Karnawał last minute: jedź do Czech!

Tradycyjne korowody zapustowe oraz okazałe bale pod znakiem luksusu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się przywitać Wielki Post tradycyjnym karnawałem czy też założysz wieczorową suknię lub smoking, w Czechach nie będziesz się nudzić!

Pod koniec stycznia całe Czechy regularnie opanowują karnawały. Wtedy możemy spotkać korowody zapustowe z tradycyjnymi przebierańcami i spróbować zapustowych wypieków oraz pączków. Procesje wywodzą się z antycznych obchodów na cześć boga obfitości Bachusa. Zapusty stanowiły czas ucztowania i uciech między dwoma okresami postu. Karnawał rozpoczął się 6 stycznia, a skończy 46 dni przed Wielkanocą, kiedy to nastanie Wielki Post.

Natomiast bale jeszcze w XVIII wieku bywały domeną szlachty. W XIX wieku tradycję tę stopniowo przejęli również mieszkańcy miast i za ich organizację zabrały się związki zawodowe i hobbystyczne. W dzisiejszych czasach bale odbywają się w każdej dużej czeskiej wsi, a sezon balowy trwa przez całą zimę.

Zapusty w regionie Hlinecko

Zabaw zapustowych pielęgnujących dziewiętnastowieczną tradycję doświadczysz 150 kilometrów na wschód od Pragi w regionie zwanym Hlinecko, który dzięki unikalności obchodów został wpisany na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W regionie tym możesz zobaczyć kilka korowodów zapustowych. Veselý kopec ożyje karnawałem 30 stycznia w godzinach od 10:00 do 16:00, w kolejnych dniach na ulice wyruszą korowody przebierańców także w miejscowościach Hamry, Hlinsko-Blatno, Studnice i Vortová. Natomiast w hlineckiej strefie ochrony konserwatorskiej Betlém możesz później 9 lutego należycie pożegnać karnawał.

Bal jak Brno

Bal jak Brno (czes. Ples jako Brno, w j. czeskim porównanie „jako Brno” stosowane jest dla oznaczenia czegoś dużego) odwołuje się do swojego miasta i jego przemysłowej historii, która nadała mu dzisiejsze oblicze. Tegoroczna odsłona rozegra się w dawnej fabryce maszyn Friedrich Wannieck, której surowe industrialne wnętrze na jeden wieczór przeistoczy się za sprawą ingerencji designerów. Ozdobią je tysiące kwiatów, zapełnią stoły obfite w to, co aktualnie najlepsze w gastronomii i food stylingu. Bal jak Brno odbędzie się 30 stycznia i zaoferuje show śpiewu i beatboxu.

Carnevale Praha

Jeżeli preferujesz okazałość i kreatywność, odwiedź Carnevale Praha, kilkudniowy karnawał w stolicy z korowodami i degustacją tradycyjnych smakołyków. W tym roku największe praskie zapusty odbywają się w terminie od 29 stycznia do 9 lutego. Poza zabawą na ulicach festiwal zaoferuje także szereg koncertów i bali w arystokratycznym duchu, bieg złotych prosiąt praskimi ulicami oraz pokaz kuchni zapustowej. Niektóre z karnawałowych wydarzeń odbędą się w pałacu Clam-Gallasa, w którym występował między innymi Wolfgang Amadeusz Mozart czy też Ludwig van Beethoven.

Bal w Operze

Trzynasta odsłona największego wydarzenia sezonu balowego w Czechach rozpocznie się 6 lutego 2015 r. o godzinie 20:00. Również w tym roku odbędzie się ona na specjalnie ułożonym parkiecie na widowni Opery Narodowej w Pradze. Podczas gdy zeszłoroczny uroczysty wieczór odbył się w duchu francuskiej wytworności, tegoroczny Bal w Operze (czes. Ples v Ope e) skłania się w kierunku Wielkiej Brytanii, monarchii jako symbolu arystokratycznego społeczeństwa — od cateringu, poprzez design aż po program artystyczny. Wyraźnym elementem programu jest coroczna aukcja charytatywna, która zasila setkami tysięcy koron konta organizacji użyteczności publicznej. Tradycyjnie bal jest pokazem tego, co najlepsze w dziedzinie mody i kultury. Dress code jest ściśle strzeżony – dla panów white lub black tie, a więc frak lub smoking, natomiast dla pań długa suknia wieczorowa.

Karnawał w Czeskim Krumlovie

Odwiedź również ludowe obchody zapustów w bajkowym Czeskim Krumlovie, mieście wpisanym na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Cieszyć możesz się na typowe różnokolorowe procesje przebierańców, którym towarzyszą występy wędrownych aktorów, kuglarzy i muzykantów. Ponieważ po zabawach następuje post, nie zabraknie też bogatej uczty i potańcówki. 5 lutego uroczystości rozpoczną się najpierw od Biesiady Zapustowej (czes. Masopustn~ veselice), która obejmuje ucztę złożoną ze smakołyków ze świniobicia oraz program dla dzieci. Dzień później możesz wybrać się na koncert karnawałowy, a 9 lutego na ulice ruszy korowód zapustowy. Jego tematem przewodnim będzie w tym roku „Dotyk egzotyki w rytmie Rio” (czes. „Dotek exotiky v rytmu Ria").

Zapusty w Wołoskim Muzeum w Przyrodzie

Zabawa ludowa połączona z początkiem postu odbędzie się również na wschodnich Morawach. Wołoskie Muzeum w Przyrodzie (czes. Valašské muzeum v p ~rod') w miejscowości Rožnov pod Radhošt'm na 6 lutego przygotowało dla odwiedzających korowody zapustowe połączone z degustacją produktów pochodzących ze świniobicia. Nie zabraknie też muzyki i tradycyjnego chowania kontrabasu. Instrument muzyczny lub manekin były bowiem na koniec obchodów uroczyście „chowane” w ramach parodii uroczystości pogrzebowej. Akt ten symbolizował koniec niezobowiązującego dokazywania i rozpoczynał okres postu.

POLECAMY: Fakty o Czechach, których pewnie nie znacie>>