Ostrzeżenie dla turystów. W Tatrach doszło do obrywu skalnego, popularny szlak "zamknięty do odwołania"

Na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego pojawiło się ostrzeżenie dla turystów. Szlak między Świnicą a Zawratem został zamknięty do odwołania z powodu wciąż aktywnego osuwiska i zniszczeń, które spowodowało do tej pory.

Przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) informują za pośrednictwem Facebooka o sytuacji, która wydarzyła się dzisiaj na jednym z najpopularniejszych szlaków.

Uwaga! Zamknięty szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem. Z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku zostaje on zamknięty do odwołania. Obryw jest nadal aktywny. Prosimy nie planować wycieczek tym szlakiem. 

Między Świnicą a Zawratem, w rejonie Niebieskiej Turni, około 20-30 metrów trasy zostało zasypane fragmentami skał. O osuwisku jako pierwsi poinformowali obecni na miejscu turyści, którzy przekazali zgłoszenie Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

- Mówili, że z tego, co wiedzą, nie było nikogo na szlaku w tym momencie. Nie słyszeli żadnych krzyków, a jedynie ogromny szum schodzącej skalnej lawiny - mówi w rozmowie z Gazetą Krakowską Krzysztof Długopolski, ratownik TOPR. 

Jutro (we wtorek) na miejscu pojawią się pracownicy TPN. Ocenią skalę zniszczeń i zdecydują, jak naprawić szlak.

Już są! W Tatrach pojawiły się pierwsze, długo wyczekiwane krokusy

Zobacz też:

Komentarze (12)
Ostrzeżenie dla turystów. W Tatrach doszło do obrywu skalnego, popularny szlak "zamknięty do odwołania"
Zaloguj się
 • matts06

  Oceniono 7 razy 7

  To już widzę jak od jutra ten szlak będzie przeżywał oblężenie. Bo jak to? Polak nie wejdzie? Ja nie wejdę?

 • exsero

  Oceniono 3 razy 3

  Natura sama pozbędzie się turystów z Tatr. Droga do Moka wyremontowana, ale wystarczy poczekać na lato bardziej deszczowe niż zwykle i drogi znowu nie będzie. Tatry w latach 70, choć obstawione trepami z WOP, były piękne - bo były puste.

 • kbamm

  Oceniono 9 razy 3

  Tacy tam nie docierają. Gdyby to się zdarzyło na północnej ścianie Krupówek, to pewnikiem wygrałbyś zakład :-)

 • popijajac_piwo

  Oceniono 6 razy 2

  "popularny szlak "zamknięty do odwołania"

  Skrzynka dobrej szkockiej, że Janusze i Grażynki nie posłuchają...

 • pwiejacz

  Oceniono 5 razy 1

  Po zdjęciach widać że zagrożenie jest - może nie ogromne, ale poważne, i przy gigantycznym ruchu turystycznym jest duża szansa że komuś coś się stanie. TPN powinien powiedzieć bez ogródek, że trzeba strącić luźne głazy a potem poprowadzić szlak bezpiecznie przez lawinisko, a to się w tym sezonie raczej nie zdąży. Może w przyszłym.
  Takie rzeczy się zdarzają w górach. W tym roku zamknięto *NA ZAWSZE* Żleb Drakuli, najpoważniejszy szlak turystyczny w Rumunii - coś jak gdyby nasz szlak na Zawrat tylko ze 2 razy dłuższy - też z powodu spadających kamieni; co gorsza - spowodowanych erozją turystyczną. Należy apelować do TPN aby szlaku Świnica-Zawrat nie zamykał na zawsze, bo to jest pokusa aby ograniczyć szalony ruch turystyczny w rejonie Świnicy. A szlak jest (był?) przecudowny i byłaby wielka szkoda takiej atrakcji.

 • grab31

  Oceniono 3 razy 1

  to znaczy - patrząc na historię, że będzie zamknięty jakieś 10 lat, jeśli nie na zawsze.....

 • Czechy24

  0

  A że zbliża się kolejny długi weekend, liczyć się trzeba także z zamknięciem przejścia granicznego i dróg w okolicy skalnego miasta Adršpach i Teplice n. Metuji. Będą rezerwacje?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX