Pięć miasteczek, które powinien znać każdy miłośnik wędrówek po górach

To nieprawda, że wypoczywać można tylko nad morzem! Równie pięknie jest w górach. Zresztą przekonajcie się o tym sami, ruszając w podróż po najpiękniejszych górskich miasteczkach. Wszędzie dojedziecie samochodem, a dodatkowych wrażeń dostarczą Wam kręte drogi. Ale co to jest dla Waszego auta?

Bled: Słowenia

To jedno z najpiękniejszych miejsc wypoczynkowych w Alpach. Jezioro Bled w Słowenii leży 501 m n.p.m. Ma ponad 2 km długości, 1,3 km szerokości, a jego głębokość sięga aż 30 metrów. Co ciekawe, woda w nim pochodzi wyłącznie ze źródeł termalnych znajdujących się w jego głębinach. To zaś powoduje, że mimo iż leży w górach i jest polodowcowe, temperatura wody sięga 26 st. C! Tym samym Bled jest najcieplejszym jeziorem alpejskim.

Na środku jeziora jest zielona wyspa, a na niej kościół z XVI wieku Maryi Wspomożycielki z tzw. dzwonem życzeń. Uderzenie w niego gwarantuje spełnienie marzeń, toteż chętnych w jego bicie nie brakuje. Na wyspę można dostać się łodziami, albo wpław (300 metrów). Wolicie zostać na brzegu? Wybierzcie się do zamku. Stoi na brzegu jeziora, na 130-metrowej skale. To najstarszy zamek w Słowenii. Powstał w 1011 roku. Kilka razy przebudowywany, jest dziś muzeum.

Bled, SłoweniaBled, Słowenia Do Bled wiedzie malowniczo położona droga (fot. istock)

Garmisch-Partenkirchen: Niemcy

Słynne Ga-Pa, czyli Garmisch-Partenkirchen leży w kotlinie na przedgórzu Alp, na wysokości ok. 707 m n.p.m. Rozlokowało się u stóp pasma Wettersteingebirge, przed zapierającą dech w piersiach panoramą Zugspitze (2.962 m n.p.m.), najwyższego szczytu w Niemczech. To najbardziej znany i utytułowany ośrodek narciarski w Niemczech. Pierwsi narciarze pojawili się tu w 1926 roku. W 1936 roku w Ga-Pa odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pozostał po nich stadion, obok którego, na stokach Eckbauer znajduje się skocznia znana z Turnieju Czterech Skoczni i stok slalomowy, na którym odbywa się Puchar Świata. Nie jeździcie na nartach? Nie szkodzi, na Eckbauer warto wjechać (oczywiście kolejką) chociażby po to, by zobaczyć przepiękny wąwóz Partnachklamm. W samym mieście też jest co robić. Spacer ulicą Ludwigstraße, wśród możnych tego świata, bo Ga-Pa przyciąga ekskluzywnych gości, jest obowiązkowy! Eleganckie sklepy zapraszają na zakupy, a restauracje kuszą bawarskimi przysmakami.

Garmisch-PartenkirchenGarmisch-Partenkirchen fot. W. FILSER (istock)

Hallstatt: Austria

Miasteczko Hallstatt położone na wysokości 511 m n.p.m. w Górach Dachstein jest perełką regionu Salzkammergut, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uważane jest za najpiękniejsze w Austrii. Leży na brzegu Jeziora Halsztackiego. Chroni je wysoka skała, a uroku przydają malownicze, drewniane domy obrośnięte kwiatami i bluszczem. Niedaleko miasta znajduje się najstarsza kopalnia soli na świecie – złoża odkryto już 2 tys. lat p.n.e. Zresztą nazwa miejscowości wywodzi się z języka starogermańskiego, w którym hal oznacza sól, a stat to osada). Sól wydobywano aż do połowy XX w. Dziś kopalnię w środku Góry Solnej można zwiedzać. Zobaczymy w nim m.in. Solnego Człowieka, czyli wspaniale zakonserwowane ciało (wraz z ubraniem) pradawnego górnika. Z kolei podziemia górującego ponad miasteczkiem kościoła Wniebowzięcia NMP skrywają coś dla osób o mocnych nerwach - kaplicę wypełnioną trupimi czaszkami. Każda z nich jest podpisana nazwiskiem i profesją zmarłego lub ozdobiona symbolicznymi rysunkami: kwiatami, liśćmi, krzyżami.

HallstattHallstatt fot. istock

A czy wiecie, że w prowincji Guangdong w Chinach znajduje się kopia Hallstattu? Chińczykom tak bardzo podobało się to miasteczko, że... identyczne zbudowali u siebie.

HallstattHallstatt fot. istock

Grindelwald: Szwajcaria

Górska wioska Grindewald w kantonie Berno tętni życiem przez cały rok. Leży na wysokości 1034 m n.p.m. Zimą przyciąga narciarzy, którym oferuje ponad 200 km tras, wchodzących w skład Jungfrau Top Ski Region. W Grindelwald organizowany jest Światowy Festiwal Śniegu, w którym ekipy z całego świata rywalizują o nagrodę za najpiękniejszą lodowo-śniegową rzeźbę. Latem zaś na turystów czekają górskie trasy na lodowiec Eiger, a także tereny do wspinaczki skałkowej. Niedaleko wioski znajduje się wodospad Reichenbach. Sławę zyskał dzięki Sherlockowi Holmesowi, który właśnie nad nim stoczył ostateczną rozgrywkę ze swoim odwiecznym wrogiem - profesorem Moriartym. Na „pamiątkę” tego wydarzenia każdego roku w maju odbywa się tu zlot fanów słynnego detektywa. Z kolei znad jeziora Bachalpsee roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Alpy Berneńskie. Ich najwyższe partie przez cały rok są pokryte śniegiem. Wielką atrakcją od września 2015 roku dla osób o stalowych nerwach jest First Cliff Walk, czyli przejście zawieszonym nad przepaścią wąskim pomostem. Wejście na trasę znajduje się 45 minut wędrówki od górnej stacji kolejki Grindelwald First.

Mieszkańcy chwalą się, że w Grindelwaldzie mieszkał niegdyś Ryszard Wagner, niemiecki XIX-wieczny kompozytor, twórca tzw. dramatów muzycznych. Szukał natchnienia?

Grindelwald, SzwajcariaGrindelwald, Szwajcaria fot. istock

Lecco: Włochy

Urokliwe miasteczko Lecco zostało w 2013 roku otrzymało tytuł Alpejskiego Miasta Roku. Leży na wysokości 198 m n.p.m., nad Como, które jest trzecim co do wielkości jeziorem Włoch (po jeziorach Garda i Maggiore), a przy tym najgłębszym w Europie – głębia dochodzi do 410 metrów! Wokół jeziora temperatura nigdy nie spada poniżej zera, zazwyczaj oscyluje wokół 15 stopni. Przez cała zimę rosną tu cyprysy, palmy, drzewa pomarańczy. Como ma kształt litery Y. W wielu miejscach brzeg jeziora jest wysoki i urwisty, a do domów (letnie rezydencje mają tu m.in. George Clooney, Madonna i Brad Pitt) z poziomu wody wjeżdża się windą. Najbardziej znane jest miasteczko Como.

LeccoLecco fot. ANDREW MAYOVSKYY (istock)

Niedaleko, gdzie zbierają się wody trzech odgałęzień jeziora leży Bellagio. Z kolei Lecco ulokowało się na samym krańcu. Słynie z przepięknego mostu Ponte Azzone Visconti z XIV wieku przerzuconego nad rzeką Adda, która wpada do Como.

Komentarze (17)
Pięć miasteczek, które powinien znać każdy miłośnik wędrówek po górach
Zaloguj się
 • angelus-silesius

  Oceniono 33 razy 23

  To nieprawda, że wypoczywać można tylko nad morzem!

  A, przepraszam, jaki debil twierdził dotąd, że to prawda?
  Poza autorka takowego nie spotkałem.

 • gawor4

  Oceniono 18 razy 14

  jak zobaczyłem Hallstatt to zaraz przypomniało mi się moje puzzle.
  Identyczny obrazek, 1500 kawałków. Najtrudniejsza jest jak zwykle woda i niebo.

 • ma.ci.ej

  Oceniono 9 razy 7

  A gdzie Jezioro Ochrydzkie ????

 • Marek Gorecki

  Oceniono 5 razy 3

  Zdjęcie z Lecco przedstawia akurat odwrotną panoramę niż jezioro Como. Zdjęcie ze strony Como było by lepsze, bo teren znaczniej bardziej górzysty i zdecydowanie mniej domów.
  A samo Lecco, choć przefajne, w konkurencji atrakcji nad Como będzie dość daleko ...

 • Lukasz Bara

  Oceniono 2 razy 2

  Tak kiepskiego zdjecia Grindelwald to dawno nie widzialem. Chyba ze chodzi o antyreklame?

 • ilenka50

  Oceniono 8 razy 2

  Wierzę Wam na słowo, że na części z tych zdjęć były miasteczka. Ja widziałam góry, ale może coś przeoczyłam.

 • paseo

  Oceniono 1 raz 1

  kolejny tekst pisany na kolanie i skopiowany.Jest na swiecie mnóstwo o wiele ladneijszych miasteczek a w samej Italii jest ich nie do policzenia,tomsamo we Francji czy Hiszpanii,takze w Portugalii.A już pisanie ze ktoś cos powinien,to kompletne brednie.

 • pata.m

  Oceniono 1 raz 1

  Na Sardynii jest wiele małych miasteczek, gdzie jest mało ludzi. Polecam!

 • Krzysztof Matys

  Oceniono 17 razy 1

  Dlaczego tylko Alpy?!! Czy to jakiś kopia z zachodniego portalu? Z "gorszej" części Europy załapała się tylko Słowenia. A chociażby piękne góry Albanii? Przecież w warstwie kulturowej są ciekawsze od Alp. Nawet nieco egzotyczne. Temat Bałkanów można by zresztą kontynuować...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX