Tajemnicze blokowiska Paryża jak z filmów science-fiction. Fotograf wyciągnął je z niebytu

Za serią obrazów paryskich przedmieść z regionu Ile-de-France stoi Laurent Kronental. Na jego zdjęciach można zobaczyć zbudowane tam po II wojnie światowej osiedla oraz ludzi, którzy zamieszkali w nich jako jedni z pierwszych.

Opuszczony hotel w środku lasu. Miał być rajem dla turystów, ale został z niego tylko szkielet

Niezwykłe osiedla Kronental fotografuje od kilku lat. Zdjęcia składa w cykl "Souvenir d'un Futur" ("Wspomnienie z przyszłości"). Zobaczyć na nich można bloki zbudowane po II wojnie światowej, w latach 1950-1980.

Francja przechodziła wtedy ogromny kryzys mieszkaniowy. Dla przybyszów ze wsi i imigrantów z dawnych francuskich kolonii nie postawiono jednak byle czego - część spośród najbardziej spektakularnych budynków zaprojektowali znani architekci, tacy jak Ricardo Bofill (do jego dzieł należy między innymi kompleks Les Arcades Du Lac, często określany mianem "Wersalu dla ludzi"). W momencie oddania do użytku były to najnowocześniejsze osiedla w całej Francji.

W tych futurystycznych gmachach zamieszkali skromni ludzie. Nie wszyscy z nich potrafili się odnaleźć w wielkomiejskich realiach. Dla wielu rdzennych mieszkańców Paryża nowi sąsiedzi stanowili obywateli drugiej kategorii. Paryżanie podobnie postrzegali zbudowane dla przybyszów gigantyczne osiedla, a wszelkie inwestycje - infrastrukturalne, transportowe czy kulturalne - omijały je szerokim łukiem.

Souvenir d'un FuturSouvenir d'un Futur fot. Laurent Kronental (laurentkronental.com)

Laurent Kronental chciałby zmienić ten sposób postrzegania. Jego cykl jest swoistym hołdem złożonym pierwszym mieszkańcom ogromnych osiedli Paryża i okolic - dziś już ludziom w podeszłym wieku. Ludzi tych na zdjęciach jest niewielu. Starszy pan i pani należą do najdłużej tu mieszkających.

Mieszkańcy ci, w zestawieniu z monumentalną architekturą, stają się anonimowymi bohaterami niepokojącej scenerii. Przez umieszczenie na jednym planie starszych osób i futurystycznych budynków fotograf ukazał swego rodzaju społeczne wykluczenie zarówno ludzi, jak i całych osiedli. Poczucia wykluczenia nie zmienia wcale fakt, że od centrum francuskiej stolicy dzieli ich zaledwie kilka kilometrów.

Souvenir d'un FuturSouvenir d'un Futur fot. Laurent Kronental (laurentkronental.com)

Oglądając fotografie Kronentala, można wręcz odnieść wrażenie, że przedstawione osiedla są opuszczone. W rzeczywistości jednak mieszkają na nich tysiące ludzi.

Kronental wykonywał zdjęcia o świcie, kiedy większość mieszkańców jeszcze spała, a wschodzące słońce dawało optymalne warunki do fotografowania.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Na pierwszy plan wysuwają się budowle - ogromne, fantastyczne, przypominające filmowe scenografie. W tym ostatnim porównaniu nie ma przesady. Osiedla raz już zaprezentowały się na szklanym ekranie - w kompleksie Espaces d'Abraxas nakręcono sceny filmu "Brazil" (reż. Terry Gilliam, z Robertem de Niro w jednej z głównych ról). Jego premiera miała miejsce w 1985 r. Film opowiada o urzędniku, który, żyjąc w społeczeństwie przyszłości, poznaje kobietę ze swoich snów.

Pod koniec listopada 2015 r. jedno z podparyskich blokowisk zobaczył dosłownie cały świat - nakręcono tu część "Igrzysk śmierci: Kosogłos. Część 2" (reż. Francis Lawrence). Warto więc zobaczyć tę pozycję. To wspaniała okazja, by odkryć zupełnie nieznane oblicze jednego z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast świata.

Komentarze (18)
Tajemnicze blokowiska Paryża jak z filmów science-fiction. Fotograf wyciągnął je z niebytu
Zaloguj się
 • kurna.poznan

  Oceniono 21 razy 13

  to samo mieliście rok temu... :D żenada

 • wasiliuk

  Oceniono 7 razy 7

  To nie koszmar, to skutek oddania wolnej ręki najlepszym z architektów...

 • socrealizm1950

  Oceniono 6 razy 6

  to nie żadne tajemnicze blokowiska, bo każdy kto widział np. Grand Arche mógł je zobaczyć, bo stoją obok. I w większości są zamieszkałe przez ludzi przybyłych do Francji z jej byłych kolonii

 • a-thomek

  Oceniono 2 razy 2

  Te zdjęcia pojawiły się w Dużym Formacie w Wyborczej w styczniu 2016:
  wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,19541140,paryz-utopia-o-swicie-fotoreportaz.html

  Wcześniej w dodatku Wyborczej o podróżach: podroze.gazeta.pl/galerie/1,148770,19032960,zaskakujaca-druga-twarz-paryza-turysci-tutaj-nie-zagladaja.html

  Następnie w 2017:
  podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,21233143,tajemnicze-blokowiska-paryza-jak-z-filmow-science-fiction.html

  ILEŻ MOŻNA ODGRZEWAĆ TEN SAM TEKST/TEMAT?

 • xav_w

  Oceniono 2 razy 2

  To blokowisko było użyte m.in. w filmie "Brazil"

 • coelka

  Oceniono 14 razy 2

  takie same jak w Polsce ,ale w Polsce zreszta z tego samego powodu brak mieszkań jeszcze wiekszy bo ruina po wojnie budowali komunisci to jest to złe i niedobre a tam po prostu było trzeba mieszkań dla ludzi ze wsi i tam sie to chwali no tak hehe.W Szwecji tez sa podobno blokowiska...

 • zuuuraw

  Oceniono 5 razy 1

  Ludzie ludziom zgotowali taki los . . .
  Wczoraj byłam przejazdem na Rondzie Wiatraczna, uciekłam przerażona zobaczywszy mega strukturę budowaną w miejscu Uniwersamu. Podobna, nieludzka skala. Większość naszych osiedli budowanych w stolicy ma taką nieludzką skalę, zacienione dziedzińce, okna w okna, małe mieszkania z ciemnymi kuchniami.

 • krk01

  Oceniono 2 razy 0

  przeciez to dyskryminacja!!! dlaczego wymazano z nich kolorowych???+

 • ppsmania

  Oceniono 2 razy 0

  Paryz dzisiaj to 7 siedem miast jak Warszawa i dwa olbrzymie lotniska. W tym roku odwiedzilo to miasto 7 milionow turystow z calego swiata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX