To miasto z pozoru nie różni się od innych. A stoi na dnie krateru i składa się z milionów diamentów

Na pierwszy rzut oka Nördlingen wygląda jak każde inne średniowieczne miasto w Niemczech. Ale w rzeczywistości ma coś, co je wyróżnia. To miliony mikroskopijnych diamentów, z których jest zbudowane.

Nördlingen to jedno z niemieckich miast w Bawarii leżące na tzw. Szlaku Romantycznym. To trasa turystyczna prowadząca z Würzburgu w Bawarii do miasta Füssen. Łączy ze sobą malowniczo położone miasta i zamki. Nördlingen z pewnością nie znalazło się na niej przypadkiem. Bo choć może się wydawać, że jest ono zupełnie zwyczaje, Nördlingen ma coś, czym przyciąga uwagę turystów.

Jedną z największych atrakcji miasta jest jego położenie. Miejscowość została bowiem zbudowana w kraterze Nördlinger Ries o średnicy 26 kilometrów. Początkowo sądzono, że jest to krater wulkaniczny. Dopiero w latach 60. XX wieku dwóch amerykańskich geologów, Eugene Shoemaker i Edward Choe, odwiedziło miasto i odkryło, że krater powstał po uderzeniu asteroidy 15 milionów lat temu.

Tajemnicze, podziemne miasto w Chinach. Ludzie mieszkają tutaj od pokoleń

Mieszkanka Nördlingen, Roswitha Feil, powiedziała BBC, że z tego powodu trzeba było zmieniać szkolne podręczniki. - We wszystkich było napisane, że krater jest pochodzenia wulkanicznego, a tymczasem okazało się, że ma on związek z asteroidą. Książki trzeba było przeredagować - opowiada.

Jednak nie tylko położenie sprawia, że miasto jest wyjątkowe. Nietypowy jest również materiał, z którego powstały budynki w Nördlingen. Amerykańscy uczeni, aby potwierdzić swoją teorię o kraterze, zaczęli przyglądać się murom kościoła, w których odkryli skupiska drobnych kamieni szlachetnych. Niedługo po wizycie Choe i Shoemakera, ściany miejskich budynków zaczęli badać również lokalni geolodzy. Okazało się, że zawierają one około 72 tysiące ton... diamentów! Minerały znajdują się w skale o nazwie suevit będącej efektem uderzenia asteroidy. Największe mają około 0,2-0,3 mm średnicy i są praktycznie niewidoczne gołym okiem.

Mieszkańcy, nie wiedząc o tym, co znajduje się w skale, użyli jej do wybudowania murów miejskich i domów. Promienie słońca, odbijając się od powierzchni budynków, nadają im podobno wyjątkowego połysku. Najwyższa budowla w mieście, kościół św. Jerzego, jest całkowicie zbudowana z suevitu i zawiera około 5 tysięcy karatów. Choć Nördlingen nie jest jedynym miastem, gdzie odkryty i użyty został suevit, nigdzie indziej ten typ skały nie występuje w aż takich ilościach.

Kościół św. Jerzego w NordlingenKościół św. Jerzego w Nordlingen Matthias Gassner/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Do Nördlingen chętnie przyjeżdżają jednak nie tylko turyści, ale też naukowcy z NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, których uwagę przyciąga krater i jego budowa. - Wciąż składają nam wizyty, byli tu zaledwie dwa tygodnie temu - mówił dr Stefan Hölzl, geolog i dyrektor Rieskrater Museum w Nördlingen w rozmowie z BBC w listopadzie 2017 roku. Odwiedzają niemieckie miasto, aby przygotować się do swoich wypraw i dowiedzieć się, jakie typy skał mogą znaleźć w kosmosie. 

Co jeszcze warto zobaczyć w Nördlingen? Na pewno powinniście zatrzymać się przy wspomnianym wcześniej kościele, którego budowa rozpoczęła się w 1427 roku i trwała blisko 100 lat. Wejdźcie też na wieżę kościoła, zwaną wieżą Daniela. Ma 90 metrów wysokości i rozciąga się z niej piękna panorama miasta.

Nordlingen to niemieckie miasto wybudowane w kraterze i stworzone z diamentówNordlingen to niemieckie miasto wybudowane w kraterze i stworzone z diamentów Matthias Gassner/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Przespacerujcie się również starym miastem, które wyróżnia się owalnym kształtem i otaczają je średniowieczne mury. W Nördlingen działają też muzea. Zajrzyjcie do Rieskrater Museum, poświęconego kraterowi, oraz Stadtmuseum, czyli muzeum miejskiego. Ważnymi zabytkami są również ratusz z XIII wieku oraz XV-wieczny, gotycki Tanzhaus, czyli Dom Tańca.

To też może cię zainteresować: Ma powstać miasto na wodzie za miliardy złotych. Projekt wygląda jak z filmów sci-fi

Komentarze (25)
To miasto z pozoru nie różni się od innych. A stoi na dnie krateru i składa się z milionów diamentów
Zaloguj się
 • harry_callahan

  Oceniono 47 razy 41

  Harmonijna zabudowa, ład urbanistyczny... i już wiemy, że nie jesteśmy w Polsce.

 • lucusia3

  Oceniono 23 razy 21

  Tam potrafią zadbać o koloryt i tradycję - nawet jak jest nowy budynek, to ma czerwony dach,jak wszystkie wcześniejsze. A w Krakowie zamiast bloki wciśnięte jako plomby między zabytkowe kamienice dopasować do reszty, to jeszcze dostawiają szpecące kloce, jakby ktoś sobie ulżył na ulicy, gryzące się ze wszystkim wokoło. I konserwatorowi nie przeszkadza. Pewnie biedny na emeryturę nie pójdzie.

 • wk-19

  Oceniono 30 razy 18

  Maciarewicz ze swoją piechotą terytorialną miasto to podbije i diamenty pod...zy. Ma wielu fachowców podpieprzali Niemcom samochody to i kamienie potrafią.

 • roll

  Oceniono 15 razy 15

  Wejście na wieżę widokową jest otwarte i wolne.Zdziwko pełne bo KASA jest na samej górze i już się nie opłaca schodzić bez zobaczenia miasta z góry .

 • cmok_wawelski

  Oceniono 8 razy 6

  Wszechobecnych w Polsce reklam nie widac zeby ne zaslanialy scian z diamencikami?

 • nalesniku

  Oceniono 8 razy 6

  jak to rydzol i PiSdy przeczytaja.... tez beda chcieli katedre z diamentow budowac.
  bo co - polski katol gorszy od niemca ??

 • cmok_wawelski

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe czy tam rowery kradna?

 • zenekciec

  Oceniono 5 razy 1

  To tam sa te diamenty ze zlotego pociagu .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX