Sześć genialnych miejsc w Polsce, w których wypoczniesz bez urlopu [LISTA]

Nie masz urlopu, aby pojechać gdzieś dalej? Marzy ci się wypoczynek w ciekawym miejscu, ale niedaleko od miasta? Potrzebujesz choć kilku godzin, aby się zresetować po ciężkiej pracy? Oto kilka niezwykłych miejsc. Zdziwisz się, że są tak blisko.

Jura: dla orłów z Krakowa

Pomiędzy Krakowem a Częstochową rozciąga się niezwykła kraina białych zamków – to Jura Krakowsko-Częstochowska. Prawie 50 warowni, które miały strzec granic Rzeczypospolitej usadowiono w tak niedostępnych miejscach, że nazwano je Orlimi Gniazdami. Cały szlak liczy blisko 200 km, ale niezależnie, w którym miejscu na niego wejdziecie, nie będziecie zawiedzeni. Każdy zamek ma swego ducha, czasami nawet kilka. W kilku warowniach spotkacie nawet znaki, które Was przed nimi ostrzegają. Tak jest np. w Bobolicach, gdzie straszy biała dama. Jeśli lubicie spędzać czas w ruchu, wybierzcie się do zamku w Olsztynie. To największa warownia na Jurze, samo jej obejście zajmuje niemal godzinę. Tutaj też znajduje się centrum wspinaczkowe, bo pionowe ściany wapiennych skał idealnie nadają się do wspinania się po skałkach. Do Olsztyna zjeżdżają też grotołazi, aby pobuszować w jaskiniach m.in. w Sokolich Górach.

Pieskowa SkałaPieskowa Skała fot. JACEK KADAJ (istock)

Krzywy Las: co się stało niedaleko Szczecina

Nieopodal elektrowni „Dolna Odra” w Nowym Czarnowie rośnie „Krzywy Las”. Pnie drzew na wysokości 10-50 cm od ziemi zamiast rosnąć pionowo, skręcają pod kątem prostym i wyginają się sporym łukiem. Na niewielkim obszarze jest ponad sto tak zdeformowanych sosen. Co ciekawe, wszystkie pnie wygięte są w jednym kierunku, na północ. Dlaczego tak rosną? Do dziś istnieje wiele hipotez. Wiadomo, że drzewa rosną od lat 30. ubiegłego wieku, a pnie „skręciły” mniej więcej, gdy sosny miały 7-10 lat Coś musiało się więc tu wydarzyć w latach 40. Tylko co? Niektórzy sądzą, że młody las został rozjechany przez czołgi radzieckie. Inni twierdzą, że to sami leśnicy wyginali sosenki, aby w ten sposób otrzymać od razu materiał na beczki, sanie, łodzie lub gięte meble. Jeszcze inni twierdzą, że „Krzywy las” to dowód na istnienie kosmitów. Warto sprawdzić!

Polska z lotu ptaka. Amatorski film promujący nasz kraj zachwyca

"Krzywy las" fot. MACIEJ BLEDOWSKI (istock)

Modlin: plan filmowym pod Warszawą

Blisko trzydziestokilometrowa skarpa u ujścia Narwi do Wisły była tak niedostępna, że szybko została opanowana przez wojsko i wybudowano na niej twierdzę Modlin. Dziś miasto bardziej jest znane z lotniska, ale jeśli chcecie przeżyć niezapomnianą przygodę, przyjedźcie obejrzeć stare zabudowania twierdzy. To unikatowy zabytek militarnej architektury obronnej powstały według koncepcji Napoleona i rozbudowany przez Rosjan. Najpiękniejszy jest zbudowany na tzw. Kępie Szwedzkiej spichlerz (grał zamek Horeszków w ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy). Rolę magazynu zbożowego pełnił do 1853 r., kiedy został kupiony przez wojsko z przeznaczeniem na magazyn twierdzy. Spichlerz był siedzibą Komendy Portu Wojennego Modlin, a potem Centralnej i Głównej Składnicy Marynarki Wojennej. Do II wojny przechowywano w nim między innymi sprzęt saperski. Dziś jest ruiną, ale jakże malowniczą. Część twierdzy można zwiedzać.

Twierdza ModlinTwierdza Modlin fot. MARCIN GRZEGOREK (istock)

„Pan Tadeusz” to nie jest jedyny film nakręcony w Modlinie. Powstawały tu też sceny do filmu Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920 3D”„C.K. Dezerterzy”, „Kiler”, „Avalon”, „Jutro idziemy do kina” i serialu „Czas honoru”.

Kaszuby: góry koło Trójmiasta

Mieszkańcy Trójmiasta są przekonani, że Bóg, tworząc świat, rzuci na Kaszuby co mu pozostało: wzgórza, jeziora, rzeki, pola, głazy... I tak powstała przecudna kraina, w sama raz zarówno na długi, jak i na krótki wypad za miasto. O urodzie tego miejsca świadczy fakt, że nazywa się je Szwajcarią Kaszubską. Najpiękniejsza jest tzw. Droga Kaszubska. Będziecie jechać serpentynami i nie raz poczujecie się jak w górach. Droga początek bierze w Garczu, po czym wspina się zboczami najwyższego wzniesienia Pomorza – Wieżycy (329 m n.p.m.), na którym zimą działają wyciągi narciarskie. Widoki pięciu jezior są niezapomniane.

Miejsce często jest określane mianem Szwajcarii KaszubskiejMiejsce często jest określane mianem Szwajcarii Kaszubskiej fot. istock

Moszna: 99 wież dla Opola i Wrocławia

Niedaleko Góry Świętej Anny na Opolszczyźnie leży Moszna, cel wypraw także mieszkańców Dolnego Śląska (120 km od Wrocławia). Znajduje się w nim przepiękna rezydencja śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Nazwa wsi pochodzi od słowa "moszna" - w topografii oznaczającego dolinę. Zamek powstał 100 lata temu. Wielokrotnie przebudowywany ma 99 wież i 365 pomieszczeń. Po II wojnie działało w nim sanatorium, dziś jest w rękach prywatnych. Niezwykły zamek można zwiedzać i to w sposób ekstremalny. Spacer odbywa się m.in. po podziemnych korytarzach i mrocznej krypcie. Na trasie są oczywiście wieże, bo przecież Moszna z nich słynie. Rezydencję otacza wspaniały park ze stawem z malowniczą wyspą, nazywaną przez dawnych właścicieli Wielkanocną. Wzdłuż kanałów parkowych rosną tak piękne azalie, że w zamku co roku odbywa się ich święto.

Moszna ZamekMoszna Zamek fot. istock

Kórnik: gruszki na wierzbie z Poznania

Lubicie historie z dreszczykiem? Niedaleko Poznania leży Kórnik, w którego zamku nocami starszy biała dama. To duch Teofili z Działyńskich Potulickiej, właścicielki zamku. Krótko przed północą Teofila schodzi z portretu wiszącego w sali jadalnej i przechodzi na taras. O północy do zamku przyjeżdża rycerz na czarnym koniu, który zabiera ją na przejażdżkę po parku. Dama wraca na swoje miejsce przed brzaskiem. I tak co noc... Początki zamku w Kórniku sięgają średniowiecza, ale jego obecny, niezwykły kształt pochodzi z połowy XIX wieku. Budowla, posadowiona na bagiennej wyspie, otoczona była fosą. Dostęp do niej był możliwy przez zwodzony most. Do dziś z tego okresu zachowały się mury i piwnice obiektu. Po przebudowach zamek przypomina angielską rezydencję. Jego bezcennym skarbem są zbiory biblioteczne Działyńskich, - ponad 300 tys. woluminów, a wśród nich wiele starodruków i rękopisów (m.in. Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, Napoleona Bonapartego). Ozdobą kolekcji są unikatowe wydania dzieł Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego i Mikołaja Kopernika. Czy widzieliście kiedyś gruszki na wierzbie? Jeśli nie, koniecznie zajrzyjcie do przyzamkowego parku-arboretum. Rośnie tu ponad 3 tys. drzew i krzewów, w tym owa słynna grusza wierzbolistna. No i macie gruszki na wierzbie. 

Zamek w KórnikuZamek w Kórniku Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Będąc w zamku, koniecznie trzeba podjechać na Prowent, dziś część Kornika. Tam w jednym z domów folwarcznych (Prowent 4) urodziła się nasza noblistka Wisława Szymborska. Jej ojciec, Wincenty Szymborski, od 1923 roku był zarządcą dóbr kórnickich.

POLECAMY: Przed nami w tym roku aż 6 długich weekendów. Gdzie je spędzić? Oto 15 najlepszych miejsc w Polsce i zagranicą [WYBÓR REDAKCJI]

Komentarze (32)
Sześć genialnych miejsc w Polsce, w których wypoczniesz bez urlopu [LISTA]
Zaloguj się
 • Krzysztof Matys

  Oceniono 60 razy 50

  Podlasie! Mniej niż 200 km z Warszawy. Piękne, egzotyczne, ciekawe... Szlak Tatarski, Supraśl, Białowieża, Tykocin, Kraina Otwartych Okiennic. Dwie wielkie puszcze, rzeki, jeziora... Idealne miejsce na aktywny wypoczynek (rowery, kajaki, konie, rajdy piesze). DO tego wyśmienita regionalna kuchnia. A i przy okazji można wyskoczyć na Białoruś lub Litwę. Polecam!

 • 1627cd1410

  Oceniono 49 razy 27

  nie zapominajmy o Włoszczowej... to perła renesansu niedaleko od aglomeracji kieleckiej.
  odkryta i spopularyzowana przez piss. a Brzeszcze?! przecież becia zrobiłą z nich perłę późnego rokokoko...

 • Artur Nowak

  Oceniono 17 razy 17

  W opisie Zamku Moszna znajduje się błąd. Zamek nie znajduje się w rękach prywatnych lecz jest własnością Samorządu Województwa Opolskiego.

 • kopalnianie

  Oceniono 17 razy 17

  Łużyce - kompletnie nieodkryta kraina na zachodnich rubieżach Polski.

 • Oceniono 14 razy 14

  Byłem pewien, że otworzę stronę jednego albo dwóch pałaców z rejonu Doliny Książąt i Ogrodów (okolice Jeleniej Góry) a okazało się, że zapomniano o, tych wspaniałych rezydencjach i stąd moje rozczarowanie...

 • szcz9

  Oceniono 12 razy 8

  Zabawne pomieszanie dwóch Olsztynów. Na zdjęciach 2 i 3 to ten na Warmii, ale na zdjęciu 4 jest zdjęcie zamku w Olsztynie k. Częstochowy - też piękne miejsce, ale pod zdjęciem brak precyzyjnego opisu i ktoś niezorientowany może pomyśleć, że chodzi o tę samą miejscowość.

 • jar_i_mir

  Oceniono 5 razy 3

  W Mosznej coraz trudniej o odpoczynek. Byłem tam w lecie. Ruch jak Zakopanem na Krupówkach. Wszędzie tłumy ludzi. Zapchane parkingi. Kolejki do toalety, do kawiarni i restauracji. W takich warunkach nie da się odpocząć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX