Polska plaża wśród najczystszych i najbezpieczniejszych na świecie. Nawet Bałtyk jest tu cieplejszy

Plaża w Świnoujściu została odznaczona Błękitną Flagą. Na całym świecie na to wyróżnienie zasłużyło w tym roku tylko 4,5 tys. plaż. Tymczasem świnoujska zdobyła tytuł jednej z "najczystszych i najbezpieczniejszych" już 13. raz z rzędu.

Plaża w Świnoujściu znalazła się w gronie 4,5 tys. z całego świata, które zasłużyły na wyróżnienie Błękitną Flagą. To oznacza, że jest utrzymywana z poszanowaniem środowiska, dobrze wyposażona, oferująca dodatkowe atrakcje, a do tego jest czystsza i bezpieczniejsza niż inne. 

W rozmowie z serwisem NaTemat rzecznik prezydenta Świnoujścia, Robert Karelus, przyznał, że jurorzy byli zachwyceni tutejszą plażą. - Jak powiedziało jury, nie ma takiej drugiej plaży w Polsce pod względem długości i szerokości, a nawet tego, że woda u nas w morzu jest najcieplejsza – skomentował.

Świnoujście ma najszerszą naturalną plażę w Polsce - osiąga ona do 150 metrów szerokości. Zadbana, piaszczysta plaża liczy kilometr długości i ciągnie się aż do granicy Niemcami. Jej skrajem prowadzi drewniana kładka spacerowa.Świnoujście ma najszerszą naturalną plażę w Polsce - osiąga ona do 150 metrów szerokości. Zadbana, piaszczysta plaża liczy kilometr długości i ciągnie się aż do granicy Niemcami. Jej skrajem prowadzi drewniana kładka spacerowa. Polskie plaże - Świnoujście / fot. Flickr.com/PolandMFA

Obok świnoujskiej plaży na to samo wyróżnienie zasłużyły w tym roku 22 inne polskie plaże - niestety, to o osiem mniej niż w 2017 roku. Dlaczego to ta świnoujska jest wyjątkowa? Bo jako jedyna w Polsce została uhonorowana tym wyróżnieniem już po raz 13

Gdańsk też ma się czym chwalić, bo aż 10 lokalizacji zasłużyło w tym mieście na Błękitną Flagę: sześć kąpielisk (Jelitkowo, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo i Orle) i cztery przystanie żeglarskie. Poprosiliśmy koordynatorów projektu o listę pozostałych polskich obiektów, które dostały Błękitną Flagę. Czekamy na ich odpowiedź.

Dla kogo i od kogo

Błękitna Flaga jest przyznawana w dwóch kategoriach: kąpieliskom i marinom, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Na Błękitną Flagę mogą zasłużyć też łodzie.

Świnoujście dostało w tym roku dwie Błękitne Flagi - jedną za warunki na plaży, drugą za stan lokalnej mariny. W tej kategorii miasto też jest już weteranem - wyróżnienie dla lokalnego portu zostało przyznane już po raz 10. Poza tym na podobne wyróżnienie zasłużyło jeszcze 9 innych polskich obiektów tego typu.

Kto decyduje o tym, komu należy się Błękitna Flaga? Rekomendacje wydają władze poszczególnych państw. Ostatecznie jednak rozstrzyga to międzynarodowe jury w Kopenhadze, w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Światowej Organizacji Turystycznej (WTO) i Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU).

(Naj)lepsi i gorsi

Niekwestionowanym liderem rankingu pozostaje Hiszpania z 590 plażami godnymi Błękitnej Flagi i Grecja (519 plaż). Niewiele ustępują im Turcja (459), Francja (399), Włochy (368) czy Portugalia (332). Polska pod względem liczby przyznanych Błękitnych Flag plasuje się na 21. pozycji. To dobry wynik, bo właściwie wszystkie kraje, które uplasowały się wyżej, to - oprócz Niemiec (42 wyróżnione plaże i aż 95 marin) - kierunki bardzo popularne wśród turystów spędzających urlop nad morzem.

Zobacz też:

Komentarze (40)
Polska plaża wśród najczystszych i najbezpieczniejszych na świecie. Nawet Bałtyk jest tu cieplejszy
Zaloguj się
 • fajny_zajety

  Oceniono 39 razy 11

  Morze Arktyczne w Świnoujściu w Sierpniu ma czesto temperaturę wody dochodzącą do 19 st. Czasami też się zdarza ,że pojawia się tydzień bez deszczu. Jak pada to zawsze można posiedzieć na kwadracie i pobawić się telefonem lub wypić z innym kamratem 10 piw.

 • antykonformista

  Oceniono 9 razy 5

  Taka oto ciekawostka: choć na mapie wydaje się inaczej, Niemcy mają 2400 km wybrzeża. A Polska tylko około 400. Być może to jest wyjaśnienie tego, czemu mają tych czystych plaż niemal dwa razy więcej.

 • parasema

  Oceniono 9 razy 5

  Akurat ten fragment plaży przy falochronie (na zdjęciu) jest często zasyfiony, bo falochron wszystko łapie :).

 • siwywaldi

  Oceniono 28 razy 4

  Ładna plaża w Świnoujściu to była do połowy lat 70-tych i znajdowała się po DRUGIEJ STRONIE Świny, czyli tam gdzie stoi latarnia morska. Plażę jednak częściowo zaanektował Świnoport III, a całkowicie DORŻNĄŁ Gazoport im. Lecha K. :-(

  Świnoujście znam od poczatku lat 60-tych, czyli od czasów, kiedy stacjonował tam jeszcze duży garnizon radziecki. Ostatni raz byłem w w 2006 roku, ale kiedy zobaczyłem jeden niekończący się bazar na nadmorskim bulwarze, przelewające się toi-toie, obesrane wydmy i "punkty paszowe" w mega namiotach powiedziałem DOŚĆ i codziennie jeździłem na plażę do sąsiedniego Ahlbecku lub Heringsdorfu.

  Tam było czyściutko, eleganckie i wysprzątane co godzinę skanalizowane toalety zero straganów z chińska tandetą, słowem Europa. Niestety za te luksusy trzeba dodatkowo płacić, gdyż Niemcy wprowadzili bezlitośnie egzekwowaną "opłatę klimatyczną" - no i ceny też mocno wzrosły. Więc dziś BARDZIEJ opłaca mi się stawiać na Hiszpanię czy Grecję czy Egipt, więc za Świnoujście już dziękuję :-))

 • zet59

  Oceniono 12 razy 4

  znam piękniejszą plażę niż w j Świnoujściu, jest na środkowym wybrzeżu i nie jest tak zatłoczona

 • Oceniono 3 razy 3

  Rada Miasta: SLD - 6 osób, PO - 4 osoby, Lokalni - 4 osoby, PiS - 3 osoby. Jest dobrze, bo nie ma kto bruździć. Brawo mieszkańcy Świnoujścia. Tak trzymać

 • glunek

  Oceniono 3 razy 3

  woda taka ciepła że KOLANA W DRUGĄ STRONĘ WYGINAJĄ się same :(

 • ludpracujacy

  Oceniono 17 razy 3

  wszystko Ok z perspektywy lotu ptaka, ale już na plaży, przelewające sie zwały tłuszczu u plażowiczów i plażowiczek, drące mordy alany, oliwki dżesiki, parawany i wszechobecne discopolo. Wolę pojechać trochę dalej i skorzystać z uroków Herringsdorfu, Basin czy też Trassenheide. Też Bałtyk, ale cisza, spokój, czysto, mimo, że też dużo ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX