Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Podwodny świat widać jak na dłoni

Jezioro Jasne, nazywane także Czystym

Jezioro Jasne, nazywane także Czystym (fot. Wojciech Grabowski/RoadTripBus.pl)

W Jeziorze Jasne woda jest tak czysta, że światło dociera na głębokość 14-15 metrów. To jedno z najczystszych jezior w Polsce znajduje się na Pojezierzu Iławskim. Podpowiadamy, jak tam dotrzeć.

Jezioro Jasne, nazywane także Czystym, jest wyjątkowe. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Woda w akwenie pochodzi ze stopionej bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku, co sprawia, że jest niesamowicie przejrzysta. O takich akwenach mówi się, że są oligotroficzne. 

Światło w Jeziorze Czystym dociera nawet na głębokość 14-15 metrów. To doskonale pozwalałoby widzieć faunę i florę akwenu, która jednak w przypadku Jasnego jest niezwykle uboga. Dlaczego? Powodem jest skład i charakter wody, która ma bardzo wysoką kwasowość (ph=4,3). 

Jezioro JasneJezioro Jasne Foto: Kamila Makowska

W Jasnym żyją kanibalistyczne okonie karłowate, które pożerają się nawzajem. Jak łatwo się domyślić, większe okazy zjadają te mniejsze. Glony i sinice prawie nie występują, jest ich zaledwie kilka gatunków. Specyfika wody sprawia także, że przybrzeżny pas roślinności jest wąski. Za to na samym jeziorze można spotkać pływające Gągoły, kaczki, które zakładają gniazda w wypróchniałych dziuplach drzew na wysokości 2 - 30 m.

Pisklęta wydrapują się z głębokiej dziupli za pomocą ostrych i zakrzywionych pazurków, po czym same zeskakują w dół. Gągoł jest wpisany w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek ocalony przed wyginięciem.

Do rezerwatu Jasne dotrzemy drogą asfaltową z Jerzwałdu w kierunku Iławy. Zatrzymać się można na parkingu leśnym po prawej stronie, tuż przed jeziorem. Dalej wędrujemy szlakiem, który jest oznaczony kolorem zielonym. Ponadto, dookoła jeziora Jasne, jest wyznaczona trasa spacerowa, wyróżniona kolorem żółtym.

Jezioro JasneJezioro Jasne Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania/ Foto. Bartosz Rybaczewski

Na koniec, zła wiadomość dla tych, którzy marzą o popływaniu w czystej wodzie Jeziora Jasne. Na terenie całego rezerwatu Jasne, gdzie znajduje się akwen, obowiązuje zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Można to jednak zrozumieć, jeśli jezioro ma pozostać jasne i czyste nie tylko z nazwy. 

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z serwisu Road Trip Bus prowadzonego przez Kasię i Wojtka, którzy podróżują po świecie Volkswagenem T4.

Olsztyn - perła Warmii. Co warto tu zobaczyć?

To też może cię zainteresować: Wygląda jak wyspa koralowa na Pacyfiku, a jest polskim jeziorem. "Szaleństwo, co natura tutaj stworzyła"

Nazwy polskich jezior na pewno znasz, ale co o nich wiesz?
1/14To największe jezioro w Polsce. Na pewno wiesz, że pytamy o:
Zobacz także
Komentarze (108)
Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Podwodny świat widać jak na dłoni
Zaloguj się
 • demkel

  Oceniono 204 razy 180

  Daliście znać Januszom, to jezioro długo czyste nie zostanie. A zakaz kąpieli? Jak Janusze jeżdżą samochodami po chodnikach i ścieżkach rowerowych, to co ich obchodzi jakiś tam zakaz kąpieli

 • feloo

  Oceniono 109 razy 87

  No no bylo czyste. Janusz zamoczy swoje Kuboty, Grażka kuciape, a Seba... Co ja sie tu nie odleje? Przytrzymaj harnasia.

 • mirror52

  Oceniono 89 razy 83

  wszystkie okonie żyjące w polskich wodach są kanibalami, tak więc nie róbcie sensacji z niczego.
  Jeszcze chwila i napiszecie, że to są okonie ludojady

 • cometto-pl

  Oceniono 76 razy 74

  "Woda w akwenie pochodzi ze stopionej bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku, co sprawia, że jest niesamowicie przejrzysta" - co za bzdura... Nawet jeśli jest to jezioro wytopiskowe, to woda już od dawna pochodzi z bieżących opadów.

 • dawnyprezes

  Oceniono 51 razy 49

  TYTUŁ ..."To najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Jest tak czyste, że woda dociera na głębokość 15 metrów."... Gdyby było brudne, woda docierała by tylko do 2 metrów. Całkiem zrozumiałe.

 • pieknyjaro69

  Oceniono 44 razy 38

  Rezerwat rezerwatem ale załadować do lasu wór zużytych pampersów, wrzucić do wody tego jeziora peta albo prozaicznie się do niego wysikać zawsze można- jak to w Polsce.

 • drmuras

  Oceniono 32 razy 30

  A gdzie nie ma okoni kanibali ? Przecież ten gatunek zawsze się zagryza i zjada tak jest jego natura. Gimby z redakcji nie znajo ...

 • jenson

  Oceniono 31 razy 29

  Jezioro Jasna i Jasne to dwa różne jeziora.

 • littoral

  Oceniono 24 razy 20

  Tytuł ze stronu głównej: "To najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce. Jest tak czyste, że woda dociera na głębokość 15 metrów" - Macie u siebie dziennikarzy, czy substytuty ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane