W sercu góry elektrownia, a na jej szczycie gigantyczny zbiornik wodny. To jedyne takie miejsce w Polsce

W Beskidzie Żywieckim na ponad 750 m n.p.m., na szczycie góry Żar rozlewa się wyjątkowe lustro wody. To górny zbiornik jedynej w Polsce podziemnej elektrowni szczytowo-pompowej.

Okolice Zbiornika Międzybrodzkiego na rzece Sole w Beskidzie Żywieckim znane są nie tylko z dobrych warunków do uprawiania paralotniarstwa, lotniarstwa i szybownictwa, malowniczych krajobrazów oraz bliskości gór i jeziora. To właśnie tutaj znajduje się jedyna w Polsce elektrownia podziemna i druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w kraju. Poznajcie Elektrownię Porąbka-Żar.

Zagraniczne podróże. Jak porozumieć się nie znając języka?

Elektrownia Porąbka-Żar jest szczególna ze względu na swoje usytuowanie, które bynajmniej nie jest przypadkowe. Zadecydowało o tym wyjątkowo korzystne ukształtowanie terenu, a sama elektrownia, której budowa trwała od 1974 do 1979 roku, położona jest jednocześnie wewnątrz oraz na powierzchni masywu góry Żar.

Zbiornik na szczycie i elektrownia w sercu góry

Elektrownia zbudowana jest z trzech najważniejszych części. Dwóch szybów wywierconych wewnątrz góry, które transportują wodę do hali elektrowni. Ta mieści się w sercu góry, w wydrążonej skalnej komorze, która kształtem przypomina gigantyczne jajo.

 

Trzecim najważniejszym i jednocześnie najbardziej widowiskowym elementem elektrowni jest usytuowany na szczycie góry (około 750 m n.p.m.) potężny zbiornik wodny. Jego obwałowania mają ponad 30 metrów wysokości! To nie wszystko. Zbiornik jest długi na 650 i szeroki na 250 metrów. Jego potężne gabaryty w kształcie deltoidu są najlepiej widoczne z lotu ptaka.

Gigantyczny zbiornik Elektrowni Porąbka-Żar może zobaczyć każdy, bo na szczyt góry prowadzi kolejka linowa, a sama elektrownia jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Turystów po jej terenie oprowadzają pracownicy elektrowni.

To cię zainteresuje:

Praca marzeń nad 30-metrowym urwiskiem? W Polsce to możliwe! "Mamy tyle zgłoszeń, że nie wyrabiam z robotą"

100 zł za noc w "hotelu", gdzie na jedną toaletę przypada 50 rodzin. Chodzi o to, by poczuć "ekstremalną biedę"

Sprawdź się w QUIZIE:  Sądzisz, że dobrze znasz województwa? Przekonajmy się. Wasza średnia 15/16

Komentarze (58)
W sercu góry elektrownia, a na jej szczycie gigantyczny zbiornik wodny. To jedyne takie miejsce w Polsce
Zaloguj się
 • baca56

  Oceniono 60 razy 48

  A może kilka słów o tym, jaka jest zasada działania elektrowni szczytowo-pompowej? Jaki to ma sens? Czy dla redaktorów i czytelników GW liczą się tylko ładne obrazki z lotu ptaka i fakt, że na górę można wjechać kolejką linową?

 • cwiczeniazgledzenia

  Oceniono 25 razy 21

  Beskid Mały a nie Żywiecki!!! Nowy poziom bezczelności screenshoty z youtuba. A może wydać pare złotych i kupić zdjęcia które leżą w agencjach zamiast kombinować i kraść?

 • plastikpiokio

  Oceniono 41 razy 11

  to istnieje już ze 40 lat a oni dopiero teraz się dziwią i podziwiają ----odbiło w dekiel

 • chemik49

  Oceniono 10 razy 10

  Typowa informacja dla analfabetów technicznych, których pełno w tym kraju. A jaka jest moc tej elektrowni? Jaka wydajność tego ciągłego procesu napełniania zbiornika (w nocy) i spuszczania wody na turbiny (w godzinach szczytu poboru prądu)? Zero profesjonalizmu, tylko widoczki ładne.

 • js08836

  Oceniono 26 razy 10

  Czas nazwać tę elektrownię im. L.Kaczyńskiego, a przed wejściem postawić stosowny pomnik. Tę el. zbudowali w czasach tej paskudnej i niedobrej komuny. Budowano ją 5 lat. PiS budowałby ją może za 40 lat, a i tak by ją spieprzył, jak to PiS czego się nie dotkną ,to katastrofa.

 • szejski

  Oceniono 10 razy 8

  Ach, i te auta wtaczające się same pod górę...

 • uthark

  Oceniono 17 razy 7

  Podobna jest przy Jeziorze Żarnowieckim. Wybierzcie się do Gniewina, z wieży widać taflę tego jeziora.

 • strass1

  Oceniono 6 razy 6

  @ baca56.
  takie elektrownie to czysta energia.
  Przy dużym zapotrzebowaniu na prąd ,spuszcza się wodę w dół na turbiny i jest natychmiast zastrzyk prądu.Przy małym zapotrzebowaniu prądu pompuje się wodę do zbiornika na górze.
  Niemcy mają prawie połowę energii ze zródeł odnawialnych /OZE / z wiatru i słońca.Są dnie kiedy produkują nadmiar prądu i nadwyżkę przekazują do szwajcarskich i austriackich elektrowni szczytowo-pompowych.Jak jest mało wiatrów ,słońca ,czyli mało prądu z OZE ,otrzymują prąd od południowych sąsiadów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX