Turyści zachwycają się polskim miastem i nie chodzi o Kraków. "Jedno z najpiękniejszych", "Zupełnie inne"

Ulica Mariacka

Ulica Mariacka (shutterstock)

Nie Kraków, nie Warszawa, a Gdańsk jest miastem, które można nazwać wizytówką naszego kraju. W rankingu Top Destinations on the Rise, stworzonym przez TripAdvisor, zajął 5. miejsce na świecie i 1. miejsce w Europie.

W rankingu Top Destinations on the Rise pojawiają się miejsca, które zanotowały największy wzrost pozytywnych opinii wśród użytkowników serwisu TripAdvisor. To jeden z najpopularniejszych serwisów turystycznych na świecie, więc obecność Gdańska w zestawieniu tym bardziej powinna cieszyć. Zwłaszcza że jest to jedyne polskie miasto na liście.

Dzięki wpisom i recenzjom gości z całego świata, Gdańsk zajął 1. miejsce w Europie i 5. na świecie. Użytkownicy TripAdvisora oceniali miasto pod względem atrakcyjności, położenia i zabytków, które można tam zobaczyć. A atrakcji turystycznych w Gdańsku nie brakuje. Nie można pominąć między innymi takich miejsc jak: Główne Miasto, Bazylika Mariacka czy Muzeum II Wojny Światowej. Do tego trzeba też oczywiście dodać możliwość wypoczynku na piaszczystych plażach. 

Zachód słońca nad polskim morzem, z dala od tłumów? Odkrywamy Gdynię, jakiej nie znacie [TRIP WE DWOJE]

Pierwsza z wymienionych atrakcji zrobiła na zagranicznych turystach ogromne wrażenie. Zachwycali się między innymi wspaniałą architekturą Głównego Miasta, liczbą sklepów i restauracji oraz klimatycznymi uliczkami:

Co za urocza okolica. Piękna i łatwo dostępna, taksówką można dojechać blisko ulic, którymi można poruszać się tylko pieszo. Oszałamiająca architektura i place, do tego mnóstwo doskonałych restauracji - międzynarodowych i polskich

- napisał turysta z Pittsburgha w Pensylwanii. 

To jedno z najpiękniejszych miast portowych w Europie i najpiękniejsze w rejonie Bałtyku. Mnóstwo kolorowych budynków inspirowanych architekturą niemiecką i flamandzką. Dużo większe niż się spodziewaliśmy! 

- zachwyca się Sarunas z Wilna.

Byłam miło zaskoczona Gdańskiem. To naprawdę piękne miasto! Spędziliśmy tutaj wspaniałe chwile w okresie Nowego Roku. Było mnóstwo ludzi i świątecznych dekoracji. Czuliśmy się cudownie, spacerując uliczkami. Zdecydowanie polecamy na krótki, weekendowy wyjazd

- pisze Jovita z Norwegii.

Jeden z turystów stwierdził również, że Gdańsk całkowicie różni się od innych miast:

Spacerując ulicami, tak bardzo zapatrzyłem się na kolorowe fasady i zachwyciłem cudownymi widokami, że aż się zgubiłem. To zupełnie inne miasto niż wszystkie. Znajdziecie tam główny plac, który jest piękny i idealny na przechadzkę 

- przekonuje.

ŁUKASZ GŁOWALA

Od polskiego miasta okazały się lepsze tylko: Halifax w Kanadzie (4. miejsce), Nairobi w Kenii (3. miejsce), Kapaa na Hawajach (2. miejsce) oraz Ishigaki w Japonii, które zostało liderem rankingu. Poniżej cała pierwsza dziesiątka zestawienia:

 1. Ishigaki, Japonia
 2. Kapaa, Hawaje, Stany Zjednoczone
 3. Nairobi, Kenia
 4. Halifax, Kanada
 5. Gdańsk, Polska
 6. San Jose, Kostaryka
 7. Ryga, Łotwa
 8. Rovinj, Chorwacja
 9. Nerja, Hiszpania
 10. Casablanca, Maroko

Nie jest to pierwsze zagraniczne wyróżnienie dla Gdańska. W międzynarodowym plebiscycie European Best Destinations 2017 miasto zajęło trzecie miejsce. Wyprzedziły je tylko Porto i Mediolan. Gdańsk pojawił się w rankingu po raz pierwszy i od razu w pierwszej trójce. Turyści oddali wówczas na nadmorską miejscowość 47 tysięcy spośród 425 tys. głosów.

Może zainteresować cię też: Polskie lotnisko w pierwszej 10. prestiżowego zestawienia "najlepszych na świecie". Czym sobie "zasłużyło"?

Sprawdź swój horoskop na 2018 rok!

Polskie atrakcje turystyczne znasz dobrze? Uważaj, aby nie wpaść w pułapkę
1/14Zamek w Pieskowej Skale znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego.
Zobacz także
 • Panorama Zakopanego Lonely Planet doceniło Polskę. Jesteśmy w rankingu niedrogich miejsc, które trzeba odwiedzić w 2018
 • W Polsce jest z pewnością więcej pięknych i ciekawych miejsc. Wybraliśmy 50, które w szczególności trzeba zobaczyć. Co byście dodali? Na początek Kanał Elbląski. Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, z systemem pięciu pochylni, które pozwalają szybko pokonać odcinki między jeziorami i różnicę poziomu wody. Kanał, w którym statki miejscami, zamiast płynąć wodą, suną po trawie, powstał dzięki królewskiemu kaprysowi. Poza Stanami Zjednoczonymi nie ma na świecie konkurencji. 
50 miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć
 • Wyspa Bali słynie między innymi z nietypowych krajobrazów Tam będziemy jeździć w 2018 roku? Te kierunki mogą stać się podróżniczymi hitami. Są niespodzianki i jeden region z Polski
Komentarze (178)
Turyści zachwycają się polskim miastem i nie chodzi o Kraków. "Jedno z najpiękniejszych", "Zupełnie inne"
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 92 razy 56

  To nic nowego. W Polsce najpiekniejsze miasta maja rodowod i architekture niemiecka. Gdansk, Poznan, Wroclaw, Krakow. Nie wspominajac o dziesiatkach mniejszych miejscowosci (polecam np. Zielona i Jelenia Gore).

 • alef.omega

  Oceniono 66 razy 40

  Wkrótce też bedzie łatwo jeździć po starym niemieckim Gdańsku:
  "jedź pan ulicą Lecha Kaczyńskiego do placu Kaczyńskich, potem w prawo w Poległych w Smoleńsku, w lewo w aleję Lecha Kaczyńskiego do bulwary Jarosława Kaczyńskiego, teraz sto metrów w prawo i jesteś pan na miejscu, na Rondzie Żołnierzy Wyklętych..."

  Nawet Hitler i Stalin nie mieli tylu miejsc ku swej cz\ci.

 • P B

  Oceniono 32 razy 28

  Gdańsk i Kraków to podobne miasta, ale ten pierwszy ma zdecydowaną przewagę- położenie, nad morzem i czyste powietrze, a nie syf i smog.
  W Polsce jest wiele pięknych miast, bo duszę nadają im zabytki, style w architekturze. Kocham Gdańsk, uwielbiam gotycki Toruń czy też Poznań, w którym spędziłam większość swego dotychczasowego życia. Cudowna jest różnorodność i to, że każde oferuje co innego.

 • ketjow1978

  Oceniono 39 razy 27

  Warszawa? Skąd ten pomysł? Rozumiem, że autor artykułu pewnie ze stolicy, no ale gdzie Warszawie do Gdańska, Krakowa czy Wrocławia?

 • m5

  Oceniono 46 razy 26

  Znajomy Irlandczyk mieszkał w Polsce przez parę miesięcy. Czas spędzał głównie na podróżach. Według niego najładniejsze są Gdańsk, Kraków, Poznań i Wrocław. A jak spytałem o Warszawę, to odpowiedział: shithole. Tak więc '...nie Warszawa...' w pierwszym akapicie brzmi kuriozalnie.

 • mistrzglobusa

  Oceniono 26 razy 24

  To prawda rozmawiałem z kilkoma Amerykanami zwiedzającymi pierwszy raz Polskę. Pytałem jakie miasta im się podobały i paru z nich stwierdziło, że zdecydowanie Gdańsk a w większości zwiedzali Kraków, Warszawę i właśnie Gdańsk.

 • antipasti60

  Oceniono 26 razy 22

  Dla, pożal się Boże ekspertów, nie widzących żadnego związku Gdańska z Rzeczpospolitą: m.trojmiasto.pl/historia/Historia-Gdanska-n19210.html

 • vald

  Oceniono 35 razy 17

  Dajcie spokój. To że Gdańsk jest teraz polskim miastem , to wynik działań historii.
  W czasie II wojny był strasznie zniszczony , tak jak wszystkie niemieckie miasta -np Wrocław, Drezno.
  Ale architektura, styl budowania , świadczy że nie robili tego Polacy, tylko Holendrzy, Niemcy i inne nacje które w przeszłości coś znaczyły w tym mieście i odcisnęły swój ślad .My jesteśmy jedynie spadkobiercami tej przeszłości.
  Tak samo jak Niemcy, Holendrzy i My odcisnęliśmy swój ślad w architekturze Wilna, czy Lwowa ,i na pierwszy rzut oka widać że to nie są miasta rosyjskie z racji stylu, rozkładu ulic, samych budynków.
  Tylko uczciwie jest napisać, kto te miasta zbudował

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX