Kiedyś poszukiwacze skarbów szukali tu złota. Dziś tatrzański wąwóz ma szansę trafić na listę UNESCO

Wąwóz Kraków, uważany za jeden z najpiękniejszych wąwozów Tatr Zachodnich, ma szansę trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeśli się uda, będzie to obok Puszczy Białowieskiej drugi obiekt przyrodniczy w Polsce na tej liście.

Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisywane są wyłącznie miejsca oraz obiekty o "wyjątkowej powszechnej wartości".

Tatrzański Park Narodowy chce, aby Wąwóz Kraków właśnie dołączył do tej listy w ramach transgranicznego projektu "Mezozoiczne doliny Zachodnich Karpat". Poza Wąwozem w projekcie znajduje się 11 dolin na Słowacji oraz Przełom Dunajca.

Wąwóz KrakówWąwóz Kraków Fot. Opioła Jerzy / wikipedia.com (CC 2.5) (CC 3.0)

Trasa wąwozu prowadzi wśród uznawanych za jedne z najpiękniejszych form  kresowych Tatr - wapiennych skał. Na trasie wąwozu znajduje się również sporo kamieni, gałęzi i połamanych konarów drzew.

Turyści, aby wspiąć się na wyższą część wąwozu i odwiedzić Jaskinię Smocza Jama muszą skorzystać z pomocy metalowych drabinek. Dalsza część wąwozu tuż za jaskinią nie jest dostępna dla zwiedzających, ze względu na ścisłą ochronę przyrody.

Wąwóz jak ulice w mieście

Wąwóz Kraków liczący trzy kilometry długości jest odnogą Doliny Kościeliskiej. Zbudowany głównie ze skał węglanowych, powstał w wyniku krasowienia, czyli rozpuszczania skał przez wodę.

Nazwa wąwozu nie jest przypadkowa. Jak podaje portal i-tarty.pl:

Nazwa Kraków została nadana ze względu na podobieństwo wąwozu do wąskich ulic w Krakowie. Z miastem tym związane są również nazwy kilku części wąwozu: Rynek, Plac pod Ratuszem, Wawel i Kościół Mariacki

Co ciekawe, wąwóz już na początku XIX wieku był chętnie odwiedzany nie tylko przez turystów, ale również poszukiwaczy skarbów, którzy szukając złota, pozostawiali na skałach znaki.

Obecnie jedynym obiektem przyrodniczym z Polski wpisanym na listę UNESCO jest Puszcza Białowieska.

Wniosek o wpisanie Wąwozu Kraków na listę ma trafić do komitetu UNESCO jeszcze w tym półroczu. Ostatecznie to on podejmie decyzję, czy kolejny obiekt przyrodniczy z Polski zostanie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

POLECAMY: Autostrada "zjadana" przez piasek i morze koloru, jakiego nigdy nie widzieliście. Sfotografował Dubaj, Oman i Australię z lotu ptaka [ZDJĘCIA]

Ile kosztuje komunikacja miejska na świecie?

Komentarze (20)
Kiedyś poszukiwacze skarbów szukali tu złota. Dziś tatrzański wąwóz ma szansę trafić na listę UNESCO
Zaloguj się
 • coreczki

  Oceniono 25 razy 23

  Nie kresowych, a krasowych. Do szkoły wróć!!!

 • czarna_brygada09

  Oceniono 18 razy 12

  Pytanie; Jak długo jeszcze Tatry w Polsce obronią się przed barbarią i dziczą. W tej chwili w Zakopanem jedynym odgłosem jest hałas pił mechanicznym. Na posesjach w centrum Zakopanego trwa rżnięcie, cięcie i wyżynanie ... bydło żywemu nie przepuści ... równo z ziemią. Teraz tu jestem; w godzinach rannych na moich oczach rzut beretem od miejsca pobytu, w jedna godzinę uwinięto się z czterema dorodnymi i zdrowymi drzewami. Przechadzka po Zakopanem to przechadzka po polach śmierci. W ulotkach promujących Zakopane jako uzdrowisko, władze chwalą się 'zadrzewianiem', procesują się w sądach z tymi, którzy w odpowiedzi na nieprawdopodobny syf w powietrzu żądają zwrotu taksy klimatycznej. Często tu bywam, tu są moje 'korzenie', takiej grandy, takiego skandalu takiej pospolitego rozboju w biały dzień, nie pamiętam. Chrapkę na tzw. 'zagospodarowanie' Tatr, ma wielu sk ....nów, pochodzących stąd z Warszawy i praktycznie całej Polski ... więc czarno to widzę. Przykład zarzynanej Puszczy Białowieskiej utwierdza mnie tylko w opinii, że wpisanie na listę UNESCO to akt rozpaczy.

 • acototak

  Oceniono 13 razy 11

  Minister Środowiska wybetonuje.

 • supermarjan

  Oceniono 12 razy 8

  >> jedne z najpiękniejszych form kresowych
  Szczepcio i Tońcio to tak, a nie tam jakaś dziura w ziemi...

 • shtalman

  Oceniono 5 razy 5

  Dla odsłonięcia i pokazania prawdziwych walorów tego wąwozu proponuję
  wycinkę wszystkich drzew szpecących pobocza wąwozu, oczywiście legalnie powołując się
  na lex Szyszko

 • ceb57

  Oceniono 3 razy 3

  Szkoda fatygi, jeżeli było tam złoto, to PiS nie odpuści. Wyślą tam jakiegoś odpowiednika Misiewicza i zajmą się wydobyciem. Muszą przecież mieć z czego finansować swoje działania dla dobra narodu i państwa ...

 • xvart

  Oceniono 5 razy 3

  czyli jak wpiszą, to będzie powód, żeby go zamknąć na najbliższe 150 lat.

 • komentatorbis

  Oceniono 3 razy 3

  Wąwóz Kraków jest fajny, ale w Raju Słowackim jest kilka podobnych (tylko większych). To one się doliczą ze słowackiej strony?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX