To miasteczko zostało uznane za najpiękniejsze we Włoszech. Teraz możesz kupić tam dom za... 1 euro

Sambuca di Sicilia jest miasteczkiem, które w 2016 roku zostało uznane za najpiękniejsze w całych Włoszech. Z roku na rok jednak coraz bardziej się wyludnia. Władze zdecydowały więc, że zaczną sprzedawać tam domy za 1 euro.

Miejscowość leży w prowincji Agrigento na Sycylii. Od stolicy wyspy, Palermo, dzieli ją około 80 kilometrów, a od Morza Śródziemnego 30 km. Otoczona jest wzgórzami i lasami, a w pobliżu znajduje się jezioro Lago Arancio. Dwa lata temu miasteczko zostało wyróżnione w konkursie telewizji RAI i uznane za najpiękniejsze w całych Włoszech. Ale mimo tego zaszczytnego tytułu, z roku na rok zamieszkuje je coraz mniej osób.

Lokalne władze postanowiły więc działać i wystawiły na sprzedaż 17 nieruchomości. Jak ma to pomóc w zaludnieniu miasteczka? Kluczem jest cena oferowanych domów - można je kupić za zaledwie 1 euro, czyli dom kosztuje niewiele ponad 4 złote. Wszystkie budynki znajdują się w historycznym centrum Sambuca di Sicilia. Projekt został nazwany "Case a 1 euro", czyli "Domy za 1 euro".

Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Jak zawsze w takich przypadkach, jest jednak pewien warunek. Osoby zainteresowane będą musiały wpłacić 5 tysięcy euro kaucji oraz zobowiązać się do przeprowadzenia remontu kupionego domu w przeciągu trzech lat. Zgłoszenia przyjmowane są do 2 maja.

Burmistrz miasteczka przyznaje we włoskich mediach, że zainteresowanie jest duże, nie tylko ze strony Włochów. - Kilka domów kupili już Francuzi, Niemcy, Szwajcarzy, Węgrzy, Brytyjczycy i Litwini - wymienia Leo Ciaccio cytowany przez włoską agencję prasową ANSA. - Przyciąga ich atrakcyjność miejsca, ale też jakość życia. Tutaj piękno i wspaniała kultura są na porządku dziennym - dodaje. Burmistrz ma także nadzieję, że takie działanie wpłynie na rozwój turystyki i zachęci turystów do odwiedzania miasteczka. 

Dane kontaktowe oraz zdjęcia domów znajdują się na oficjalnej stronie gminy.

To nie pierwszy raz, kiedy Włosi oferują domy na sprzedaż za 1 euro. Wcześniej na taki krok zdecydowały się władze miasteczka Ollolai na Sardynii. Tam również można było nabyć nieruchomość za symboliczną kwotę, a warunkiem było wyremontowanie jej w ciągu trzech lat. 

Komentarze (30)
To miasteczko zostało uznane za najpiękniejsze we Włoszech. Teraz możesz kupić tam dom za... 1 euro
Zaloguj się
 • saj-gon-ki

  Oceniono 21 razy 21

  wreszcie mogę sobie całe miasto kupić,
  a jednak marzenia się spełniają

 • heliheli

  Oceniono 37 razy 15

  janusze i seby kupia dom za 1 euro i w ciagu trzech lat wywioza wszystkie cegly do Radzymina

 • kamuimac

  Oceniono 35 razy 13

  cała europa sie wyludnia - tylko wszyscy unikają jak ognia prawdziwego problemu bo zaburzyłoby to porządek społeczny - nie chodzi o imigrantów , muzułmanów czy kogokolwiek - chodzi o przestarzały model systemów emerytalnych opartych na systemie pruskim który zakładał że obywatele przeżyją maks 50-60 lat - po to sprawadza sie miliony imigrantów żeby system sie nie wysypał - inaczej musieliby wprost powiedziec ludziom - płacicie na emerytury obecnych emerytów ale na wasze własne nie starczy pieniedzy bo bedzie za mało młodych ludzi

  a to doprowadziłoby do rozruchów społecznych - wiec czy sie komus podoba czy nie bez imigranóew to wszystko i tak sie rozsypie

 • smok61

  Oceniono 10 razy 8

  Takie tam...banialuki .
  To oczywiście nie jest sposób na zaludnianie , no i dom nie kosztuje 1 ero , bo trzeba go wyremontować.
  Remont takiego domu , biorąc za przykład podobną akcję w Sardyńskim Ollolai to koszt około 100.000 złotych,
  Kupują to przeważnie starzy emeryci w wieku grubo po prokreacyjnym . Trudno mówić o zaludnianiu , bo taki zakup to raczej lokata pieniędzy ...ewentualnie wynajmowanie domu turystom.

 • kartownik

  Oceniono 7 razy 7

  Malownicze miasteczku w słonecznych Włoszech to może paru chętnych się znajdzie. A kto będzie chętny za 15 lat na dom za 1 euro na Podlasiu czy Kielecczyźnie?

 • awersja

  Oceniono 10 razy 2

  A może sprowadziliby uchodźców...? Co...? No tak, już to robią...

 • Slav Zdanowicz

  0

  a cala reszta nalezy do sycylijskiej mafii,ktora uwaznie obserwuje nabywcow, ze nie wspomne o firmach budowlanych i calej reszcie!a jak wyremontujesz, to znajda sie wlasciciele i zloza ci oferte odkupienia nie do 'odrzucenia' !

 • pjck

  0

  Gdzie jest link? Jeszcze parę godzin...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX