Największa pustynia świata pochłonęła obszar dwa razy większy od Polski. Zawinili człowiek i natura

Naukowcy z uniwersytetu Maryland wyliczyli, że w ciągu ostatniego stulecia Sahara poszerzyła swój rozmiar o 711 tys. km kwadratowych. To dwa razy więcej niż zajmuje Polska. Według badaczy ten proces będzie postępował coraz szybciej.

Największa pustynia świata sukcesywnie się powiększa. W imponującym tempie - wystarczyło 90 lat, by jej powierzchnia wzrosła o 711 tys. km². To tak, jakby wchłonęła dwa kraje o wielkości Polski i dodatkowe 100 tys. km². 

Sahara zajmuje przede wszystkim tereny w Afryce znajdujące się na południe i zachód. Pochłania trawiaste sawanny i, co gorsza, tereny uprawne należące do mieszkańców okolicznych państw - głównie Czadu i Sudanu.

Jak udało się to obliczyć? Dokonali tego naukowcy z University of Maryland, którzy w tym celu porównali dane ze starych map i źródeł historycznych ze współczesnymi pomiarami satelitarnymi oraz wynikami analizy przeprowadzonej w terenie.

Turyści nie muszą już schodzić z Wielkiego Muru Chińskiego w tradycyjny sposób. Mogą na przykład zjechać z niego na... sankach

Przy okazji kierująca badaniami Natalie Thomas zdradza, jakie są przyczyny tego zjawiska. Według niej w dużej mierze odpowiada za to człowiek. Konkretniej emitowane przez ludzi zanieczyszczenia, które przyczyniają się do powstawania efektu cieplarnianego. Reszta to dzieło natury i samoistnych zmian klimatycznych.

Zgodnie z tym, co mówi badaczka, ten proces będzie postępował. To dla okolicznych mieszkańców oznacza brak wody i ziemi pod uprawę, a w konsekwencji żywności i podstawowych warunków do życia.

To, co dzieje się teraz w Afryce, nie jest jedynym problemem, z którym musi zmierzyć się ludzkość. Przez efekt cieplarniany masowo wymierają też całe rafy koralowe - zwłaszcza ta największa, Wielka Rafa Koralowa, która w jednej trzeciej jest już niemal całkowicie zniszczona.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Cud natury zmienił się w las trupów. Wielka Rafa Koralowa zniszczona jak nigdy dotąd

Źródła: American Meteorological Society, The Washington Post.

Zobacz też:

Komentarze (11)
Największa pustynia świata pochłonęła obszar dwa razy większy od Polski. Zawinili człowiek i natura
Zaloguj się
 • morsik2

  Oceniono 8 razy 4

  "Zanim zdechnie w oceanie struty ropą śledź ostatni...."
  Człowiek da radę zniszczyć wszystko wokół a na koniec siebie.

 • zerozer52

  Oceniono 2 razy 2

  Zaczekam aż zagarnie PiS dzielców.

 • bmarten

  Oceniono 2 razy 0

  Autorze "jm", skoro dajesz zdjęcie z Algierii, to wiedz, że 80% Sahary leży właśnie na terytorium Algierii i że w tym kraju postęp terenów pustynnych ku północy jest największy.

 • 174pit

  0

  "Sahara zajmuje przede wszystkim tereny w Afryce..."
  A jak się rozhula, to zacznie zajmować tereny na innych kontynentach. Taka gadzina ekspansywna ;)

 • wooki74

  Oceniono 4 razy 0

  "Zawiniła natura". Zajebiste :)

 • Jacek Nosal

  Oceniono 1 raz -1

  Sahara nie jest największą pustynią Świata - Jest największą GORĄCĄ Pustynią - jeśli chodzi o definicje Pustyni (brak zwartej szaty roślinnej, znikoma ilość opadów) to pod względem powierzchni wyprzedzają je dwie inne.

  3 Największe Pustynie Świata:

  1. Antarktyda
  2. Arktyka
  3. Sahara

 • martinez027

  Oceniono 3 razy -3

  zagnać tam Tuska i jego bandyckich kamratów oraz wszystkich przygłupów na nich głosujacych,dac po łopacie i taczki i niech przesypuja piasek bardziej na srodek pustyni--w nagrode po solonym sledziu i szklance wody dziennie....Opornych wywozic w głab ,zakopywac po szyję na pustyni i zostawiać...

 • grosz-ek

  Oceniono 3 razy -3

  Jak się ustawi odpowiednie ramy czasowe to idzie udowodnić każdą bzdurę. Nie tak dawno czytałem, że dzięki efektowi cieplarnianemu afrykański sahel się zazielenia, a sam obszar terenów pustynnych - maleje. Po prostu, dzięki człowiekowi atmosfera robi się bardziej ciepła, ale też - bardziej wilgotna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX