To zdjęcie zrobione nad Zakopanem jest wyjątkowe z jednego powodu. Zgadniecie, o co chodzi?

Na zdjęciu, zrobionym nad Zakopanem, zostało uchwycone wyjątkowe zjawisko, którego na pierwszy rzut oka można nie zauważyć. A efekt jest widoczny tylko przez kilka chwil.

- No dobra. To nie jest technicznie najpiękniejsze zdjęcie na świecie. Ale jest wyjątkowe. Wiecie czemu? - takie pytanie pojawiło się pod zdjęciem zrobionym w Zakopanem i opublikowanym na fanpage'u Skomplikowane. Na pierwszy rzut oka można nie zorientować się, o co właściwie chodzi. Ale gdy lepiej się przyjrzycie, wszystko stanie się jasne.

Na zdjęciu uchwycone zostało bowiem ciekawe zjawisko optyczne, nazywane słońcem pobocznym lub efektem dwóch słońc. To jeden z najczęściej obserwowanych typów halo (inne zjawisko optyczne; polega na tworzeniu się jasnego, świetlistego, białego lub zawierającego kolory tęczy pierścienia wokół słońca lub księżyca).
Słońca poboczne, nazywane parhelionami, powstają, gdy na niebie pojawiają się chmury złożone z sześciobocznych, płaskich kryształków lodu, a następnie na tych kryształkach rozpraszają się promienie słoneczne. Szczególnie dobrze je widać, gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem.

Po lewej słona, po prawej słodka. Niesamowite zjawisko "podzielenia" wody uchwycone na Bałtyku

Autorzy zdjęcia napisali, że niezwykle się cieszą, bo efekt widoczny jest tylko przez kilka chwil. Zachęcają, aby podczas spacerów na szlaku mieć oczy szeroko otwarte i obserwować, co dzieje się wokół. - Kto wie, na co jeszcze natraficie! - piszą.

Zobacz też: Czytelniczka przesłała nam zdjęcia niezwykłego zjawiska na niebie. Po prostu WOW! [ZDJĘCIA]

Sprawdź swój horoskop na 2018 rok!

Komentarze (27)
To zdjęcie zrobione nad Zakopanem jest wyjątkowe z jednego powodu. Zgadniecie, o co chodzi?
Zaloguj się
 • PE Russ

  Oceniono 72 razy 70

  A ja myślałem, że chodzi o to, że za znakiem "koniec parkingu" nie stoi żaden samochód - bo to w Polsce też niespotykane zjawisko :)

 • cezaryk

  Oceniono 51 razy 49

  Wyjątkowy jest również brak faceta w wyliniałym szaro–żółtym futrze udającym niedźwiedzia do zdjęcia. I reklam jakoś mało.

 • internauta2013

  Oceniono 44 razy 44

  A ja wyjątkowość tego zdjęcia widzę w braku reklam przy drodze.

 • justas32

  Oceniono 54 razy 42

  W Polsce jest tylko jedno Słońce Poboczne - nazywa się Jarosław Kaczyński ...

 • xsawer

  Oceniono 14 razy 12

  Koniec świata nadchodzi.

 • olsztyniak79

  Oceniono 13 razy 11

  Są też grzybki "halo". Podobno po nich można zobaczyć nie takie rzeczy.

 • supermarjan

  Oceniono 9 razy 9

  >>efektem dwóch słońc.
  także pojawia sie chwilę po efekcie dwóch flaszek.

 • Tomek Such

  Oceniono 6 razy 6

  A ja sądziłem, że chodzi o to, że w Zakopanem na zdjęciu nie widać żadnej, obskórnej reklamy czy baneru. Taki widok w Zakopcu to absolutna żadkość!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX