Boisz się turbulencji? Pilot tłumaczy, gdzie usiąść, aby praktycznie ich nie odczuwać

Nie wszyscy pasażerowie odczuwają turbulencje w takim samym stopniu. Jest to zależne od zajmowanych miejsc. Pilot Jonny Knowlson wyjaśnia, które siedzenia wybrać, aby wstrząsy były jak najmniej odczuwalne.

Wstrząsy podczas lotu, nawet niewielkie, dla żadnego pasażera nie są niczym przyjemnym. Na szczęście ich odczuwanie można znacznie zminimalizować. Wystarczy zająć odpowiednie miejsca w samolocie. 

Jonny Knowlson, pilot linii lotniczych British Airways, tłumaczy, dlaczego w poszczególnych częściach samolotu turbulencje są mniej lub bardziej odczuwalne. I ujawnia, które siedzenia powinniśmy zatem wybierać, jeśli chcemy uniknąć silnych wstrząsów.

Jak powinniśmy zachowywać się w samolocie? Ekspert: Nie nadużywamy alkoholu, słuchamy się obsługi. A co z oklaskami po wylądowaniu?

- W dużych samolotach, które latają na większych wysokościach, najlepiej jest siadać w okolicach skrzydeł - przekonuje Knowlson w rozmowie z Mail Online. Wyjaśnia, że w momencie, gdy na samolot działają rozmaite siły, m.in. siła ciężkości, siła nośna czy opór powietrza, znajdowanie się bliżej środka masy maszyny gwarantuje spokojniejszą podróż.

Z dala od silników

Pilot udzielił także porady tym, którzy w czasie lotu marzą o niczym niezmąconej drzemce. - Ci, którzy chcą mieć cichszą podróż, powinni wykupić miejsca jak najdalej od silników. Jeżeli się to nie uda, warto wybierać miejsca przy przejściu zamiast przy oknie, będzie odrobinę ciszej - podpowiada i przekonuje, że jako pilot i osoba, która często lata jako pasażer, siedział już praktycznie wszędzie.

Knowlson dodaje, że na większy spokój mogą liczyć ci, którzy siedzą z dala od toalet i kuchni pokładowej.

Pilot postanowił zdradzić również, które miejsce, jego zdaniem, wygrywa pod każdym względem. - Zdecydowanie najlepsze w całym samolocie jest... moje miejsce. Nie wierzycie? Przyjdźcie się przywitać przed startem lub po wylądowaniu, a sami zobaczycie - zachęca.

To też może cię zainteresować: Wybierz tę porę dnia, a unikniesz turbulencji i opóźnień. Stewardessa: Nie mówimy tego pasażerom

Pilot zdradza, czemu zawsze przed zmianą miejsca należy pytać załogę o zgodę. "To może mieć dramatyczne skutki"

Komentarze (48)
Boisz się turbulencji? Pilot tłumaczy, gdzie usiąść, aby praktycznie ich nie odczuwać
Zaloguj się
 • kornel-1

  Oceniono 78 razy 70

  Brawo Ola!
  Widzę postępy. Już nie: "pilot zdradza" a "pilot ujawnia".
  Niedługo już będzie całkiem normalnie i po ludzku: "pilot wyjaśnia".
  Wierzę w Ciebie! Razem zrobimy z Ciebie dziennikarkę internetową ;-)

 • jac ben

  Oceniono 51 razy 47

  Pierwsza zasada lotnictwa - nie leć samolotem w którym leci kaczyński. Nie chcesz turbulencji - usiądź na skrzydle. Chcesz ciszy - zajmij miejsce w przyczepie. Piłeś - nie leć. Nie lecisz - wypij.

 • tomasz.rze

  Oceniono 43 razy 43

  Nie chcesz turbulencji - usiądź jak najbliżej skrzydeł.
  Chcesz spokój i ciszę - usiądź jak najdalej od skrzydeł (na nich są silniki).

 • kornel-1

  Oceniono 37 razy 35

  I wszystko byłoby fajnie, gdyby Ola ujawniła, że treść zerżnęła z artykułu Teda Thornhilla, który ukazał się 31 marca 2018 roku na MailOnline.com :-(
  www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-5562679/The-best-seats-aircraft-revealed-ultimate-expert-pilot-Jonny-Knowlson.html

 • justas32

  Oceniono 47 razy 33

  Nasza Balbina nie lata samolotami - raz brata wysłała i nie wyszło to za dobrze ...

 • kaczy.chuj

  Oceniono 26 razy 16

  Boisz się turbulencji? Pilot ujawnia, gdzie powinieneś usiąść, aby praktycznie ich nie odczuwać

  na du pie?

 • seroo1

  Oceniono 21 razy 15

  Telepie wszędzie tak samo - jedynie podczas kołowania ogon bije wszystkie inne części, bo się buja jak huśtawka. Ale w czasie lotu...podmuch z dołu nie podrywa dziobu w górę a ogona w dół, tylko wszystko razem tak samo, łącznie zeskrzydłami. Poza tym jak trzęsie, to się akurat lepiej śpi. Udowodni to każde dziecko w wózku

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 15 razy 13

  W fotelu k..a mac, przed telewizorem.

 • tenare

  Oceniono 13 razy 11

  Najlepsze turbulencje są wtedy, gdy mały Antoś siedzi za tobą i kopie cię w plecy, a jego matka o ptasim móżdżku, drze na ciebie mordę, gdy zwracasz uwagę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX