PKP zmienia się na plus! Najlepiej wyremontowane dworce kolejowe w Polsce

Przez ostatnich kilka lat PKP intensywnie remontowało dworce kolejowe w całym kraju. Brzydkie i brudne obiekty odchodzą w przeszłość. W Polsce pojawia się coraz więcej nowych dworców, a stare doczekały się gruntownych remontów.

Wybraliśmy kilkadziesiąt dworców kolejowych w Polsce, które w ostatnich latach zmieniły się nie do poznania. Dworcowe poczekalnie w wielu miejscach przestały już straszyć brudem i połamanymi siedziskami, pasażerowie mogą kupić bilety w nowych kasach lub specjalnych biletomatach. Te ostatnie pojawiają się zwłaszcza w małych miejscowościach, w których utrzymywanie tradycyjnej kasy biletowej jest zbyt kosztowne. Istotne w tym miejscu jest to, że takie biletomaty działają całą dobę, a nie tylko w określonych godzinach.

Kilka dworców kolejowych powstało w ramach projektu budowy innowacyjnych dworców systemowych. Pierwszym z nich był dworzec w Nasielsku.

Na stacjach Mława, Nasielsk, Strzelce Krajeńskie Wschód i Ciechanów powstały nowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w liczne rozwiązania ekologiczne obiekty. Koszt budowy dworca systemowego jest znacznie mniejszy niż w przypadku standardowej modernizacji. Niższe są także koszty eksploatacji takiego obiektu – mówi Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec kolejowy Strzelce Krajeńskie WschódDworzec kolejowy Strzelce Krajeńskie Wschód Dworzec kolejowy Strzelce Krajeńskie Wschód (fot. PKP S.A.)

Dworzec kolejowy Strzelce Krajeńskie WschódDworzec kolejowy Strzelce Krajeńskie Wschód Dworzec kolejowy Strzelce Krajeńskie Wschód (fot. PKP S.A.)

Innowacyjne dworce systemowe (IDS) to projekt, który zakłada wyburzanie dotychczasowych obiektów dworcowych i budowę w ich miejscu nowych, mniejszych i ekologicznych dworców. Obiekty takie mają posiadać jednakowy standard oraz być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każdy z takich dworców ma być wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie.

ZOBACZ ZDJĘCIA NOWYCH I WYREMONTOWANYCH DWORCÓW>>

W samym tylko 2015 r. PKP S.A. przeprowadziło ponad 20 inwestycji modernizacji dworców kolejowych. Do dyspozycji podróżnych oddano między innymi nowy dworzec Bydgoszcz Główna oraz nowy dworzec w Sopocie (pisaliśmy o nim TUTAJ), który powstał w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

PKP zapowiada, że innowacyjnych dworców systemowych będzie jeszcze więcej.

POLECAMY: Stoi zapomniana w pobliżu polsko-niemieckiej granicy. Opuszczona Wieża Bismarcka. Czym jest i dlaczego w ogóle powstała?>>

Komentarze (78)
PKP zmienia się na plus! Najlepiej wyremontowane dworce kolejowe w Polsce
Zaloguj się
 • iarna

  Oceniono 72 razy 50

  PKP PLK SA - to firma, która wykonała całą tę robotę. Za chwilę będziecie mogli zobaczyć Łódź inną niż ta Lindy. A to wszystko przez lata pracy zarządu (w różnym składzie) z nadania władzy "słusznie minionej". Tak wygląda ruina według pisioków. Zobaczymy, co wy po sobie zostawicie - prezesie, magnetofonie i długopisie.

 • lina555

  Oceniono 56 razy 36

  Szkoda Polski! Teraz PiS!!!

 • rts44

  Oceniono 35 razy 33

  Szkoda,że nie pokazano dworca w Malborku wewnątrz.To prawdziwa perełka wśród naszych dworców kolejowych.Byliśmy oczarowani mądrą i piękną renowacją

 • antoniferdynand

  Oceniono 24 razy 22

  Nie widziałem w realu ale ten w Nowym Sączy jest z wielką klasą. Podobnie Gdynia - poszanowanie dla detalu bez idiotycznych udziwnień.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 14 razy 14

  Modernizacja i rewitalizacja dworców kolejowych to flagowy projekt PKP korzystający z funduszy EU. Jak wielu wspomniało, wiele się zmieniło.
  Teraz PiS może prowadzić swoją wojnę z EU. Nikt ich nie potrzebuje, mając przyjaciół w Pradze i Budapeszcie.

 • templogin

  Oceniono 16 razy 12

  Kielce niby wojewódzkie, a jak wysiadłem na tamtejszym dworcu, to torsje mną wstrzasnęły.

 • zbukov

  Oceniono 14 razy 12

  Poprawcie opis w slajdzie 36 - powinno być Międzyrzecu Podlaskim.

 • login-xyz

  Oceniono 15 razy 11

  Acha, ze niby PiS wyremontowal? Ha, ha! A ja slyszalem takiego starego dziada w wywiadzie dla tvn24 a on mowil, "Panie ja wojne przyzyl ale takiego burdelu w Polsce, jak za PO, to ja jeszcze nie widzial!" Elektorat PiSu przemawial.. :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX