Zimą można chodzić po tafli Morskiego Oka? Ratownik TOPR: Gdy jest odpowiednio zmrożona. Jest bezpieczniej

Morskie Oko to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Turyści przybywają tam o każdej porze roku. Zdarza się, że zimą niektórzy spacerują po jego zamarzniętej tafli. Czy na pewno można to robić?

Szlak prowadzący do Morskiego Oka jest jednym z najpopularniejszych w Tatrach. Choć najwięcej osób można tam spotkać latem, zimą również nie brakuje chętnych na wycieczki. Niektórzy spacerują nawet po zamarzniętej tafli jeziora. Czy dobrze robią, wybierając ścieżkę przez środek skutego lodem Morskiego Oka?

Ewa Holek-Krzysztof z Tatrzańskiego Parku Narodowego wyjaśnia, że na terenie parku są wyznaczone konkretne szlaki dla turystów, którymi należy się poruszać. Zimą, powyżej górnej granicy lasu, przepisy dopuszczają poruszanie się turystów z ewentualnym odstępstwem od letniego przebiegu szlaków, w najbliższej od nich odległości zapewniającej bezpieczeństwo. - Można przyjąć, że przejście po zamarzniętej tafli jeziora odbywa się właśnie w ramach tego odstępstwa, np. podczas dużego zagrożenia lawinowego, ponieważ nie przebiega tamtędy żaden oficjalny szlak - tłumaczy.

"Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu". Magiczna wioska w górach pełna weekendowych atrakcji [TRIP WE DWOJE]

Jej słowa potwierdza ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Andrzej Marasek. - Jeżeli tafla jest odpowiednio zmrożona, zwyczajowo chodzi się przez nią. Jest bliżej, wygodniej i bezpieczniej ze względu na zagrożenie lawinowe wokół jeziora - mówi.

Aby można było wejść na zamarznięte Morskie Oko, muszą panować warunki pogodowe sprzyjające powstaniu lodu i jego utrzymywaniu się na jeziorze. - Tafla musi mieć odpowiednią miąższość, aby wytrzymać ciężar ludzkiego ciała - tłumaczy Marasek.

Samemu jednak trudno ocenić, czy powierzchnia jeziora jest w wystarczającym stopniu zamarznięta. Warunki w górach zmieniają się bardzo szybko, dlatego zawsze przed wejściem na zmrożoną taflę należy zapytać dyżurującego w schronisku ratownika TOPR, czy można po niej spacerować. W schronisku wiszą również tablice informacyjne z aktualnymi komunikatami turystycznymi dotyczącymi warunków atmosferycznych. - W przypadku, gdy nasi pracownicy obserwują wchodzenie na rozmrożoną lub jeszcze niezamarzniętą taflę jeziora, oczywiście odradzają to turystom. Publikujemy takie apele również na naszej stronie internetowej (tpn.pl - przyp. red.) i w mediach społecznościowych - dodaje Holek-Krzysztof.

Andrzej Marasek przestrzega, że nikt nigdy nikomu nie zagwarantuje stuprocentowej pewności, że lód się nie załamie. Z kolei pracownica TPN przypomina, że przez taflę jeziora nie przebiega oficjalny szlak. - Turyści, wchodząc na nią, zawsze robią to na własne ryzyko - mówi.

Zobacz też: Oto najniebezpieczniejsze szlaki w Tatrach. Tam nie idź, jeśli nie miałeś wcześniej styczności z górami

Komentarze (44)
Zimą można chodzić po tafli Morskiego Oka? Ratownik TOPR: Gdy jest odpowiednio zmrożona. Jest bezpieczniej
Zaloguj się
 • iq120

  Oceniono 26 razy 8

  A już, już chcieliście zakazu a tu zonk! Można i bezpieczniej niż przejście szlakiem!

 • dejacek

  Oceniono 8 razy 2

  chodzenie po lodzie jest bezpieczne pod warunkiem że się wie co się robi. A z drugiej strony patrząc zawsze jest ryzyko trafienia na cienki podmyty prądem fragment...

 • hrac

  Oceniono 10 razy 2

  Rozmówcy dali ciała. Przy 5cm można chodzić . Przy 20cm ciężarówki mogą wjeżdżać . 30cm czołgi. 100% pewności nie ma nigdzie i nigdy !!!

 • pt.nut

  Oceniono 14 razy 2

  Prosze nie nazywac tej gawiedzi turystami (oczywiscie sa wyjatki).

 • hipis3308

  Oceniono 12 razy 2

  Wiemy jak górale są pazerni na dutki,więc dziwne jest, że jeszcze żaden z nich nie wpadł na pomysł wypożyczania przy przejściu przez jezioro, kapoków ratunkowych.

 • doomsday

  Oceniono 1 raz 1

  Setki lawin zeszło do tego Stawu, który jest grobem wielu... Nie wszyscy wypływali latem na powierzchnię.
  Kiedyś ekipa polskich kajakarzy i kanadyjkarzy przygotowywała się na tym stawie do Olimpiady
  w Meksyku, który też jest położony wysoko w górach.

 • pieknozycia

  Oceniono 7 razy 1

  Bardzo mnie ciekawi co się stanie jak lawina zejdzie do jeziora, a tam będą ludzie. Moim skromnym zdaniem lód się załamie i wszyscy wpadną do wody, czyż nie?

 • janjan101

  Oceniono 21 razy 1

  Pan ma 500+. Pan się bawi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX