Para turystów "złapała" pasożyta spacerując boso po plaży. Teraz ostrzegają przed tęgoryjcem dwunastnicy

Karaiby to coraz częstszy kierunek urlopowy Polaków. Wielu z nich wybiera Dominikanę, między innymi z powodu pięknych plaż. Okazuje się jednak, że zwykły spacer po nich może się skończyć fatalnie dla zdrowia.

Katie Stephens i Eddie Zytner to Kanadyjczycy, o których zrobiło się głośno z powodu tego, co spotkało ich na urlopie w Punta Cana na Dominikanie. Chcąc ostrzec innych turystów postanowili opublikować zdjęcia własnych stóp zainfekowanych przez tęgoryjca dwunastnicy.

To niewielki pasożyt z grupy nicieni. Nazwa się tak, bo żeruje w dwunastnicy i żywi się wyściełającym ją nabłonkiem oraz wysysaną ze ściany organu krwią, przez co często powoduje anemię, a długo nieleczony nawet śmierć.

Zarodźce tęgoryjca często znajdują się w odchodach zarażonych nim zwierząt, których na egzotycznych plażach nie brakuje. Mogą jednak również trafić do naszej dwunastnicy wraz z zanieczyszczoną wodą lub jedzeniem.

Niegroźny początek

W przypadku pary Kanadyjczyków wystarczył spacer bez butów po piasku. Jak sami wspominają, pierwszym objawem było swędzenie stóp, które początkowo zbagatelizowali, bo myśleli, że pogryzły ich niegroźne pluskwy.

Po kilku dniach od powrotu z wycieczki, kiedy na ich stopach zaczęły się pojawiać potężne bąble i opuchlizna, trafili do szpitala. Dopiero trzeci lekarz, z którym mieli kontakt, zdiagnozował ich poprawnie. Okazało się, że niedawno zetknął się z podobnym przypadkiem - badany przez niego turysta "złapał" tęgoryjca w Tajlandii.

Czy szczepionka powinna zostawiać ślad? [NaZdrowie]

Mimo kłopotów z kanadyjską służbą zdrowia (odmówiono im wydania leku, bo ich przypadek "nie był wystarczająco ciężki") Katie i Eddie szybko rozpoczęli kurację ivermectinem. To bardzo skuteczny środek w zwalczaniu tęgoryjca, ale para tymczasowo wciąż porusza się o kulach i musi regularnie zmieniać bandaże.

Setki milionów chorych

Ryzyko zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy jest niestety spore. Pasożyt występuje na całym świecie w krajach znajdujących się w strefie podzwrotnikowej (w klimacie subtropikalnym), a czasem - choć bardzo rzadko - również w południowej Europie.

Szacuje się, że obecnie jego nosicielami jest od 576 do nawet 740 mln ludzi. U wielu z nich początkowo nie występują żadne objawy, więc bywają niezdiagnozowani aż do momentu, w którym rozwinie się u nich anemia. Mimo to nie istnieją żadne oficjalne procedury (np. obowiązkowe zażywanie odpowiednich leków) dla turystów podróżujących w miejsca, gdzie występuje tęgoryjec.

Zobacz też:

"Wszy morskie" pogryzły nastolatka. Pytamy eksperta, czy to może się zdarzyć nad Bałtykiem

Przewodnik górski: widuję ludzi w adidasach zimą na oblodzonych szlakach, raz na Śnieżce kobietę w szpilkach

Komentarze (68)
Para turystów "złapała" pasożyta spacerując boso po plaży. Teraz ostrzegają przed tęgoryjcem dwunastnicy
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 260 razy 154

  Czy Tęgoryjec Dwunastnicy to taki Patryk Jaki karaibskich plaż?

 • marcowsky

  Oceniono 217 razy 137

  W Polsce szaleje pasożyt o nazwie tęgoryjec kaczodzioby też niebezpieczny;)

 • pacon1

  Oceniono 79 razy 77

  Takie objawy bardziej wskazują na tęgoryjca psiego, który u człowieka rozwija się w miejscu wniknięcia larw. Tęgoryjec dwunastniczy daje o wiele słabsze objawy bo larwy podążają od razu z krwią do jelita cienkiego. Tęgoryjce nie mają zarodźców tylko larwy inwazyjne, zarodźce są przy malarii.

 • yosemitesam

  Oceniono 69 razy 41

  U nas szaleje Tęgoryjec Dziesiętnicy, każdego 10-go na Krakowskim Przedmieściu.

 • zebrzec

  Oceniono 65 razy 39

  Tęgoryjec mózgownicy - pasożytem nami rządzących

 • spyderman2

  Oceniono 92 razy 38

  kaczor słońce pisiego narodu jest bezpieczny bo dalej niż do karpacza na wakacje nie wyjeżdza

 • wyrywkowy

  Oceniono 81 razy 33

  Na zarazonych Kaczodziobem lekow tez nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX