną atrakcją jest jednak możliwość upicia się do półprzytomności i szalonych rozrób następnie - z przychylną aprobatą uśmiechniętych "stróżów prawa"...

 • montezuma1234

  Oceniono 1 raz 1

  Kraków ma kamienice przy Rynku, jak Pcim Dolny.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 3 razy 1

  Kraków niczym Marrakesz. Tak, tak. Na Głównym Rynku nie zobaczy się zaklinaczy węży, rzemieślników klepiących w swoje lampmy Aladyna i garnki, straganów z przepięknie pachnącymi przysmakami czy ludzi opowiadających opowieści, fantastyczne, nieprawdopodobne dla tych którzy nigdy w swoich dłoniach nie trzymali książki. Każde miasto ma coś co fascynuje, Kwestia tego co się szuka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX