Tak, to jest DOM. Architekt zamieszkał w dawnej fabryce cementu i sprawił, że dosłownie "opadła nam szczęka"

Kiedy w 1973 roku architekt Ricardo Bofill kupił starą cementownię na przedmieściach Barcelony, wiedział, że w opuszczonej budowli stworzy coś niezwykłego. Dziś "La Fábrica" to dom, o którym większość z nas może jedynie marzyć.

Przebudowa fabryki trwa już od 45 lat. Architekt rozpoczął pracę od zmiany starych kominów cegielni na dachu, z których kiedyś wydobywał się dym w podniebne ogrody pokryte bujną zielenią.

Roślinność, która dosłownie wspina się po ścianach dawnej fabryki cementu i zwisa z jej dachów, ma, jak uważa właściciel, nadać budowli "tajemniczość romantycznie wyglądającej ruiny".

La FábricaLa Fábrica Fot. Lluis Carbonell

Zobacz więcej zdjęć "La Fábrica" >>

Luksusowy schron na wypadek globalnej katastrofy. Tak będzie wyglądać

Układ pomieszczeń został przekształcony tak, aby wnętrze było idealnym miejscem do życia i pracy. Powstała więc strefa Studio, która służy za miejsce pracy Bofilla i jego pracowników, Rezydencja - strefa mieszkalna, Ogrody - z drzewami eukaliptusowymi, palmami i drzewami oliwkowymi, oraz ogromna przestrzeń La Catedral z salami konferencyjnymi.

Wewnątrz budynku zachowano stare elementy fabryki - silosy, stalowe wsporniki, które w połączeniu z nowoczesnym wystrojem tworzą wyjątkowe i oryginalne wnętrze.

La FábricaLa Fábrica Fot. Lluis Carbonell

Jak wyjaśnia Ricardo Bofill, długi czas remontu cegielni spowodowany jest "stałą ewolucją projektu związaną ze stylem życia i twórczymi wizjami architekta".

POLECAMY: Autostrada "zjadana" przez piasek i morze koloru, jakiego nigdy nie widzieliście. Sfotografował Dubaj, Oman i Australię z lotu ptaka [ZDJĘCIA]

Komentarze (126)
Tak, to jest DOM. Architekt zamieszkał w dawnej fabryce cementu i sprawił, że dosłownie "opadła nam szczęka"
Zaloguj się
 • javall

  Oceniono 58 razy 54

  To, nz dachu czego jest bujna roslinnosc, to nie kominy, lecz silosy.
  W celach edukacyjnych "dziennikarzy" dodam, ze silosy normalnie sluza do magazynowania materialow sypkich.

 • rumpa

  Oceniono 41 razy 37

  rewelacja

 • unna

  Oceniono 42 razy 34

  Gigantyczna inwestycja, 45 lat i ciągle w budowie, przy takich nakładach finansowych, rury kanalizacyjne, jeśli spełniają pierwotną funkcję, a nie dekoracyjną, przeniosłabym w inne miejsce. Wygląda świetnie, podoba mi się, no podoba.

 • klamtusek

  Oceniono 42 razy 26

  I z czym do ludzi, my mamy Jezusa w Świebodzinie i betonowe marmury w Licheniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX