Co zrobić z opuszczonym kościołem? Fani sportów ekstremalnych zbudowali w nim skatepark

Spoglądając na kościół z zewnątrz, nic nie zdradza tego, co może znajdować się w środku. Grupa zapalonych fanów deskorolek z pomocą madryckiego artysty zmieniła opuszczoną świątynię w skatepark. Jej ściany ozdobiły murale, których nikt tutaj by się nie spodziewał.

W krajach Zachodniej Europy pustoszeje coraz więcej kościołów. Brakuje wiernych, którzy by z nich korzystali i systematycznie o nie dbali. Pojawia się więc problem, co z takimi opuszczonymi świątyniami zrobić? Taką właśnie świątynią jest liczący ponad 100 lat kościół w Ilanera w północnej Hiszpanii.

Kościół świętej Barbary zbudowany został w 1912 r. dla pracowników pobliskiej fabryki produkującej amunicję. Zakład jednak zamknięto, kiedy w 1939 r. zakończyła się hiszpańska wojna domowa. W efekcie pracę straciło kilkaset osób, które postanowiły szukać szczęścia w innych regionach kraju. Do kościoła zaczęło przychodzić coraz mniej wiernych i ten ostatecznie został zamknięty. Świątynia zyskała jednak drugie, zupełnie inne życie.

Wnętrze kościoła zapełniło się kolorowym graffitiWnętrze kościoła zapełniło się kolorowym graffiti Wnętrze kościoła zapełniło się kolorowym graffiti (fot. Okuda San Miguel)

Kilka lat temu zgodę na utworzenie w środku skateparku otrzymało lokalne stowarzyszenie skupiające fanów sportów ekstremalnych. Młodzi zapaleńcy szybko sprowadzili do środka niezbędną infrastrukturę. To im jednak nie wystarczyło i postanowili zmienić oprawę wizualną skateparku.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Z pomocą przyszedł mieszkający w Madrycie artysta Okuda San Miguel, który specjalizuje się w street arcie. San Miguel zapełnił surowe mury świątyni kolorowym graffiti. Malowanie ścian trwało kilka dni. Przez ten czas udało się je zamalować niemal w całości. W kościele zobaczyć teraz można barwne postacie, geometryczne kształty i liczne motywy nawiązujące do świata przyrody. Jak oceniacie efekt prac? O kościele z hiszpańskiego miasteczka rozpisują się już media na całym świecie. Brytyjski The Guardian określił go mianem "kaplicy sykstyńskiej skateboardingu". 

Czy to dobrze, że opuszczony kościół zamienił się w skatepark?
Komentarze (152)
Co zrobić z opuszczonym kościołem? Fani sportów ekstremalnych zbudowali w nim skatepark
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 147 razy 89

  Piotr Bojarski
  ILE SYNAGOGI W SYNAGODZE?
  "Gazeta Wyborcza" z dn. 9 marca 2010 r.

  Niemcy zrobili w synagodze basen dla Wehrmachtu. Teraz poznańska gmina żydowska chce postawić tu hotel, który uratuje resztki synagogi, ale dla niektórych Żydów to zniewaga Boga. Dziennikarka TVP: "Zdumiewa i oburza fakt, że planuje Pani zamienić święte miejsce w miejsce intratne, w przynoszący doraźne zyski hotel." Sąd rabiniczny w Izraelu: "Zdecydowanie nie wolno nam tego robić, ponieważ będzie to wielka zniewaga Boga. Jest przykazaniem, by odnowić i wprowadzić do niej ponownie jej świętość." Szewach Weiss: "Hotel to nie jest przekleństwo. Wszystko jest lepsze niż faszystowski basen." Senior gminy żydowskiej: "Poznań to miasto endeckie, przyjaźń do Żydów jest tu iluzoryczna. To jawny antysemityzm."

  wyborcza.pl/1,76842,7641319,Ile_synagogi_w_synagodze.html#ixzz3v1wyhzSD

 • raab2

  Oceniono 68 razy 36

  Rydzyk myśli że wie co wybudował....

 • leming_13

  Oceniono 62 razy 22

  I nie trzeba odpalac darmozjadowi na.ogrzewanie co laska

 • wlod nat

  Oceniono 27 razy 17

  "Spoglądając ... nic nie zdradza ...", czyli z grubsza "idąc przez most spadła mi czapka".

 • taroudant

  Oceniono 39 razy 13

  Za kilkanascie lat w Polsce będzię pełno takich skate-parków.

 • terra_cognita

  Oceniono 23 razy 9

  Rydzyk w Toruniu zbudował skate park dla swoich wnuków...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX