Dotrwał do naszych czasów w prawie nienaruszonym stanie. Kolejny polski unikat może trafić na listę UNESCO

Krzemionki Opatowskie

Krzemionki Opatowskie (PAWEŁ MAŁECKI / AGENCJA GAZETA)

Niedawno cieszyliśmy się z dodania do listy światowego dziedzictwa UNESCO zespołu pogórniczych zabytków Tarnowskich Gór, a już kolejny obiekt z Polski ma szansę się tam znaleźć. Tym razem kandydatem są Krzemionki Opatowskie.

Krzemionki Opatowskie to kolejny polski obiekt, który może trafić na listę UNESCO. Aktualnie eksperci z Narodowego Instytutu Dziedzictwa kończą prace nad wnioskiem o wpisanie ich na listę. Do UNESCO wniosek trafi prawdopodobnie w styczniu 2018 roku, ale z powodu rozległych procedur zostanie rozpatrzony dopiero za dwa lata.

Zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego znajduje się w województwie świętokrzyskim, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. To jeden z największych i najbardziej interesujących tego typu obiektów na świecie. O jego unikatowości świadczy to, że dotrwał do naszych czasów w prawie nienaruszonym stanie. Możemy tam zapoznać się z dawnymi technikami pozyskiwania kamienia - od tych najprostszych po najbardziej skomplikowane. 

Jedną z największych atrakcji turystycznych Krzemionek jest podziemna trasa licząca prawie 500 metrów, na której zaprezentowane zostały wyrobiska neolitycznych kopalń. Ponadto zwiedzający mogą zobaczyć szereg rekonstrukcji: obozowisko górników, pracownię krzemieniarską i zadaszony szyb sprzed 5 tysięcy lat. Muzeum udostępnia też zrekonstruowaną osadę neolityczną i grobowiec megalityczny. 

Zobacz, co skrywają Krzemionki Opatowskie >>>

Niedawno na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazł się kompleks pogórniczych zabytków w Tarnowskich Górach. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

Niewiele osób wie o jego istnieniu, a to unikat na skalę światową. Polski kompleks trafił na listę UNESCO

"Nieporównywalne z niczym innym". Hel jest piękny, ale takiego go jeszcze nie widzieliście... [TRIP WE DWOJE]

Zobacz także
 • W Polsce jest z pewnością więcej pięknych i ciekawych miejsc. Wybraliśmy 50, które w szczególności trzeba zobaczyć. Co byście dodali? Na początek Kanał Elbląski. Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, z systemem pięciu pochylni, które pozwalają szybko pokonać odcinki między jeziorami i różnicę poziomu wody. Kanał, w którym statki miejscami, zamiast płynąć wodą, suną po trawie, powstał dzięki królewskiemu kaprysowi. Poza Stanami Zjednoczonymi nie ma na świecie konkurencji. 
50 miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć
 • Puszcza Białowieska na platformie Minecraft - zrzut ekranu Stworzyli kopię zapasową Puszczy Białowieskiej - w skali 1:1. "Kilka miesięcy ręcznego przerysowywania po nocach tysięcy miejsc"
 • Wieża obserwacyjna ma 40 metrów. Duńczycy budują, a nasi sąsiedzi już ją mają: niezwykła ścieżka pośród koron drzew [ZDJĘCIA]
Komentarze (5)
Dotrwał do naszych czasów w prawie nienaruszonym stanie. Kolejny polski unikat może trafić na listę UNESCO
Zaloguj się
 • guru133

  Oceniono 4 razy 4

  A co na to minister dewastacji środowiska Szyszko? Pewnie nakaże wznowienie wydobycia.

 • bialoskory

  Oceniono 2 razy 2

  "Dotrwał do naszych czasów w prawie nienaruszonym stanie. Kolejny polski unikat może trafić na listę UNESCO "

  a PiS to zniszczy, tak jak Puszcze :(

 • zsm-5

  Oceniono 4 razy 2

  Zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego przetrwał do naszych czasów bo do tej pory w Polsce nie było takiej demolki PiS. Mozna się spodziewać, że jakieś szyszkodniki wkrótce wezmą się i za to "poletko".

 • incipit

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wpuszczajcie szyszki bo krzemień wyzbiera.

 • titta

  0

  Zaraz sie okarze, ze bezprawnie, bo nie mzona przebudowac na jakis klub albo chociaz wydobycia kontynulowac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX